کد خبر 529520

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

ساعت بدن، ریتم شبانه روزی، استراحت و خواب

هر کسی می تواند یک فرد صبح خیز باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین، چه چیزی حاضرید بدید تا هر روز وقتی که از خواب بیدار میشید احساس انرژی، آرامش و آماده تسخیر جهان باشید؟

ناگفته نماند هر طور که صبح را شروع کنید میتواند حال و هوای  مابقی روزتان را تعیین کند. هرچه صبح شما پربارتر باشد، به احتمال زیاد مابقی روزتان نیز پربارتر خواهد بود.

مطالعات انجمن روانشناسی آمریکا نشان می دهد که افراد صبح خیز از افرادیکه دیر میخوابند سالم تر، شادتر و اغلب موفق ترند! این جمله را بخاطر بسپارید: "زود بخوابید، زود بلند شوید. . . "، خب ، در واقع درست هم هست.

علاوه بر این ، به نظر می رسد که افراد صبح خیز دوست داشتنی ترهم هستند! آنها در موافقت کردن، همکاری کردن و وظیفه شناسی نمره بالاتری می گیرند و بسیار کمتر کاری را به تاخیر می اندازند.

این زیست شناسی است!

ساعت بدن

ابتدا بیایید برخی از باورهای غلط را پاک کنیم. افرادی که شبها دیر می خوابند تنبل نیستند. مانند بقیه افراد، آنها هم تحت کنترل ساعت داخلی بدن/ یا ریتم شبانه روزی خواب و بیداری خود هستند. این ریتم در واقع زمانی که هنوز در رحم مادر هستید، درون سلول ها ریشه می یابد.

اگرچه ممکن است در برابر ساعت بیولوژیکی خود احساس ناتوانی کنیم، هردو افراد صبح خیز و شب زنده دار می توانند  در "ساعات بیکاری" خلاق و سودمند باشند.

ریتم شبانه روزی شما نیز با افزایش سن تغییر می کند. بیشتر کودکان صبح خیزهستند، بیشتر جوانان 20 ساله دیر میخوابند و بیشتر افراد بالای 50 سال نیز صبح خیزهستند.

علاوه بر این ، فقط حدود 25٪ از افراد صبح خیز هستند. حدود 50٪ حد وسط و 25٪ دیگر، افرادی هستند که دیر می خوابند. بنابراین، شما تنها کسی نیستید که برای فشار ندادن دکمه حالت چُرت بر روی ساعت یا موبایلتان در مبارزه هستید.

بیولوژی خود را نادیده بگیرید!

ساعت بدن

چند بار فشردن دکمه چُرت نشانه کمبود خواب است و ارتباط چندانی با ساعت بدن شما ندارد. بنابراین یک برنامه خواب ثابت برنامه ریزی کنید که شامل زود خوابیدن و زود بیدار شدن باشد.

اگر تصمیم دارید که شب زودتر به رختخواب بروید، با تنظیم زمان خواب خود شروع کنید یعنی هر بار برای 15 دقیقه زودتر بخوابید. قبل از اینکه بفهمید، زودتر از آنچه که فکرش را بکنید می خوابید. به یاد داشته باشید که الگوی خواب خود را به آرامی تنظیم کنید زیرا ساعت بدن شما با هرگونه تغییر شدید مقابله خواهد کرد.

نور ریتم شبانه روزی شما را تغییر می دهد ، بنابراین حداقل یک ساعت قبل از خواب لوازم الکترونیکی خود را کنار بگذارید. این به بدن شما زمان کافی را برای آرام شدن می دهد و باعث می شود وقتیکه درآخر به رختخواب می روید راحت تربخوابید، اگر برای خوابیدن به کمک بیشتری نیاز دارید، 30 دقیقه قبل از خواب ملاتونین بخورید.

قرار گرفتن در معرض نور شدید صبح (حدود 2000 لاکس (واحد درخشندگی) به بدن شما این امکان را می دهد تا بفهمد که زمان شروع کار است. نور ساعت بدن شما را تنظیم می کند، انرژی شما را افزایش می دهد و خوابیدن در شب را برای شما بسیار آسان تر می کند. نور میتواند طبیعی یا مصنوعی باشد به شرطیکه واقع روشن باشد.

فقط به این دلیل که شما فردی هستید که دیر می خوابید، به این معنی نیست که باید تا آخرعمر این وضعیت را تحمل کنید. با چند تغییر بجا، می توانید به ساعت داخلی بدنتان یاد دهید تا شما را به یک فرد صبح خیز تبدیل کند!

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • فروغ
    ۱ ۱

    من همیشه سعی کردم زود بخوابم وزود از خواب بلند بشم این راز خوشبختی اخلاقی من است و خوشبختانه دوستان زیادی هم دارم بخواهد گل بودنم خخخخ

  • ناشناس
    ۰ ۰

    مقاله بسیار عالی بود منم جزء افراد دیرخواب هستم که البته صبح بیدار هم نیستم و همین همیشه مرا عذاب میدهد عادت بدی هست لطفا یک مطلب هم راجع به اینکه میگویند دیر خوابیدن باعث میشود مغز خودش را بخورد و کوچکتر شود بگذارید نگرانم کرده یعنی راست است