کد خبر 526612

تبخال و هر آنچه که باید بدانید!

تبخال (زخم‌های سرد یا تاول‌های تب) یک عفونت ویروسی شایع است.

به گزارش اقتصاد آنلاین، تبخال‌ها، تاول‌هایی ریز و پر از مایع، روی لب و اطراف آن است. این تاول‌ها اغلب در قسمت هایی با هم ادغام می شود. بعد از ترکیدن تاول‌ها، پوسته‌ای ایجاد می‌شود که می‌تواند چندین روز بماند.

زخم‌های سرد از طریق تماس نزدیک مانند بوسیدن از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کند. آنها معمولاً به علت ویروس "هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1) و نوع 2 (HSV-2)" ایجاد می شود. هر دوی این ویروس‌ها می‌تواند بر روی دهان شما تأثیر بگذارد. حتی اگر زخم‌ها را نبینید، آنها مسری هستند.

هیچ درمانی برای تبخال سرماخوردگی وجود ندارد، اما پیشگیری می‌تواند به کنترل شیوع آن کمک کند. قرص‌ها یا کرم‌های ضد ویروسی تجویز شده می‌تواند به بهبود سریع زخم‌ها کمک کند و ممکن است فرکانس، طول و شدت شیوع در آینده را کاهش دهد.

علائم

یک زخم سرد معمولاً از چندین مرحله عبور می‌کند: سوزن سوزن شدن و خارش بسیاری از افراد قبل از ظهور یک نقطه کوچک، سخت و دردناک و سپس بعد از بیرون آمدن تاول‌ها ، احساس خارش، سوزش یا سوزن سوزن شدن در اطراف لب‌ها را برای مدت حداقل  یک روز یا بیشتر از آن دارند.

 تاول‌های کوچک پر از مایع معمولاً در امتداد مرز لب های شما فوران می کنند. گاهی اوقات در اطراف بینی یا گونه ها یا در داخل دهان ظاهر می شوند. تراوش و پوسته شدن تاول‌های کوچک ممکن است با هم ادغام شده و سپس ترکیده و در نتیجه زخم‌های کم عمق باز شده و پوسته پوسته شوند.

علائم و نشانه‌ها متفاوت است، بسته به اینکه ایا این اولین شیوع این بیماری در شما باشد، عود می‌کند. اولین باری که دچار سرماخوردگی می‌شوید، ممکن است علائم تا 20روز پس از اولین قرار گرفتن در معرض ویروس، شروع نشوند. زخم‌ها می‌توانند چندین روز طول بکشد و بهبود تاول‌ها دو تا سه هفته طول می‌کشد. عود به طور معمول هر بار در یک نقطه ظاهر می‌شود و شدت آن کمتر از شیوع اول است.

در یک شیوع برای اولین بار شما همچنین ممکن است این موارد را تجربه کنید: تب، درد در لثه، گلو درد، سردرد، دردهای عضلانی و تورم غدد لنفاوی. کودکان زیر 5سال ممکن است در دهان خود زخم‌های سرد داشته باشند و ضایعات معمولاً با زخم اشتباه گرفته شود. زخم‌های پوستی فقط غشای مخاطی را درگیر می‌کند و توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد نمی‌شود.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

تبخال یا زخم‌های سرماخوردگی به طور کلی بدون درمان از بین می رود اما در این موارد به پزشک مراجعه کنید:

سیستم ایمنی ضعیفی دارید

تبخال طی دو هفته بهبود نمی‌یابد

علائم شدید است

عود مکرر تبخال دارید

در چشمان خود احساس تحریک و سوزش می‌کنید

درمان تبخال

علل ایجاد تبخال

ظروف، تیغ و حوله مشترک غذا نیز ممکن است باعث پخش این ویرویس HSV-1 شود. زخم‌های سرماخوردگی در مواردی که تاول‌های ترشح کننده دارد بیشتر مسری است زیرا ویروس به راحتی از طریق تماس با مایعات بدن آلوده گسترش می‌یابد. اما می‌توانید ویروس را گسترش دهید حتی اگر تاول نداشته باشید! بسیاری از افرادی که به ویروسی که باعث تبخال می‌شود آلوده هستند، هرگز علائم و نشانه‌هایی پیدا نمی‌کنند.

هنگامی که یک قسمت از عفونت تبخال را تجربه کردید، ویروس در سلول‌های عصبی پوست شما خفته است و ممکن است به عنوان یک زخم دیگر در همان محل قبلی ظاهر شود. عود ممکن است توسط موارد زیر ایجاد شود: عفونت ویروسی یا تب، تغییرات هورمونی، فشار، خستگی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و باد، تغییرات در سیستم ایمنی بدن و آسیب به پوست.

تقریباً همه در معرض خطر تبخال هستند. بیشترِ بزرگسالان ویروسی دارند که باعث تبخال می‌شود حتی اگر هرگز علائمی نداشته باشند. اگر سیستم ایمنی ضعیف داشته باشید در شرایط و درمان‌هایی مانند: HIV / AIDS ، درماتیت آتوپیک (اگزما)، شیمی درمانی سرطان و داروهای ضد درد برای پیوند اعضا در معرض ابتلا به این ویروس خواهید بود.

عوارض

در برخی افراد ، ویروسی که باعث تبخال می‌شود می‌تواند در سایر مناطق بدن مشکلاتی ایجاد کند ، از جمله:

نوک انگشتان: HSV-1 و HSV-2 می‌تواند به انگشتان دست منتقل شود. این نوع عفونت غالباً با عنوان herpes whitlow شناخته می‌شود. کودکانی که شست خود را می مکند ممکن است عفونت را از دهان به شست منتقل کنند.

چشم ها:  این ویروس گاهی اوقات می‌تواند باعث عفونت چشم شود. عفونت‌های مکرر می‌تواند باعث ایجاد زخم و آسیب شود که ممکن است منجر به مشکلات بینایی یا از دست دادن بینایی شود.

مناطق گسترده پوست:  افرادی که به بیماری پوستی به نام درماتیت آتوپیک (اگزما) مبتلا هستند، در معرض خطر گسترش سرماخوردگی در سراسر بدن می باشند.

جلوگیری

اگر بیش از نه بار در سال دچار تبخال سرد یا در معرض خطر بالای عوارض جدی باشید ، ممکن است پزشک برای شما یک داروی ضد ویروسی تجویز کند که به طور منظم مصرف کنید. اگر به نظر می‌رسد نور خورشید عود شما را تحریک می‌کند، ضد آفتاب را در محلی که مایل به بیرون آمدن آن است ، استفاده کنید. یا در مورد استفاده از آن، با پزشک خود صحبت کنید.

برای جلوگیری از سرایت زخم‌های سرد به افراد دیگر یا سایر قسمت‌های بدن، ممکن است برخی از اقدامات احتیاطی زیر را امتحان کنید: در حالی که تاول وجود دارد از بوسیدن و تماس پوستی با افراد خودداری کنید. ویروس به راحتی در هنگام نشت مایع تاول‌ها گسترش می‌یابد. از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی خود جدا خودداری کنید. ظروف ، حوله ها ، مرهم لب و سایر وسایل شخصی می‌تواند ویروس را در صورت وجود تاول منتشر کند. دستان خود را تمیز نگه دارید. قبل از لمس خود و افراد دیگر به خصوص نوزادان، هنگامی که دچار زخم سرماخوردگی هستید ، دستان خود را با دقت بشویید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر