کالری منفی چیست و چگونه لاغرتان می کند؟

هنگامی که میزان انرژی مصرفی فرد برای هضم و جذب یک ماده غذایی ، بیشتر از انرژی آزاد شده از آن ماده غذایی باشد، در بدن فرد روند کالری منفی به وجود می آید. برای دست یابی به اطلاعات بیشتر در این زمینه مطالب را دنبال کنید.

کالری منفی چیست و چگونه لاغرتان می کند؟

توضیحات تکمیلی در زمینه کالری منفی

به گزارش اقتصاد آنلاین، کالری واحد استاندارد اندازه گیری مقدار انرژی موجود در مواد غذایی می باشد و تمام مواد غذایی به جز آب به میزان های متفاوتی کالری دارند .همان گونه که بیان شد پدیده کالری منفی در زمان نابرابر بودن انرژی ماده غذایی و انرژی مصرفی در هضم و جذب آن ماده  صورت می گیرد . برای مثال اگر ما ۱۰ کالری کرفس بخوریم و ۲۰ کالری انرژی برای هضم و جذب آن مصرف کنیم، وارد روند کالری منفی شده ایم که در نهایت باعث سوختن مقداری انرژی توسط بدن می گردد.

بدن برای هضم و جذب مواد کالری دار و  بهره گیری از ویتامین ها، مواد معدنی و موارد دیگر مواد غذایی به استفاده کردن از انرژی نیاز دارد. هر چقدر بدن بتواند آسان تر  مواد مغذی موجود در یک ماده ی غذایی را تجزیه و استفاده کند ، سلول های بدن نیز برای هضم و جذب آن ماده ی غذایی به میزان کمتری از انرژی برای مصرف احتیاج دارند.

در مقابل این موضوع هر چقدر استخراج مواد مغذی موجود در یک ماده ی غذایی سخت تر دشوار تر باشد، سلول های بدن برای هضم و جذب و  استفاده از ترکیبات موجود در آن ماده ی غذایی ، به مصرف مقدار انرژی بیشتری نیاز مند خواهند بود.

همه ی غذا های کالری منفی از میوه ها و  سبزیجات تشکیل می شوند ، زیرا این خوردنی ها دارای میزان بالایی از سلولز و آب می باشند. آب هیچ مقدار کالری ای ندارد . سلولز نیز به دلیل فقدان آنزیم سلولاز در بدن انسان، قابل جذب توسط بدن نمی باشد در نتیجه بدن نمی تواند متابولیسم سلولز و استفاده از کالری های موجود در این ماده ی غذایی را انجام دهد.

حیوان هایی چون گاو و گوسفندان بخش عمده ی کالری های مورد نیاز بدن خود را از طریق سلولزی که در گیاهان و علف موجود می باشد تهیه می کند .غذا های کالری منفی برای حفظ تناسب اندام و کاهش وزن بسیار تاثیر گذار می باشند، به همین خاطر با نام مواد چربی سوز نیز شناخته می شوند.

مواد غذایی که مصرف آن ها با روند کالری منفی هماهنگ می شود

- سبزیجاتی چون: کدو، کلم، اسفناج، شلغم، کلم برگ، کرفس، فلفل قرمز، خیار، سیر، مارچوبه، کلم بروکلی،  گل کلم، لوبیا سبز، پیاز، گوجه فرنگی، پیازچه، تره فرنگی بدن را وارد گستره کالری منفی می کنند .

-  مصرف میوه هایی از قبیل: سیب، گریپ فروت، لیمو، پرتقال، توت فرنگی، نارنگی، آناناس، مانگو، آلو نیز کالری منفی دارند 

- نودل اشنه دریایی: اشنه دریایی گونه ای از جلبک های بزرگ می باشد. در بیشتر موارد از این نودل به عنوان یک عامل برای کاهش وزن استفاده می شود  ،  زیرا نودل های سنتی سرشار از نشاسته هستند که پایه ی  این ساختار از غلات هایی چون گندم به دست می آید.حتی نودل های برنج قهوه ای و نودل کینولا نیز کالری زیادی دارند اما نودل اشنه دریایی یا کلپ به دلیل ساخته شدن از جلبک دریایی یک کاهنده وزن می باشد . جلبک های دریایی از آب  زیادی تشکیل می شوند. اشنه دریایی افزون بر نودل در درست کردن سالاد و اسپاگتی های ایتالیایی نیز مورد مصرف قرار می گیرد . نودل اشنه دریایی را می توان از سوپر مارکت ها تهیه کرد .

- گریپ فروت: گریپ فروت از نظر فنی یک ماده غذایی با کالری منفی نمی باشد اما  یک ماده غذایی کم کالری اشت که به بهای هر پیمانه ۷۴ کالری دارد .بهترین قسمت گریپ فروت، بخشی است که ماده نارنجی رنگ دارد. بخش نارنجی رنگ حاوی یک آنتی اکسیدان است که مزه تلخ گریپ فروت از وجود این آنتی اکسیدان سر چشمه می گیرد.  آنتی اکسیدان گریپ فروت سبب شکست چربی در کبد می شود پس به عنوان یک کاهنده وزن نیز مورد استفاده قرار می گیرد.جهت استفاده از گریپ فروت در برنامه غذایی روزانه بهتر است اول آن را پوست بگیریم ، بعد از قدم نخستین ، هسته های آن را جدا کنیم و گریپ فروت را داخل مخلوط کن له کنیم ؛ پس از انجام مراحل بیان شده سپس میوه آماده خوردن می باشد . البته می توان پوست سفید بر روی گوشت گریپ فروت را نیز جدا کرد اما آن بخش نیز ارزشمند است و دارای خاصیت های دارویی می باشد. نوشیدن آب گریپ فروت به میزان خوردن گوشت گریپ فروت مزیت ندارد به خصوص زمانی که این خوردنی پاستوریزه شده باشد.

- کرفس: یک پیمانه کرفس یا ۱۲۰ گرم آن ۱۹ واحد کالری دارد . اما بازه ی آماده کردن، خوردن ، هضم شدن و دفع شدن این خوردنی بیشتر از ۱۹ کالری انرژی صرف می کند و پس این سبزی هم به عنوان یک خوراکی کالری منفی شناخته می شود. کرفس از سبزیجاتی است که خوردن آن به هر میزانی ، هیچ گونه اضافه وزنی به همراه ندارد .اگر چه مصرف کرفس روند کالری منفی را به همراه دارد ، اما به دلیل خاصیت های مطرح  دارویی خود یک ماده مقوی به شمار می آید ‌. آب کرفس یک داروی ضد التهابی بسیار قوی است.  افزون بر موارد پیشین یکی از بخش های اصلی و فعال کرفس به اسم آپی جنین خطر ابتلا به  سرطان تخمدان را کاهش می دهد.اگر چه آب کرفس میزان خاصیت بالایی را به همراه دارد اما برای سیر شدن بهتر است کرفس خام مصرف شود .

- خیار شور: خیار  از مواد خوراکی کالری منفی می باشد. یک پیمانه خیار دارای ۱۶ واحد کالری است. اما یک پیمانه  خیار شور نیز  ۱۶ کالری ندارد .  تنها خیار شور هایی که در سرکه، آب و ادویه تهیه می شوند بدون کالری هستند اما بیشتر خیار شور های امروزی دارای مقادیر ی شکر نیز می باشند. اما به صورت معمولی تنها مقدار کمی کالری به غذا اضافه می شود ، برای  مثال هر پیمانه خیار شور شکر دار دارای ۱۷ کالری می باشد پس با این حساب هم خیارشور از خوراکی های کالری منفی به شمار می رود. پس خیار شور هم از خوراکی های مناسب برای کاهش وزن است .زمانی که خیار شور به عنوان یک خوراکی کالری منفی به حساب می آید پس  ترشیجات دیگر چون ترشی کلم و کیمچی هم  دارای روند کالری منفی می باشد.

