کد خبر 580473

عفونت آپاندیس را چگونه تشخیص دهیم؟

آپاندیس کیسه انگشتی مانندی است که در سمت راست تحتانی شکم از روده بزرگ بیرون زده و آپاندیسیت هم به معنی التهاب آن کیسه است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از درمانکده، آپاندیسیت موجب بروز درد در بخش تحتانی شکم می شود. با این حال، در بیشتر افراد درد در اطراف ناف شروع شده و سپس امتداد می یابد. با بدتر شدن التهاب، درد آپاندیسیت عموماً افزایش یافته و در نهایت شدید می شود.

اگرچه امکان بروز آپاندیسیت در هر فردی وجود دارد، اما این امر عموماً در افراد بین ۱۰ تا ۳۰ سال روی می دهد. درمان استاندارد، برداشتن آپاندیس از طریق جراحی است.

علائم آپاندیسیت یا عفونت آپاندیس

علائم و نشانه های آپاندیسیت( عفونت آپاندیس) ممکن است شامل موارد زیر باشد:

    درد ناگهانی که از بخش راست تحتانی شکم آغاز می شود

    درد ناگهانی که در اطراف ناف آغاز می شود و اغلب به سمت راست تحتانی شکم امتداد می یابد

    دردی که با سرفه، راه رفتن یا دیگر تکان های ناگهانی بدتر می شود

    تهوع و استفراغ

    از دست دادن اشتها

    تب کم درجه که ممکن است با پیشرفت بیماری بدتر شود

    یبوست یا اسهال

    نفخ شکم

    باد شکم

محل درد بسته به سن و وضعیت آپاندیس می تواند متفاوت باشد. به دلیل بالا بودن آپاندیس در دوران بارداری، به نظر می رسد درد آپاندیسیت در بارداری از بخش فوقانی شکم نشأت می گیرد.

چه زمانی باید برای آپاندیسیت به پزشک گوارش مراجعه کرد

در صورت وجود هرگونه علائم یا نشانه های نگران کننده در خود یا فرزندتان به پزشک مراجعه کنید. درد شدید شکمی نیازمند مراقبت پزشکی فوری است.

علل آپاندیسیت

انسداد مجرای آپاندیس که منجر به عفونت می شود، محتمل ترین علت بروز آپاندیسیت است. تکثیر سریع باکتری ها باعث می شود آپاندیس ملتهب، متورم و پر از چرک شود. در صورت عدم درمان به موقع، ممکن است آپاندیس پاره شود.

ارسال نظر