{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 394355

رصد و پایش ثبت‌نام شدگان برنامه اقدام ملی مسکن در خصوص «بند ج» که به موضوع عدم استفاده از تسهیلات دولتی برای خرید و یا ساخت مسکن اشاره دارد به سرعت و به صورت آنلاین انجام می‌شود و در صورت قرمز بودن این بند، متقاضی خود به خود از سیستم حذف می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین، ثبت‌نام برنامه اقدام ملی مسکن بنا بر اعلام وزارت راه و شهرسازی برای گروه‌های متوسط و کم‌درآمد، کار خود را به طور رسمی و سراسری از ۲۱ آبان در چهار استان نخست این فاز یعنی سیستان‌وبلوچستان با ۱۸ شهر، خراسان‌جنوبی با ۲۳ شهر، خراسان‌شمالی با ۵ شهر و قم با ۵ شهر آغاز کرد.

متقاضیان نیز با ورود به سامانه tem.mrud.ir ثبت‌نام خود را بر اساس شروط اعلام شده که به استناد قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن است انجام می دهند.

در روز نخست اجرای این طرح، استان قم با ظرفیت ۴۴۰۰ نفر در ساعات اولیه ثبت‌نام به حدنصاب رسید و سامانه برای این استان بسته شد.

آخرین آمار نیز حاکی است که ثبت نام بیش از ۸۰ درصد استان‌های باقیمانده فاز نخست برنامه اقدام‌ملی‌مسکن یعنی استان‌های سیستان‌وبلوچستان، خراسان‌شمالی و خراسان‌جنوبی نیز انجام شده است و پیش‌بینی می‌شود که تا پایان امروز ثبت‌نام این سه استان نیز به حد نصاب برسد.

با این‌حال طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده متقاضیان این سه استان می‌توانند تا پایان فردا ۲۳ آبانماه در صورت ضرورت به ثبت‌نام اقدام کنند.

بنا بر اعلام وزارت راه و شهرسازی، شروط ثبت‌نام در برنامه اقدام ملی مسکن شاملِ تاهل، نداشتن سابقه سکونت ملک مسکونی برای سرپرست خانوار و افراد تحت تکفل وی از اول فرودین ۸۴ به بعد، عدم استفاده از هیچکدام از امکانات دولتی از جمله زمین و یارانه و حداقل سابقه پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا است.

امکاناتی که وزارت راه و شهرسازی برای متقاضیان برنامه اقدام ملی مسکن تدارک دیده شامل ارایه تسهیلات وام بانکی به  مبلغ ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان است که برای متقاضیانی که فاقد سپرده صندوق پس‌انداز مسکن یکم هستند نرخ سود وام ۱۸ درصد با دوره مشارکت مدنی (ساخت) حداکثر دو ساله و بازپرداخت تسهیلات در قالب فروش اقساطی به مدت حداکثر ۱۲ سال پرداخت می‌شود.

همچنین از دیگر امکانات این طرح، تامین زمین در شهرهایی است که امکان آن فراهم شده باشد و اینکار مطابق با مقررات و ضوابط توسط سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت عمران شهرهای جدید و بر اساس قوانین جاری عرضه می‌شود.

رصد و پایش ثبت‌نام شدگان در خصوص بند ج که در خصوص عدم استفاده از تسهیلات دولتی برای خرید و یا ساخت مسکن بلافاصله و آنلاین انجام می‌شود و در صورت قرمز بودن این بند، متقاضی خود به خود حذف می‌شود. بنابراین هیچ فردی با این پیش فرض که ممکن است شانس عدم شناسایی را داشته باشد اقدام به ثبت نام نکند.

همچنین در خصوص سایر شروط نیز استعلام های لازم از ثبت اسناد و ثبت احوال اخذ خواهد شد.پس از رصد و پایش نتایج ثبت‌نام به اطلاع متقاضیان خواهد رسید.

پس از پایان ثبت‌نام فاز نخست برنامه اقدام ملی تولید مسکن در چهار استانِ قم، سیستان‌وبلوچستان، خراسان‌شمالی و خراسان‌جنوبی، در هفته آینده و در سه روز نخست ثبت‌نام در استان‌های کردستان، گلستان و کهگیلویه و بویراحمد انجام می شود و در سه روز کاری پس از آن نیز استان های یزد، چهارمحال و بختیاری و همدان ثبت نام برنامه اقدام ملی مسکن را انجام می دهند.

برای کلانشهرها از جمله تهران و شهرهای جدید، ثبت نام برنامه اقدام ملی مسکن در هفته اول آذرماه انجام می‌شود و جزئیات آن به متقاضیان اعلام خواهد شد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری