{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 403853

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

با به پایان رسیدن آخرین فاز از دور اول ثبت‌نام در طرح ملی مسکن در روز گذشته، ۲۶۰هزار نفر در طرح مسکن ملی ثبت ‌نام کردند.

اقتصاد آنلاین – صبا نوبری؛ به دنبال اعلام برنامه دولت برای تولید 400هزار واحد مسکونی در قالب طرح ملی مسکن تا پایان سال1400، ثبت‌ نام مسکن ملی در 6فاز از شهریور ماه  امسال آغاز شد و روز گذشته، ثبت نام طرح مسکن ملی در آخرین فاز و در تهران به پایان رسید.

چند نفر در مسکن ملی ثبت نام کردند؟

طبق گفته محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، تا کنون 280هزار نفر در سامانه طرح ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند که پالایش و بررسی‌های آن‌ها زمان بر خواهد بود.

وزارت راه و شهرسازی نیز اعلام کرده است که 55417نفر در استان تهران و 8649نفر در استان البرز در طرح ملی مسکن ثبت نام‌کرده‌اند.

وزیر راه نیز خبر داد که به میزانی که زمین و طرح پیش بینی شده بود، ثبت نام‌ها که بیش از 260 هزار نفر بود، تکمیل شد.

طرح ملی مسکن

نتایج نهایی ثبت نام مسکن ملی کی مشخص می‌شود؟

 معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفته است متقاضیان تایید صلاحیت شده طرح ملی مسکن تا 45روز آینده پیامک تایید را دریافت می‌کنند.

دور دوم ثبت‌ نام مسکن ملی چه زمانی است؟

همچنین از روز گذشته به مدت 3روز در مرحله دوم ثبت‌نام طرح مسکن ملی در استان‌های اصفهان، کرمان، خراسان جنوبی، زنجان، هرمزگان آغاز شدده است.

وزیر راه گفته است در مرحله دوم طرح اقدام ملی مسکن افراد جدید جایگزین حذف شده ها می‌شوند.

محمود زاده نیز پیشنهاد داده است متقاضیانی که واجد شرایط ثبت نام مسکن ملی نیستند در مرحله دوم طرح ملی مسکن ثبت نام نکنند.

ثبت نام مسکن ملی در پردیس دوباره انجام می‌شود

شرکت عمران پردیس روز گذشته اعلام کرد با توجه به شرایط خوبی که در پردیس وجود دارد، ثبت نام طرح ملی مسکن در همان دقایق اولیه  تکمیل شد و حدود 3 هزار نفر در سامانه طرح ملی مسکن ثبت نام کردند. اما وزیر راه و شهرسازی روز گذشته از ثبت نام دوباره شهر پردیس در طرح ملی مسکن خبر داد و گفت: ثبت نام مسکن ملی «پردیس» یک بار دیگر انجام می‌شود زیرا 60 درصد افرادی که دو روز گذشته در شهر پردیس در طرح ملی مسکن ثبت نام کردند، شرایط ثبت نام مسکن ملی را ندارند و بنابراین یکبار دیگر ثبت نام در پردیس انجام خواهد شد.

طرح ملی مسکن

چرا ثبت‌ نام در تهرانسر به تعویق افتاد؟

در حالی که  چندی پیش اعلام شده بود که ثبت نام تهرانی‌ها از تهرانسر آغاز می‌شود اما هفته قبل مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: پروژه تهرانسر یک پروژه مشارکتی است و زمین از سوی وزارت راه تامین شده و یک سرمایه گذار با یک سهم مشخص مسئول ساخت این پروژه است، به همین دلیل راجع به سهم سرمایه گذار نمی‌توان تصمیم گیری کرد و در مورد سهم دولت نیز در این پروژه تا زمان اتمام و نهایی شدن میزان سهم دولت امکان ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن فعلا وجود ندارد.

تفاوت طرح ملی مسکن با مسکن مهر چیست؟

گفته می‌شود بزرگترین ایراد مسکن مهر انتخاب زمین‌هایی بوده است که غیرقابل دسترس و فاقد امکانات لازم برای زندگی بوده اند. اما در طرح ملی مسکن مناطق شهری، بافت‌های فرسوده و حتی روستاهایی برای ساخت خانه انتخاب شده اند که به نظر می‌رسد با این کار مشکلات مسکن مهر دوباره پیش نخواهد آمد.

همچنین در طرح ملی مسکن خبری از ساختمان‌های 10 تا 15طبقه نیست و ساختمان‌ها نهایت 7طبقه خواهند بود.

طرح ملی مسکن

مبلغ و سود وام طرح اقدام ملی مسکن چقدر است؟

در طرح ملی مسکن که برای ساخت خانه طراحی شده است اولویت با کسانی است که زمینی دارند اما توانایی ساخت‌وساز در آن را ندارند. دولت به این افراد 75 تا 100میلیون تومان وام 10ساله با سود 18درصد می‌دهد. اقساط این وام ماهانه حداقل 1.5میلیون تومان است که پس از یک تنفس دوساله آغاز می‌شود. تسهیلاتی که بخش زیادی از مردم جامعه معتقدند توانایی پرداخت آن را ندارند.

همچنین کسانی که زمین ندارند می‌توانند از اراضی دولتی استفاده کنند اما چون این اراضی محدود است اولویت با زمین‌داران است و قیمت تمام شده خانه را بپردازند که برای هر متر دو تا دوونیم میلیون تومان خواهد بود. یعنی یک خانه دویست متری در طرح ملی مسکن 200میلیون تومان آب می‌خورد.

