تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

علت بروز علایم ابتلا در بهبود یافتگان کرونا چیست؟

رییس بخش عفونی بیمارستان لقمان با بیان اینکه در حال حاضر میزان مراجعان کرونا در حد ثابت باقی مانده است، گفت: البته تعداد موارد مرگ و میر به این دلیل درحال بالا رفتن است که میزان ابتلاها در هفته اخیر ناگهان زیاد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا؛ «شروین شکوهی» رییس بخش عفونی بیمارستان لقمان در ارتباط با آخرین وضعیت مراجعان کرونا در این بیمارستان گفت: در حال حاضر میزان مراجعان کرونا در حد ثابت باقی مانده است، با این وجود تعداد مرگ و میر به این دلیل درحال بالا رفتن است که میزان ابتلاها در هفته اخیر ناگهان زیاد شد. میزان مراجعات فعلی با توجه به امکانات ما در حال حاضر خوشبختانه قابل کنترل است.

او افزود: پیش بینی ما از وضعیت شیوع کرونا در هفته های آینده به چند عامل بستگی دارد. یکی از آن‌ها رفتار مردم است که متاسفانه اصلا پروتکل‌ها رارعایت نمی‌کنند و دیگری رفتار مسئولان است که به نظر می‌رسد قصد ندارند محدودیت‌هایی را وضع کنند. از طرفی رفتار ویروس هم کاملا غیرقابل پیش بینی است و می‌تواند خود به خود فروکش کند.

شکوهی در ارتباط با عمده‌ترین گروه سنی مراجعه کننده کرونا به مراکز درمانی گفت: درصد قابل توجهی از کودکان درحال حاضر واکسینه نشده‌اند و به همین دلیل نیز بیشتر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. اینکه ما در پیک فعلی با تعداد کمتری از مراجعان در مقایسه با دلتا مواجه هستیم به دلیل واکسیناسیون بوده است.

رییس بخش عفونی بیمارستان لقمان گفت: از مردم می‌خواهیم برای کنترل شدت پیک موارد بهداشتی را رعایت کنند. متاسفانه برخی از همکاران در مصاحبه های تلویزیونی به این موضوع اشاره می‌کنند که درصورت واکسیناسیون در افراد جوان، این بیماری به صورت سرماخوردگی ساده خواهد بود. همه فکر می کنند هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد درحالی که افراد با بیماری کووید می‌توانند موجب مرگ احتمالی فرد دیگر شوند و از این نظر باید مراقب باشند. به علاوه بارها گفته ایم که بازگشایی مدارس در شرایط فعلی اشتباه ترین کار ممکن است و عواقب خوبی نخواهد داشت.  

او با هشدار در ارتباط با مصرف آنتی بیوتیک در افراد مبتلا به کرونا افزود: درصد بسیار کمی از مبتلایان کرونا نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارند. نه خود مردم باید به صورت خودسر آنتی بیوتیک مصرف کرده یا بر تجویز آن اصرار کنند و نه همکاران که متاسفانه درحال حاضر این داروها را برای مردم تجویز می‌کنند. این مساله موجب مقاومت آنتی بیوتیکی وحشتناکی می‌شود. دو سال است که بسیاری از مردم درحال مصرف آزیترومایسین هستند درحالی که این دارو کوچک ترین تاثیری بر بیماری آنها ندارد. آنتی بیوتیک نه تنها کاری برای بیماری نمی‌کند بلکه در برخی موارد می‌تواند وضعیت را بدتر نیز کند.

شکوهی در ارتباط با علت برگشت علایم کرونا در برخی افراد مدتی بعد از بهبود بیماری گفت: اگر برگشت علایم در طول چهارده روز به صورت متناوب باشد، نگرانی چندانی وجود ندارد. درصورتی که ۱۰ تا ۱۴ روز بگذرد و علایم دوباره عود کند، به احتمال بسیار زیاد به عوارض کرونا برمی‌گردد مانند درگیری سینوس ها که برای افراد دارای آلرژی پیش می آید و یا افرادی که سابقه حساسیت دارند، ممکن است سرفه های آنها باقی بماند.

او افزود: اگر تب افراد برگردد وضعیت کاملا متفاوت خواهد بود و ممکن است نشانه التهاب تیروئید باشد اما اینکه دوباره تمام علایم فرد عود کند، به احتمال بسیار زیاد با یک ویروس دیگر در گردش مواجه هستیم. افراد حتما در اطرافیان پرس و جو کنند که آیا اطرافیان با برگشت علایم مواجه شده اند یا خیر و در صورتی که اطرافیان مبتلا شوند احتمال درگیری با ویروس جدید وجود دارد.

رییس بخش عفونی بیمارستان لقمان گفت: درحال حاضر آنفولانزا نیز در جامعه در حال گردش است. البته باید درنظر داشت که احتمال اینکه کووید بعد از یک ماه برگردد بسیار کم است اما نمی‌توانیم بگوییم بعید است. ویروس های دیگر در حال گردش هستند و متاسفانه به خصوص در افرادی که کودکانشان را در مهدکودک و مدرسه می فرستند هرچند وقت یکبار به این ویروس ها مبتلا می‌شوند.

منبع: ایلنا
این مطلب برایم مفید است
۲ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها