کد خبر 575527

این لامپ ویروس کرونا را از بین می‌ برد؟

دانشمندان آمریکایی لامپی ساخته اند که می‌تواند کووید-۱۹ را در سلول‌های انسانی از بین ببرد.

به گزارش  ژورنال ساینتیفیک ریپورتز، دانشمندان آمریکایی موفق به ساخت دستگاهی شدند که می‌تواند ویروس کرونا را هم روی سطح اجسام و هم داخل سلول‌های انسان از بین ببرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ محققان آمریکایی برای این کار لامپی با طول موج مشخص ساخته اند. تاکید می‌شود که این دستگاه امواج آبی را با چگالی معین در محدوده‌ای که برای افراد بی خطر است، ساطع می‌کند.

بیماری‌ کووید-۱۹ بر اثر کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ (SARS-CoV-۲) ایجاد می‌شود. علایم معمول آن تب، سرفه، تنگی نفس و از دست رفتن حس بویایی است همچنین درد عضلانی، تولید خلط، گلودرد، مکشل در چشایی و سرخی چشم از جمله نشانه‌های کمتر معمول آن محسوب می‌شود. با این که اکثریت موارد این بیماری باعث علایم خفیف می‌شود، بعضی از موارد به سینه‌پهلو و نارسایی چند اندامی پیشرفت می‌کند. نرخ مرگ و میر بین ۱ تا ۵ درصد تخمین زده می‌شود، ولی بر حسب سن و دیگر شرایط سلامتی تغییر می‌کند.

این بیماری اساساً از طریق قطرات ریز تنفسی افراد مبتلا، وقتی سرفه یا عطسه می‌کنند، به سایر افراد سرایت می‌کند. زمان مابین در معرض بیماری قرار گرفتن و بروز نشانه‌ها، بین ۲ و ۱۴ روز است. از طریق شستن دست‌ها و دیگر تدابیر بهداشتی، می‌توان از پخش آن جلوگیری کرد.

ارسال نظر