کد خبر 582900

زیر گونه جدید دلتا در سریلانکا شناسایی شد

طبق اعلام محققان، زیرگونه جدید دلتا در سریلانکا موسوم به AY-۱۰۴، می‌تواند از AY-۴-۲ قابل انتقال‌تر و بدخیم‌تر و سیستم ایمنی گریزتر باشد.

به گزارش مدیکال نیوز، مقامات سلامت سریلانکا در طول ۳۶ ساعت گذشته ظهور زیرگونه جدیدی از دلتا را گزارش کرده اند که به گفته مقامات پزشکی قابلیت انتقال به مراتب بیشتری دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر؛ درحال حاضر گونه AY.۴.۲ دلتا در مقایسه با گونه اصلی دلتا، ۱۰ تا ۱۵ درصد قابلیت انتقال پذیری بیشتری دارد. اگر زیرگونه AY.۱۰۴ مهاجم تر از گونه قبلی باشد، می‌تواند موجب تغییر در دوره پاندمی شود.

در چند هفته اخیر سریلانکا شاهد افزایش تعداد مبتلایان در این کشور بوده است که می‌تواند حاکی از آغاز عفونت‌های گونه جدید در بین افراد واکسینه شده باشد.

درحال حاضر نمونه‌های از این گونه جدید برای مطالعات بیشتر به هنگ گنگ ارسال شده و سازمان بهداشت جهانی اقدامات جدیدی را در ۲۴ ساعت گذشته انجام داده است.

زیرگونه جدید AY.۱۰۴ می‌تواند برای مردم آسیا نگران کننده باشد چراکه این باور وجود دارد این زیرگونه در حال حاضر در هند و برخی مناطق آسیا گسترش یافته است زیرا تست برخی مسافران از سریلانکا در ورود به برخی کشورهای آسیایی مثبت گزارش شده است.

ارسال نظر