تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

واکسن زدن مانع اهدای خون می‌شود؟

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: افرادی که واکسن کرونا تزریق کرده باشند، منعی برای اهدای خون ندارند و بعد از رفع عوارض جانبی تزریق واکسن و بهبودی می‌توانند، خون اهدا کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین، عباس صداقت افزود: کشور‌های مختلف دستورالعمل (گادلاین)‌های متفاوتی را در ارتباط با مدت زمان معافیت از اهدای خون و فرآورده‌های خونی پس از تزریق واکسن کرونا دنبال می‌کنند، به طور معمول مدت زمان این معافیت وابسته به سکو (پلتفرم) واکسن تزریقی است.

وی ادامه داد: به صورت کلی پیشنهاد می‌شود اهدای خون پس از تزریق واکسن «اسپوتنیک و آسترازنکا» حداقل ۱۴ روز (دو هفته) پس از تزریق انجام شود و باقی انواع واکسن‌های کرونا بعد از اینکه عوارض جانبی تزریق واکسن رفع شد و فرد احساس بهبودی داشت، اهدای خون انجام شود.

صداقت تأکید کرد: اکنون به دلیل شیوع کرونا و فصل سرد سال میزان استقبال برای اهدای خون نسبت به ایام دیگر سال کاهش یافته است و مردم نوعدوست مانند همیشه اهدای خون را در برنامه زندگی خود قرار دهند و نجات دهنده جان بیماران باشند.

وی با بیان اینکه خون یک ماده حیاتی است و تا کنون جایگزینی برای آن نیامده است، تصریح کرد: علاوه بر مصدومان حوادث رانندگی، بیمارانی که اعمال جراحی دارند، مادران در حین زایمان و بیماران سرطانی، برخی از افراد مانند عزیزان تالاسمی از مصرف کنندگان همیشگی خون هستند و لازم است که اهدای خون توسط هموطنان به صورت همیشگی و مستمر باشد.

سخنگوی سازمان انتقال خون اعلام کرد: خانم‌ها هر چهار ماه یک بار و درسال در مجموع ۳ بار و ان هرسه ماه یک بار و در مجموع ۴ بار در سال می‌توانند خون اهدا کنند.

وی ادامه داد: به مردم و بویژه اهدا کنندگان خون این اطمینان را می‌دهیم که مراکز انتقال خون در سراسر کشور تمامی اصول بهداشتی و شیوه نامه‌ها را رعایت می‌کنند و بنابراین اهدا کنندگان با اطمینان خاطر برای اهدای خون به این مراکز مراجعه کنند.

صداقت تأکید کرد: تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر اینکه فردی با مراجعه به مراکز انتقال خون دچار کرونا و یا با تزریق خون به کرونا مبتلا شده باشد، نشده است و مردم اطمینان داشته باشند که کرونا از طریق تزریق خون منتقل نمی‌شود.

گفتنی است؛ تا کنون نزدیک به ۱۳۸ میلیون دُز واکسن در سه مرحله در کشور تزریق شده است.

این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها