کد خبر 571496
اقتصادآنلاین گزارش می‌ دهد؛

این ۱۲ ویتامین و مکمل را برای افزایش باروری امتحان کنید

همان‌طور که هرکسی که برای بارداری تلاش کرده است می‌داند، ناباروری می‌تواند یک سفر سخت با امکانات درمانی متعدد و گاهی سخت باشد. اما یک راه برای افزایش شانس به‌وجودآمدن کودک وجود دارد که نسبتاً ساده و غیرتهاجمی است: و آن رژیم غذایی شماست.

به گزارش اقتصادآنلاین ؛  و به طور خاص‌تر، مواد مغذی کم‌مصرف که شما از طریق غذا و یا مکمل‌ها به دست می‌آورید. قبل از اینکه مستقیم بروید فروشگاه مواد غذایی، با پزشکتان مشورت کنید و اگر می‌خواهید ویژگی‌های خاصی برای بحث داشته باشید، در اینجا نگاهی می‌اندازیم به این که چه ویتامین‌ها و مواد معدنی ممکن است ارزش شما را داشته باشند.

نقش ریز مغذی‌ها در باروری

در حال حاضر، شما ممکن است انتظار داشته باشید که ما نقش ویتامین‌ها و باروری را که همه مشخص شده‌اند، داشته باشیم. این‌طور نیست. ازآنجاکه باروری یک معادله پیچیده است و بدن هر فرد متفاوت است، باید بگوییم که علم پیرامون مواد مغذی و مفهوم هنوز در دوران کودکی خود است.

گفته می‌شود که برخی مطالعات امیدوار‌کننده نقش ویتامین‌ها را در بارداری و زایمان روشن کرده‌اند. ویتامین‌ها نقش مهمی در سلامت زنان دارند. آن‌ها برای بسیاری از کارکرد‌ها ضروری هستند.

از جمله:

•    قاعدگی و تخمک‌گذاری

•    عملکرد تیروئید

•    تولید انرژی

•    عملکرد سیستم ایمنی

جنین

کیفیت تخمک (‌تخمک) و بلوغ آن

بنابراین دریافت کافی ویتامین و مواد معدنی در هنگام تلاش برای ایجاد محیط مناسب برای بارداری سالم بسیار مهم است. برخی مواد مغذی ممکن است حتی علائم سندروم تخمدان پلی‌کیستیک (‌PCOS)‌، یک علت اصلی شایع ناباروری را کاهش دهند.

 در مردان، مطالعات نشان داده‌اند که مکمل‌های خاصی ممکن است تعداد و حرکت اسپرم را افزایش دهند و به شناگران کوچک کمک کنند تا به هدف خود برسند. بااین‌حال، مهم است که به یاد داشته باشید که تحقیقات بیشتری موردنیاز است.

 دکتر تیرائونا لاو داگ، مشاور پزشکی اصلی مکمل‌های غذایی مگا، می‌گوید: " در عین امیدبخش بودن، اکثر این مطالعات کوچک بودند و روش دقیقی نداشتند. " ما برخی از محبوب‌ترین مکمل‌ها را برای باروری، با استفاده، اثربخشی، و دوز آن‌ها درهم شکستیم.

۱. استیل ال کارنیتین Acetyl L-carnitine

 برای چه کسی مناسب است: مردان و زنان

فواید ادعا شده باروری: به حرکت اسپرم کمک می‌کند؛ حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها است که سیستم تولیدمثل سالم زنان را ارتقا می‌دهد. وقتی فکر می‌کنید "ویتامین‌ها"، استیل آل - کارنیتین (‌ALC)‌ممکن است اولین چیزی نباشد که به ذهن خطور کند. اما این به این معنی نیست که نباید در رادار شما نباشد.

