کد خبر 576034

اختلال چشمی آب مروارید با بیماری قلبی مرتبط است؟

تحقیقات جدید نشان می دهد آب مروارید، اختلال چشمی رایج که اغلب با افزایش سن ایجاد می شود، ممکن است با افزایش خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی نیز مرتبط باشد.

به گزارش هلث دی نیوز، کارشناسان تاکید کردند که این یافته به این معنا نیست که آب مروارید به نوعی باعث ناراحتی قلبی می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر؛ دکتر «متیو گورسکی»، چشم پزشک مرکز سلامت نورث ول نیویورک، در این باره می‌گوید: «انواع مشکلات پزشکی مانند فشارخون بالا، دیابت یا سیگار کشیدن با افزایش آب مروارید مرتبط هستند و این بیماری‌ها نیز با مرگ و میر عروقی ارتباط دارند که ممکن است توضیح دهنده این رابطه باشند.»

در این مطالعه، داده‌های به‌دست‌آمده از سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۸ در مورد حدود ۱۵۰۰۰ بیمار آمریکایی ۴۰ ساله و بالاتر تجزیه و تحلیل شد. بیش از ۲۰۰۰ نفر (۹.۶٪) از آنها گفتند که تحت عمل جراحی آب مروارید قرار گرفته اند.

در مدت میانگین ۱۱ سال پیگیری وضعیت این افراد، نزدیک به ۴۰۰۰ نفر (۱۹٪) از شرکت کنندگان جان خود را از دست دادند.

پس از در نظرگرفتن برخی از عوامل بهداشتی و اجتماعی-اقتصادی، محققان دریافتند که خطر مرگ به هر علتی در افرادی که جراحی آب مروارید انجام داده بودند ۱۳ درصد بیشتر بود و خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی ۳۶ درصد بیشتر بود.

«مینگ یوآنگ هه»، سرپرست تیم تحقیق از مرکز تحقیقات چشم استرالیا در دانشگاه ملبورن، در این باره گفت: «فشار اکسایشی (عدم تعادل در فرآیندهای اکسیداسیون طبیعی که سلول‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد) و افسردگی ممکن است فاکتورهای رایجی باشند که می‌توانند بر تشکیل آب مروارید تأثیر بگذارند و همچنین خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را افزایش دهند.»

به گفته تیم استرالیایی، افراد مبتلا به آب مروارید حتی پس از انجام عمل جراحی آب مروارید نسبت به افراد بدون بیماری چشمی نیز بیشتر در معرض ابتلاء به افسردگی هستند و افراد مبتلا به افسردگی در معرض خطر بیماری قلبی قرار دارند.

در مجموع، این مطالعه به وجود ارتباط بین جراحی آب مروارید با افزایش خطر مرگ به هر علتی و به طور خاص به دلایل مرتبط با قلب پی برد.

ارسال نظر