کد خبر 576315

مسواک نزدن و این همه عوارض

رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار حائز اهمیت است و دیابت، بیماری لثه، مشکلات قلبی و مشکلات کلیوی تنها چند نمونه از عوارض جدی و خطرناک مسواک نزدن برای سلامت بدن می باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از نمناک؛ یکی از مواردی که باید در آن وسواس داشت و حساس بود، بهداشت دهان و دندان می باشد زیرا دیگر لازم نیست با نگرانی به دندان پزشکی بروید. همانطور که انجمن دندان پزشکی بیان می کند:دهان دریچه ای از سلامتی کل بدن است . پس اگر در نظافت آن کوتاهی کنیم ممکن است به یکی از وضعیت های ناگواری که در این قسمت از سلامت دهان و دندان  به آن می پردازیم دچار شویم؛ شاید برایتان عجیب باشد که با مسواک نزدن روزانه این همه بلا سرمان می آید از سکته قلبی گرفته تا زایمان زودرس!

1. دیابت :

سال هاست که پزشکان به بیماران دیابتی در مورد بیماری لثه هشدار می دهند. وجود باکتری بر روی دندان سبب التهاب در بدن شده و به بدتر شدن دیابت کمک می کند در نتیجه پردازش انسولین را برای بدن دشوار می کند. خبرخوب اینجاست که تحقیقات نشان می دهند مسواک زدن و نخ دندان راهی آسان برای کاهش خطر ابتلا به دیابت و تشدید آن می باشد.

2. مشکلات قلبی :

محققان هنوز در حال یافتن ارتباط بین مشکلات قلبی و سلامت دهان و دندان هستند اما شواهد اولیه کمی نگران کننده است زیرا همانند دیابت که التهاب در بدن ناشی از بیماری لثه می شود خطر ابتلا به بیماری های قلبی نیز به آن موضوع مرتبط است. توصیه می شود برای سلامت قلب، از مسواک و نخ دندان استفاده کنید.

3. بیماری لثه :

مسواک نزدن و استفاده نکردن از نخ دندان سبب مشکلات لثه نیز می شود. اگر هنگام مسواک زدن شاهد خونریزی بودید ممکن است در مراحل اولیه این بیماری باشید. هنگامی که این التهاب لثه جدی شود سبب ریزش دندان ها خواهد شد. همین امر باعث شده است تا 10 درصد از افراد قبل از رسیدن به 50-60 سالگی هیچ دندانی نداشته باشند.

4. اختلال در نعوظ :

عادت بد مسواک نزدن به خودی خود مشکلی ایجاد نمی کند اما بیماری لثه سبب ایجاد بسیاری از مشکلات می شود. در این باره تحقیقات بیشتری لازم است اما درصد این بیماری در کسانی که اختلال نعوظ دارند 30درصد بیشتر از دیگر بیماران می باشد.

5. زوال عقل :

مطالعه ای 18 ساله در یک جامعه بازنشستگی ارتباط بین بهداشت دهان و دندان را با سلامت روان مشخص کرد. بیمارانی که روزانه دندان هایشان را مسواک نمی زدند 65 درصد بیشتر از افرادی که مسواک می زدند به زوال عقل مبتلا شده بودند. این مطالعه همچنین بیماری لثه را با آلزایمر مرتبط کرده است فقط تنها چیزی که هنوز مشخص نشده است آن است که آیا باکتری سبب این مشکل شده است یا عادت های ناسالم؟

6. زخم معده :

زخم معده ناشی از وجود باکتری های هلیکوباکترپیلوری می باشد. هنگامی که پلاکی روی دندان ایجاد می شود ممکن است که توسط مواد غذایی وارد معده و سپس وارد گردش خون شود، همین مسئله سبب زخم معده و بیماری های مختلف گوارشی خواهد شد. علاوه براین، بیماری لثه سرطان معده را نیز به همراه خواهد داشت.

7. استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین :

این باکتری در برابر داروهای آنتی بیوتیکی، مقاوم عمل می کند و روی دندان های کثیف به ویژه افرادی که پروتز دارند ساخته می شود. اگر این عفونت به قلب نفوذ کند سبب مرگ خواهد شد.

8. ذات الریه :

شماری از بیماران ذات الریه که در بیمارستان بستری هستند از سلامت ضعیف دهان و دندان برخوردار هستند. باکتری هایی که باعث ایجاد این بیماری می شوند قبل از تنفس ریوی برروی دندان ها کمین کرده اند. بیماران سال خورده در برابر این شرایط آسیب پذیری بیشتری خواهند داشت.

9. مشکلاتی در بارداری و زایمان زودرس :

مطالعات نشان می دهد که بیماری لثه باعث ایجاد مشکلاتی برای زنان باردار و جنین آن ها شده است. این بیماری با کاهش وزن هنگام تولد و تولد زودرس نوزاد همراه است زیرا باکتری هایی که در بیماری لثه سبب التهاب می شوند از جریان خون مادر عبور می کنند.

10. مشکلات کلیوی :

چنانچه در بخش سلامت  عنوان کرده ایم در حالی که کلسترول بالا بطور معمول سبب ایجاد مشکلات کلیوی می شود، بیماری لثه نیز عاملی موثر محسوب خواهد شد. افراد مسنی که در حال حاضر به بیماری های کلیوی مبتلا می شوند با وجود آنکه دندانی نیز ندارند 11 برابر بیشتر از افرادی که دندان دارند به این بیماری مبتلا خواهند شد.

11. آبسه مغزی :

آبسه، چرکی زیر پوستی است و ناشی از بهداشت ضعیف دهان و دندان می باشد. پزشکان دلایل کافی برای این بیماری ثبت کرده اند و لازم دانسته اند برای ادامه حیات روزی سه بار مسواک بزنیم که در غیر اینصورت احتمال ابتلا به آبسه مغزی افزایش خواهد یافت.

12. ایجاد پلاک دندانی :

پلاک ماده ای چسبناک، بدون رنگ و سمی است که در اطراف خط لثه جمع شده و غشایی از باکتری است که سبب آسیب به دندان ها و لثه می شود. اگر در کم تر از 24 ساعت مسواک زده نشود باکتری ها از قند موجود در دهان تغذیه و رشد می کنند. باکتری های موجود در پلاک مواد زایدی چون اسید ها را تولید و باعث قرمزی، تورم و خونریزی لثه می شوند. درصورتی که پلاک از بین نرود ضخیم تر شده و به جرم تبدیل خواهد شد.

13. پریودنتیت ( التهاب لثه) :

تمام کسانی که بیماری لثه دارند به پریودنتیت مبتلا نخواهند شد. ژنتیک در ایجاد این مشکل دخیل است و اگر بیماری دیابت داشته باشید یا سیگار بکشید احتمال ابتلای آن وجود دارد. پریودنتیت سبب سست شدن دندان ها و در نهایت ریزش آن ها خواهد شد.

14. بوی بد دهان :

با وجود تمام باکتری های زنده و تغذیه از طریق قند های موجود در دهان، تنفس بویی ناخوشایند خواهد داشت. زیرا این باکتری های موجود در دهان مواد زائدی مانند سولفیت ها را آزاد و باعث بوی بد دهان می شوند. مسواک نزدن به معنای ایجاد باکتری بیشتر و بوی بد دهان می باشد.

15. از بین رفتن مینای دندان :

با تشکیل پلاک باکتری ها اسید آزاد می کنند و این اسید به محض حل شدن در بزاق سبب تجزیه ساختار مینای دندان خواهد شد. این فرایند تجزیه زدایی یا تخریب زدایی نامیده می شود.

16. دندان های لق :

فارغ از بوی بد و خرابی دندان باکتری های موجود در دهان سبب آبسه دندان و تخریب بافت لثه می شوند. این شرایط سبب عفونت در اطراف ریشه دندان شده و به مرور سبب لق شدن دندان ها و جدا شدن آن ها از لثه خواهد شد.

ارسال نظر