- سیب: سیب یکی از میوه ‌هایی است که در بیشتر فصل های سال به راحتی پیدا می‌ شود. این میوه سرشار از مواد مغذی می باشد . ما با مصرف سیب حدود ۵۷ گرم کالری و ۳ گرم فیبر دریافت می ‌کنیم.  هضم شدن این میوه به مصرف بالایی از کالری نیاز دارد که در نهایت سبب کاهش وزن  می ‌شود.

- چغندر:چغندر میوه ای با رنگ های بنفش یا قرمز می باشد که تاثیر بسیار مثبتی در کم کردن فشار خون افراد دارد ، همچنین با مصرف ۱۳۶ گرم چغندر، ۵۹ واحد کالری دریافت می ‌‌کنیم.

- مارچوبه: گیاه مار چوبه در رنگ ‌های سفید، سبز و بنفش به چشم می خورد . با مصرف ۱۳۴ گرم از این گیاه، ۲۷ واحد کالری دریافت می‌ کنیم، همچنین مار چوبه به علت داشتن آنتوسیانین در درمان و پیشگیری بیماری ‌های قلبی عروقی، بسیار تاثیر گذار می باشد.

- بروکلی: یکی از  سبزیجاتی که خواص های بسیار زیادی دارد کلم بروکلی است. این سبزی افزون بر  وجود مواد مغذی، در جلوگیری از ابتلا به بیماری های سرطانی نیز بسیار تاثیر گذار است. ما با مصرف ۹۱ گرم بروکلی، ۳۱ واحد کالری دریافت کنیم.

- فلفل: فلفل ‌ها مدل های مختلفی دارند که پر کاربرد ‌ترین آن ها فلفل دلمه ‌ای است. فلفل دلمه ‌ای سرشار از آنتی‌ اکسیدان‌ های فعال می باشد که در پیشگیری و درمان سرطان بسیار موثر است. با مصرف ۱۴۹ گرم فلفل ۴۶ واحد کالری دریافت می کنیم .

- رازیانه: رازیانه از خانواده پیاز می باشد که از دانه‌ های آن برای چاشنی غذا و سالاد استفاده می کنند .افزون بر استفاده به عنوان چاشنی ، از رازیانه به عنوان جوشانده گیاهی در درمان بیماری ‌های قائدگی هم بهره برداری می شود. بدن ما با مصرف ۸۷ گرم رازیانه، ۲۷ واحد کالری دریافت می کند .

- هویج: هویج یکی از بهترین سبزیجات ها می باشد که طرفداران زیادی نیز دارد . از این سبزی در تهیه انواع غذا ها، ساندویچ ‌ها، مربا هت، ترشی ها و … استفاده می کنند . این سبزی افزون بر داشتن کالری کم ، سرشار از بتاکاروتن می باشد که به ویتامین A در بدن تبدیل می شود که در نتیجه به تقویت بینایی ختم خواهد شد .

مزایای دریافت کالری منفی

مواد خوراکی که کالری منفی دارند مزایایی دارند که عبارتند از:

• باعث کاهش وزن می شوند

• کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی 

• افزایش هضم و کاهش یبوست 

• کاهش خطر ابتلا به سندرم متابولیک 

• برای کسانی که متابولیک پایینی دارند ، مصرف این مواد غذایی باعث افزایش متابولیسم و کاهش وزن می ‌شود.

• کاهش خطر ابتلا به دیابت 

• در درمان و پیشگیری از انواع سرطان ‌ها بسیار موثر هستند .

• همچنین سبب بهبود خلق و خو می ‌شوند.

 

منبع: بیتوته
ارسال نظر

آخرین خبر ها