این مکمل شکلی از آمینواسید آل - کارنیتین (‌LC)‌است که به طور طبیعی در بدن رخ می‌دهد و به تبدیل چربی به انرژی کمک می‌کند. گاهی اوقات ALC و LC با هم ترکیب می‌شوند تا باروری را در زنان ترویج دهند. بررسی سال ۲۰۱۸ نشان داد که اگرچه LC مزایایی برای باروری زنان دارد، ALC آنتی‌اکسیدان‌های قوی‌تری دارد. تصور بر این است که این تغییرات مربوط به سن در سیستم تولیدمثل زنان را کاهش می‌دهد.

این بررسی همچنین اشاره کرد که اضافه‌کردن هر دو LC و ALC نشانه‌های زیر را بهبود می‌بخشد:

pcos

اندومتریوز

 آمنوره (عدم پریود)

سایر تحقیقات نشان داده است که هم ALC و هم LC می‌توانند تحرک اسپرم را در مردان افزایش دهند. توصیه‌های ازدست‌دادن که برای ترویج باروری مردان به کار می‌روند معمولاً بین ۱ تا ۳ گرم در روز برای ALC و LC است. بااین‌حال، مهم است که قبل از تکمیل LC یا ALC با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید تا از ایمنی و دوز مناسب اطمینان حاصل کنید.

۲. ویتامین‌های ب (‌غیر از اسیدفولیک)

آن‌ها برای چه کسانی مناسب هستند: زنان و مردان

•    فواید ادعا شده باروری: کمک به ارتقای سلامت تخمک و جلوگیری از ناباروری با تخمک‌گذاری؛ ممکن است باعث افزایش کیفیت اسپرم شود. احتمالاً شنیده‌اید که اسیدفولیک (‌ویتامین B۹) قبل و در طول بارداری مهم است. اما دیگر ویتامین‌های B نیز در باروری نقش دارند.

در مطالعه (سلامت پرستاران) یک مطالعه سلامت عمومی بزرگ و طولانی‌مدت دریافت بیشتر ویتامین‌های B۱، B۲، B۳، B۶ و B۱۲ با خطر ناباروری تخمک‌گذاری مرتبط بود.

برخی مطالعات سطح پایین ویتامین B۱۲ را با ناباروری زنان مرتبط دانسته‌اند. علاوه بر این، یک تحقیق در سال ۲۰۱۵ دریافت که داشتن مقادیر بالاتر B۱۲ و فولات ممکن است باروری را در زنانی که تحت درمان ناباروری هستند افزایش دهد. تحقیقات بیشتری موردنیاز است، اما برخی از متخصصان حدس می‌زنند که ویتامین‌های B ممکن است به بهبود کیفیت اسپرم نیز کمک کنند. مولتی‌ویتامین B پیچیده می‌تواند مقادیر کافی از B‌های روزانه شما را، اگرنه همه، فراهم کند.

۳. ویتامین C

برای چه کسی مناسب است: مردان

•    مزیت ادعا شده باروری: از تعداد و تحرک اسپرم حمایت می‌کند

ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان قوی است. آن می‌تواند آسیب سلولی را در کل بدن کاهش دهد و جذب آهن را افزایش دهد. در سال ۲۰۱۶، مطالعات متعدد کشف کرد که مصرف ویتامین C با ویتامین E تعداد، تحرک و گاهی یکپارچگی DNA (به‌عبارت‌دیگر، کیفیت) اسپرم در مردان را بهبود می‌بخشد. حد مجاز توصیه‌شده ویتامین C برای مردان ۹۰ میلی‌گرم و برای زنان ۷۵ میلی‌گرم است.

۴. کلسیم

برای چه کسی است: زنان و مردان

•    مزیت ادعا شده باروری: کمک به خلق اسپرم

به بیان ساده‌تر، تحقیقات قطعی نیستند که کلسیم اضافی باعث افزایش باروری می‌شود. اما مهم است که هم زنان و هم مردان به اندازه کافی از این مواد معدنی برای جلوگیری از کمبود استفاده کنند. یک در سال ۲۰۱۹ کشف کرد که کمبود کلسیم می‌تواند علت ناباروری در مردان باشد چون کلسیم در تولید اسپرم دخیل است.

RDA برای مردان و زنان بالغ ۱۰۰۰ میلی‌گرم در روز است. اگر در این مواد معدنی کمبود دارید، بهتر است که کلسیم خود را از منابع غذایی مانند ماست پرچرب و یا آب‌پرتقال غنی‌شده به دست آورید، نه مکمل‌ها

۵. کوآنزیم Q۱۰

برای چه کسی است: مردان و زنان

مزیت ادعا شده باروری: پاسخ تخمدان برای لقاح آزمایشگاهی. افزایش تحرک اسپرم

بدن شما به‌تنهایی کوآنزیم Q۱۰ (‌CoQ۱۰) را تولید می‌کند اما افزایش مقدار آن در جریان خون شما ممکن است برای تولید بچه مفید باشد، به‌خصوص اگر بخواهید IVF را امتحان کنید. یک تحقیق و مطالعه سال ۲۰۱۸ دریافت که پیش مکمل سازی با CoQ۱۰ پاسخ تخمدان را در زنانی که تحت IVF هستند بهبود می‌بخشد.

اگرچه تحقیقات بیشتری موردنیاز است، مطالعات اخیر (‌یکی در سال ۲۰۱۹ و دیگری در سال ۲۰۲۰) نشان می‌دهد که مکمل سازی CoQ۱۰ ممکن است غلظت و تحرک اسپرم را در مردان مبتلا به ناباروری بهبود بخشد. بااین‌وجود، در یک بررسی در سال ۲۰۱۳ از مطالعات و متاآنالیز هیچ مدرکی مبنی بر افزایش تولد‌های زنده یا نرخ بارداری گزارش نشده است.

۶. ویتامین D

برای چه کسی است: زنان و مردان

•    مزیت ادعا شده باروری: تحریک تخمدان و کیفیت منی.

برخی مطالعات کمبود ویتامین دی را به ناباروری در زنان مرتبط دانسته‌اند. تجزیه‌وتحلیل سطوح پایینی از ویتامین D را در زنان مبتلا به ناباروری به دلیل PCOS یافت. (بااین‌حال، این مسئله در زنان با ناباروری با علت نامشخص مشاهده نشد.)

ویتامین D نقش مهمی هم در عملکرد تولیدمثل زنان و هم در عملکرد تولیدمثل مردان ایفا می‌کند. تحقیقات نشان داده‌اند که کمبود ویتامین D ممکن است با ناباروری ارتباط داشته باشد، بنابراین مهم است که برای کمبود ویتامین D تست شود. از یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی در مورد دوز مکمل مناسب، بسته به سطح خود مشاوره بگیرید.

۷. ویتامین E

برای چه کسی است: مردان و زنان

•    مزیت باروری ادعا شده: تحرک اسپرم را افزایش می‌دهد؛ افزایش سلامت عمومی زنان در سنین باروری ویتامین E دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است که ممکن است عملکرد اسپرم را در مردان ارتقا دهد و از سلامت عمومی تولیدمثل زنان حمایت کند، اما برای تعیین اثربخشی آن به تحقیقات بیشتری نیاز است.

RDA ویتامین E برای بزرگسالان ۱۵ میلی‌گرم است.

۸. اسیدفولیک

برای چه کسی است: زنان

فواید ادعا شده باروری: کمک به بارداری بهبود پیامد درمان‌های باروری

دریافت کافی اسیدفولیک (‌ترکیب اسیدفولیک) تن‌ها یک انتخاب هوشمندانه در دوران بارداری نیست. شاید بهتر باشد که به هنگام تلاش برای درک آن نیز مکمل سازی انجام شود.

کم داگ می‌گوید: " مکمل‌گیری گروهی قبل از حاملگی با شانس بیشتری برای باردار شدن، بهبود موفقیت در درمان باروری و کاهش خطر نقایص لوله عصبی در نوزاد همراه بوده است. " " بااین‌حال، آزمایش‌ها بیشتری موردنیاز است. "

برای زنان باردار، RDA اسیدفولیک ۶۰۰ میکروگرم است.

علاوه بر این، توصیه می‌شود زنانی که در حال برنامه‌ریزی برای باردار شدن هستند یا ممکن است باردار شوند، با دوز روزانه ۴۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم اسیدفولیک از حداقل یک ماه قبل از باردار شدن، مکمل شوند.

۹. آهن

برای چه کسی است: زنان

•    مزیت ادعا شده باروری: پیشگیری از کم‌خونی فقر آهن

ناباروری تخدیر‌کننده (‌یک مانع بالقوه برای درست‌کردن نوزاد) می‌تواند از کمبود آهن ناشی شود. در یک مطالعه طولانی‌مدت از سال ۲۰۰۶ بیش از ۱۸، ۰۰۰ زن نشان داد که مکمل آهن به نظر می‌رسد خطر ناباروری ناشی از تخمک‌گذاری را کاهش می‌دهد.

۱۰. امگا - ۳ s

برای چه کسانی مناسب است: مردان و زنان

فواید ادعا شده باروری: حرکت اسپرم را تقویت می‌کند؛ کمک به حاملگی بالای ۳۵ سال

چرا امگا ۳‌های همیشه محبوب از ماهی چرب و دیگر منابع غذایی است؟

Low Dog می‌گوید: "هنگام بررسی الگو‌های غذایی، مصرف غذا‌های دریایی به‌عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم با باروری بیشتر در مردان و زنان همراه است. " او می‌گوید: " درحالی‌که ما منتظر تحقیقات بیشتر هستیم، من می‌گویم که اگر شما به طور منظم از غذا‌های دریایی غنی از امگا ۳ استفاده نکنید، گرفتن یک مکمل ممکن است ارزش داشته باشد درحالی‌که سعی دارید آن را تصور کنید. "

۱۱. سلنیم

برای چه کسی است: مردان و زنان

•    مزیت ادعا شده باروری: بهبود کیفیت منی؛ خطر سقط را کاهش داد

(‌سلنیم) ممکن است زیاد دچار مشکل نشود، اما یک ماده معدنی مهم است که ممکن است در سیستم تولیدمثل نقش داشته باشد. تحقیقات انجام‌شده در سال ۲۰۱۵ گزارش می‌دهد که کمبود سلنیوم می‌تواند عاملی در سقط‌جنین، کیفیت پایین منی و تحرک ضعیف اسپرم باشد. باتوجه‌به مطالعه سال ۲۰۱۹، سلنیوم همچنین می‌تواند به حفظ سلامت مایع فولیکولی اطراف تخم‌های زنان کمک کند. ازآنجایی‌که سلنیوم برای تولید اسپرم در بدن مرد ضروری است، برخی مطالعات نشان داده است که ترکیب سلنیوم و ویتامین E می‌تواند کیفیت منی و تحرک اسپرم را بهبود بخشد. RDA برای سلنیوم روزانه ۵۵ mcg برای بزرگسالان است.  

۱۲. زینک

برای چه کسی مناسب است: مردان و زنان

•    فواید ادعا شده باروری: کمک به بارور‌سازی و رشد تخمک بهبود کیفیت اسپرم

زینک برای تشکیل اسپرم ضروری است. تعداد انگشت شماری از مطالعات نشان داده‌اند که کمبود زینک ممکن است منجر به کیفیت پایین اسپرم شود. بااین‌حال، ارتباط بین این مواد معدنی و باروری مردان اثبات نشده است.

در واقع، در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۲۰ انجام شد، دریافت که مکمل‌های غذایی حاوی روی و اسیدفولیک، تعداد اسپرم، عملکرد اسپرم و یا میزان تولد زنده را بهبود نمی‌بخشند. در مورد باروری زنان و روی، در سال ۲۰۱۹ ثابت کرد که سطوح پایین‌تر این ماده معدنی در خون با زمان بیشتری برای تصور کردن مرتبط است.

RDA برای زینک ۸ میلی‌گرم برای زنان و ۱۱ میلی‌گرم برای مردان است.

می‌توان به‌جای آن مولتی‌ویتامین مصرف کرد؟

ازآنجاکه بسیاری از مواد مغذی ممکن است بر باروری تأثیر بگذارند، بهتر است به‌جای خرید یک بسته بزرگ از مکمل‌های منفرد، از یک مولتی‌ویتامین باکیفیت بالا استفاده کنید. لا داگ می‌گوید: " من به‌شدت ویتامین دوران بارداری خوب و باکیفیت را توصیه می‌کنم. " او به زنان توصیه می‌کند که به دنبال محصولی باشند که شامل موارد زیر باشد:

•    حداقل ۴۰۰ میکروگرم فولات (‌استفاده از فرم متیل‌دار فعال را در نظر بگیرید)

•    حداقل ۳۰۰ میلی‌گرم کولین

•    150 میکروگرم iodine

•    18 میلی‌گرم آهن

•    حداقل ۶۰۰ واحد ویتامین D

برای مردان، دکتر لاداگ توصیه می‌کند که به دنبال مولتی‌ویتامین با آنتی‌اکسیدان‌های کافی باشید که تقریباً ۲۰۰ درصد ارزش روزانه را برای مردان فراهم کند:

•    ویتامین C

•     E

•    زینک

خطرات مصرف مکمل‌ها

با اینکه بیشتر ویتامین‌ها بر روی پیشخوان به فروش می‌رسند، اما لزوماً بدون ریسک نیستند. بسیاری از مکمل‌ها می‌توانند با دارو‌هایی که مصرف می‌کنید ارتباط منفی داشته باشند و باعث عوارض جانبی ناخوشایند و یا بدتر شدن وضعیت سلامتی شما شوند.

 اگرچه ممکن است افراط در مصرف ویتامین‌ها دور از ذهن به نظر برسد اما مصرف بیش از حد ویتامین‌ها نیز ممکن است. نقطه آسیب چیست: برخی از ریزمغذی‌ها سطوح مصرفی قابل‌تحمل را تعیین کرده‌اند - به این معنی که می‌توانید قبل از تجربه عوارض جانبی مصرف کنید.

برای اجتناب از فراتر رفتن از این حد، از دستورالعمل‌های مصرف بر روی برچسب مکمل پیروی کنید، و همیشه قبل از شروع یک ویتامین یا مکمل جدید با پزشک خود مشورت کنید. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که اداره غذا و دارو، ویتامین‌ها یا مکمل‌ها را برای کیفیت همانند آنچه برای دارو‌ها انجام می‌دهد، نظارت یا تنظیم نمی‌کند.

 کیفیت ممکن است از دسته‌ای به دسته‌ای دیگر سازگار نباشد. به همین دلیل است که یافتن یک برند معتبر بسیار مهم است. این نحوه خواندن برچسب‌های مکمل مانند یک حرفه‌ای است.

درک مطلب:

وقتی شما با ناباروری سروکار دارید، عوامل زیادی وجود دارند که شما نمی‌توانید آن‌ها را کنترل کنید: ژنتیک، سن شما، یک چرخه غیرقابل‌پیش‌بینی، فقط برای ذکر چند مورد. بااین‌حال، بهترین تغذیه ممکن را برای بدن خود فراهم کنید که در آن می‌توانید افسار را به دست بگیرید. با پزشک خودکار کنید تا تعادل مناسب ویتامین‌ها را انتخاب کنید تا شانس بارداری سالم خود را افزایش دهید.

ارسال نظر