کد خبر 583098
یک متخصص بیماری‌ های عفونی؛

تکمیل چرخه تزریق واکسن کرونا به حفظ ایمنی جامعه کمک می کند

یک متخصص بیماری های عفونی گفت: افرادی که واکسن کرونا را دریافت نکرده اند، باید برای حفظ ایمنی جامعه برای واکسینه شدن اقدام کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ جمال میرزایی، متخصص عفونی و فلوشیپ فوق تخصص نقص ایمنی، سرطان و پیوند در مورد اهمیت واکسیناسیون افرادی که واکسن را دریافت نکرده اند، گفت:  واکسیناسیون در تمام بیماری‌ها دو بعد شخصی و اجتماعی دارد. هیچ گاه نمیتوان یک نفر را مجبور کرد که حتماً واکسن را تزریق کند اما سیاست‌گذاری‌های کلان یک جامعه ایجاب می‌کند با افرادی که در تهدید سلامت جامعه نقش دارند، برخورد قانونی شود.

او افزود: به همین دلیل در مواردی که شخص قصد تزریق واکسن نداشته باشد، طبیعی است که از برخی حقوق محروم شود. دلیل این مسئله اجباری بودن واکسن نیست بلکه اهمیت سلامتی تمام افراد جامعه و مطالبه اکثریت واکسینه شده است.

میرزایی ادامه داد: در شرایط کنونی که سلامت مردم در خطر است، کسی حاضر نیست در مجامع عمومی در کنار شخصی که واکسن را دریافت نکرده حضور پیدا کند. بنابراین از لحاظ بُعد اجتماعی، محدودیت‌هایی برای افرادی که باعث تهدید سلامتی جامعه می‌شوند، اعمال می‌شود.

این متخصص بیماری های عفونی گفت: طبق آمارهای ارائه شده در کشور‌های مختلف، واکسیناسیون نقش بسیار موثری در کاهش آمار ابتلا و مرگ و میر افراد داشته است؛ شواهد نشان داده مبتلایان به کرونا نسبت به دو سال قبل با درگیری‌های بسیار کمتر ریوی مواجه می شوند.

او بیان کرد: چند ماه قبل ما شاهد بستری افراد مسن و درگیری‌های حاد ریوی و در نتیجه مرگ و میر بودیم اما اکنون اکثر ابتلاها خفیف هستند و درگیری‌های ریوی در حداقل ممکن قرار دارند و حتی در بسیاری از موارد بدون نیاز به بستری در بیمارستان و درمان سرپایی به پایان می رسد و همه این‌ها چیزی جز تاثیر واکسیناسیون نیست.

این متخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: ما تعداد زیادی از کادر درمان را در روز‌های ابتدایی کرونا از دست دادیم در حالی که هم اکنون شاهد حداقل ابتلا به کرونا در بین کادر درمان که در مواجهه مستقیم با بیماران مبتلا  به کرونا هستند، هستیم.

میرزایی گفت: در فصل سرد سال صرفاً با بیماری کرونا مواجه نیستیم، سایر بیماری‌های عفونی  مانند سرماخوردگی‌ و آنفلوانزا و سایر بیماری‌های باکتریایی مثل ذات‌الریه به این گروه اضافه می‌شوند که می‌توانند با ترکیب شدن منجر به اثر تصاعدی ویروس و در نتیجه بروز پیک جدید شوند.

او بیان کرد: توصیه ما در فصل‌های سرد سال مراقبت و احتیاط برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های عفونی است اما علاوه بر تزریق واکسن کرونا باید تزریق واکسن آنفلوانزا نیز توجه کرد. همچنین باید به رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی بیش از پیش به ویژه در اماکن عمومی مثل اتوبوس و مترو توجه داشت.

ارسال نظر