شرایط ثبت‌نام در طرح ملی مسکن چیست؟

گفته می‌شود کسانی که می‌خواهند در طرح ملی مسکن ثبت‌نام کنند باید ابتدای مبلغی جزیی پرداخت کنند و پس از نهایی شدن فرایند ثبت‌نام در طرح ملی مسکن مبلغی بین 30 تا 50میلیون را در بانک مسکن سپرده‌گذاری کنند تا بتوانند از وام طرح ملی مسکن استفاده کنند. البته گفته شده است دهک‌های اول و دوم یعنی افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی احتیاجی به سرمایه‌گذاری اولیه در بانک ندارند.

اولین شرط برای ثبت‌نام در طرح ملی مسکن این است که شما پیش از این از هیچ تسهیلات یا وام دولتی برای مسکن استفاده نکرده باشید یا به عبارتی فرم ج شما سبز باشد.

اگر مجرد هستید هم امکان ثبت‌نام در طرح ملی مسکن وجود ندارد و باید سرپرست خانوار یا متاهل باشید. زنان سرپرست خانوار هم حتما باید بالای 35سال سن داشته باشند.

شهری که در آن قصد ساخت خانه را دارید باید شهری باشد که حداقل 5سال گذشته را در آن زندگی کرده باشید. همچنین دولت باید اطمینان حاصل کند که شما توانایی تامین بخش دیگر هزینه ساخت مسکن که به عهده خودتان است را دارید؛ دلیل سرمایه‌گذاری 30 تا 50میلیونی در بانک هم همین است.

خبر دیگری که توسط وزیر راه اعلام شده بود این است که کسانی که سپرده‌ای در صندوق مسکن یکم برای دریافت وام داشتند می‌توانند از همان برای دریافت وام طرح ملی مسکن استفاده کنند و در اولویت قرار خواهند گرفت.

طرح ملی مسکن

چه ایراداتی به طرح ملی مسکن وارد است؟

بسیاری معتقدند با وضعیت فعلی مصالح و ساخت و ساز امکان ساخت 400هزار واحد مسکونی، 200هزار خانه در روستاها و اتمام 500هزار خانه ناتمام مسکن مهر تا پایان سال1400 وجود نخواهد داشت.

همچنین سود بالایی که بابت تسهیلات طرح ملی مسکن باید پرداخت شود بسیاری را از دریافت آن منصرف می‌کند زیرا معتقدند دریافت وام ساخت مسکن بسیار به صرفه تر خواهد بود.

علاوه بر این دو موضوع، دولت گفته است خانه‌ها را در طرح ملی مسکن با همکاری بخش خصوصی خواهد ساخت اما انبوه‌سازان ایرادات زیادی به طرح دولت و نحوه قراردادی که بین این دو بخش منعقد خواهد شد وارد دانسته و حتی می‌گویند تا زمانی که دولت این نواقص را برطرف نکند همکاری بین آن‌ها در طرح ملی مسکن صورت نخواهد گرفت.

با همه این تفاسیر باید دید آیا طرح ملی مسکن مورد استقبال قرار می‌گیرد و دولت می‌تواند تا پایان سال1400، 11میلیون و 100واحد مسکونی آماده را در اختیار مردم قرار دهد؟

ارسال نظر

 • سجاد ملک زاده لیلی
  ۵ ۱

  سلام چرا ما عروس داماد هستیم مسکن تعلق نمیگیرد با تشکر از البرز

 • میر علی رضا فاطمی مشتقین
  ۳ ۱

  ثبت نام مسکن تهران

 • ناشناس
  ۱۰ ۳

  تا کی دروغ 40 ساله ک فقط انشاءالله ماشاالله

 • مریم
  ۸ ۰

  یه کلاه برداری و یه دزدی دیگه

 • رضا
  ۵ ۰

  شما با ید اولویت بندی می کردین اونا که سن سال دارن رو ثبت نا می کردین افراد بالای ۵۰ سال مثل من رو تا او مدیم ثبت نام کنیم سریع ۵ دقیقه اول بسته شد

 • داود
  ۳ ۱

  قم کلا بیست دقیقه سایت بسته شد مشخص هستش که مرحله دوم طرح از کی شروع میشود

 • سید کاظم سیدی
  ۰ ۰

  سلام منم کم اوردم‌ خسته شدم

 • کاظم سیدی
  ۰ ۰

  سلام کی صاحب‌خونه میشم خدایاخدایاخدایا

 • سید کاظم سیدی
  ۰ ۰

  از کمکهای معیشتی هم خبری نشد برامون

 • سید کاظم سیدی
  ۰ ۰

  خانه‌میخوام کمک کنید

 • ede
  ۰ ۰

  به مردم کم دروغ بگید . مردم را سر کار نزارید . بسه دیگه . مردم این چرندیات را باور نکنید

 • احمد
  ۱ ۰

  سلام ما زمین داریم ولی چون سند نداره موقع ثبت نام گزینه فاقد زمین رو انتخاب کردیم
  آیا دولت راهی برای سند دار کردن فوری زمین بدون بنا قرار داده؟ و آیا میشه بعدا وضعیت رو به دارای زمین تغییر داد؟

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری