اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

پیش‌بینی مشاوران املاک از آینده بازار مسکن/ خانه ارزان می‌شود؟

در حالی که از ابتدای تابستان بازار مسکن به یک رکود عمیق فرو رفته است اما در مناطق مختلف تهران قیمت‌ خانه وارد روندی کاهشی شده است و این در حالیست که مشاوران املاک امیدی به خروج سریع بازار از رکود ندارند.

پیش‌بینی مشاوران املاک از آینده بازار مسکن/ خانه ارزان می‌شود؟

اقتصادآنلاین - صبانوبری؛ از سال گذشته بازار مسکن افزایش قیمتی چشمگیر را به همراه کاهش معاملات تجربه کرد. افزایش قیمتی که بسیاری آن را نتیجه افزایش قیمت ارز و تلاطم این بازار می‌دانستند. تورمی که گرانی مصالح ساختمانی را به دنبال خود آورده بود با سوداگری در بازار مسکن همراه شد وضعیت آشفته‌ای را برای این بازار به ارمغان آورد.

هرج و مرج در بازار تا حدی بالا گرفت که چند ماه قبل درج قیمت‌ها در سایت‌ها فروش آنلاین ممنوع شد تا بیش از این به گرانی‌ها در این بازار دامن زده نشود.

در حالی که دولت به دنبال تصویب طرح‌های مختلف مالیاتی برای سامان دادن به بازار مسکن، مقابله با سوداگری و مهم تر از همه جبران کاهش درآمدهای نفتی خود در سال 98 است  اما به نظر می‌رسد مقاومت‌های زیادی برای مقابله با تصویب این طرح‌ها وجود دارد.

اوایل تیرماه هم وزیر اقتصاد از آمادگی این وزارتخانه برای تهیه یک صندوق که به متقاضیان وام رهن بدهد خبر داد، طرحی که چند روز قبل مدیر عامل بانک عامل بخش مسکن خبر از منتفی شدن آن داد زیرا بانک مرکزی به نوع عقد تسهیلات آن ایراد گرفته بود.

خبرنگار اقتصادآنلاین در یک گزارش میدانی به سراغ مشاوران املاکی در سطح شهر رفته است تا واقعیت وضعیت معاملات مسکن را از زبان آن‌ها بشوند.

رکود  بازار مسکن در گرانی طبیعی است

یک مشاور املاک که در محدوده نیاوران فعالیت می‌کند، گفت: رکود در گرانی طبیعی است اما این به این معنی نیست که هیچ معامله‌ای انجام نمی‌شود. در این منطقه تورم نسبت به مناطق دیگر کمتر بوده است، مثلا آپارتمانی که قبلا متری 25 میلیون قیمتش بوده الان به متری 45تومان رسیده است اما می‌دانم در پونک قیمت‌ها سه برابر و یا بیشتر شده است.

او ادامه داد: این رکود هر 6 یا 7 سال یکبار اتفاق می‌افتد و فکر می‌کنم بعد از چند سال از آن خارج بشویم. همینطور باید بگویم که اقدسیه که تقریبا گران ترین نقطه در تهران است قبلا هم متری 70 تومان بود و الان هم همین قیمت است. در منطقه 1 ارزان‌ترین خانه‌ها متری 35 میلیون و گران ترین آن‌ها که شمال خانه‌های لاکچری هم می‌شود حدود 70 تا80 میلیون است.

این مشاور املاک پیش بینی کرد: تا پایان تابستان رکود کمتر خواهد شد و نزدیک عید معاملات بیتشر می‌شود که البته به دنبال آن قیمت‌ها هم کمی سفت خواهند شد.

مشاور املاک دیگری در خاک سفید گفت: از 10خرداد بازار وارد رکود شده است و دوماه است که یک خرید و فروش هم نداشتم اما قیمت‌ها نسبت به دو سال پیش کمتر شده طوری که از متری 12میلیون به 9میلیون رسیده است. مردم قدرت خرید ندارند و حتی قراردادهای اجاره هم کمتر شده است.

بازار مسکن یوسف آباد، خالی از رکود

در منطقه یوسف آباد اما ظاهرا رکودی وجود ندارد و مشاوران املاک از وضع خود راضی هستند؛ البته آمار ماهانه هم همواره نشان می‌دهد که بیشترین آمار معاملات در منطقه 6 صورت می‌گیرد. یک مشاور املاک که در این منطقه فعالیت می‌کند می‌گوید: قیمت‌ها افت محسوسی داشته است و معاملات کم شده ولی نمی‍توان اسم آن را رکود گذاشت. بازار اجاره هم چون در حال حاضر در فصل جابه‌جایی هستیم وضعیتش خوب است و بچه‌ها مشغول کار هستند اما در بازار دیگر خبری از دلال نیست و مشتری کاذبی وجود ندارد. همه خریدار واقعی و مصرف کننده هستند.

سری به شمال غرب و منطقه پونک زدیم تا ببینیم ادعای آن مشاور املاکی که گفته بود قیمت‌ها در پونک سه برابر شده است صحت دارد یا نه؟ مشاور املاکی در این منطقه گفت: متوسط قیمت‌ها برای هر متر بین 20 تا 32 میلیون تومان است.دو ماه است که بازار وارد رکود شده و حتی در بازار اجاره هم 90درصد قراردادها تمدید می‌شود و کسی به دنبال خانه جدید نمی‌آید حتی خرج دفترمان هم تامین نمی‌شود. قیمت‌ها نجومی بالا رفته است و حتی من که قبلا ساکن همین منطقه بودم الان وسعم نمی‌رسد و به سمت نواب رفته ام و می‌‎توانم بگویم قیمت‌ها ده میلیونی بالا رفته است.

کاهش هزینه‌ تولید مسکن؛ تنها راه رونق معاملات

رکود بازار مسکن به مرکز تهران هم رسیده است به طوری که یک مشاور املاک در حوالی جمالزاده به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: خرید و فروش به صفر رسیده است و قیمت‌ها نسبتا پایین آمده اما در حال حاضر سیر نزولی آن متوقف شده است. قراردادهای اجاره هم نسبت به سال‌های قبل کمتر شده است. من فکر می‌کنم برای بهتر شدن اوضاع بازار باید تولید کننده‌ها قیمت‌ها را پایین بیاورند چون کسی که ملکش را می‌فروشد به دنبال خرید خانه جدید است اما چون نمی‌تواند خانه‌اش را نگه می‌دارد و بازار دچار رکود می‌شود.

رکود بازار مسکن در تابستان منطقی نیست!

در حوالی تهرانسر هم رکود وجود دارد اما یک مشاور املاک می‌گوید رکود مسکن در تابستان طبیعی نیست زیرا فصل جابجایی است اما بودجه مردم نمی‌رسد که بخواهند خانه بخرند. تجربه سال‌های قبل نشان می‌دهد که این رکود تا 3 یا 4 سال آینده ادامه دار خواهد بود و پس از چند سال از آن خارج می‌شویم.

در حالی که اکثر مشاوران املاک پیش‌بینی می‌کنند که رکود فعلی بازار مسکن چندسال دیگر ادامه داشته باشد باید دید آیا دولت توانایی این را دارد که با اقداماتی مثل وضع مالیات یا بهبود شرایط تولید و افزایش قدرت خرید مردم از طریق اعطای تسهیلات گره بازار مسکن را باز کند؟

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۵ ۱

  امیدوارم این رکود باعث کاهش ۵۰تا ۸۰درصدی مسکن گردد.چون اگراین اتفاق بیفتد هم بازار رونق پیدا میکندو هم عده ای دلال ازخدابیخبر ساقط میشوند..ومردم مانند سایر کشورهای دنیا به مسکن بعنوان کالا توجه نباید بکنند...

 • ناشناس
  ۰ ۱

  ای کاش نمایندگان و مسئولان منافع شخصی را بر منافع کشور ترجیح نمیدادند و مالیات بر عایدی سرمایه را هرچه سریعتر تصویب و اجرا می کردند امریکا اتاق جنگ تشکیل داده ما اتاق منگ یا اتاق بنگ چرا طرحی که 100 سال در کشورهای دیگر اجرا می شود در کشور ما اجرا نمی شود ایا کشور های دیگر نمی فهمند یا ضرر کرده اند چرا در نمایندگان و مسئولان ما در تصویب طرحهای خوب کند هستند و برای طرحهای آبکی ماهها وقت مجلس را می گیرند

 • محمدی
  ۱ ۱

  با سلام ، کنترل قیمت مسکن و پائین آوردن آن بسیار ساده است ، فقط کافی است اعلام کنید که خرید مسکن فقط با مجوز صادره از اداره ثبت اسناد میسر است ، بدیهی است که اداره ثبت اسناد آن هنگام ، فقط به افرادی که خود و افراد تحت تکفلشان فاقد مسکن باشند ، مجوز خرید صادر خواهد کرد ، با این اقدام بسیار ساده ، فقط خریداران واقعی در بازار خواهند ماند و ضمن کاهش قیمت مسکن ، قیمت اجاره نیز پائین می آید ، در کنار این طرح ، اداره برق لیست کلیه واحد های مسکونی خالی و فاقد مصرف برق را به اداره دارائی اعلام کند تا برابر مبلغ ۶۰٪ اجاره آن واحد ، مالیات بر خالی بودن و احتکار شدن ، دریافت گردد که با ورود این واحدها به بازار فروش یا اجاره ، قیمت مسکن واقعی خواهد شد ، سایر مشکلات اقتصادی و تورم ، راه حل بسیار ساده ای دارد ، ایمیل من همیشه برای ارائه راه حل مشکلات کشور پاسخگو است ، با سپاس فراوان .

 • مهدی
  ۴ ۰

  این قیمتها 400درصد حباب دارد.
  طراحی وزیر مسکن اخوندی و اقمار اوست.
  آپارتمان متری 1.800 هزینه ساخت دارد و زمین حباب 300درصدی .
  100 متر آپارتمان لوکس نوساز 180ملیون قیمت ساخت دارد در تمام نقاط شهر.
  اختلاف قیمت نجومی در دلالی کلان و آب فراوان در قیمت است.
  معمولا قیمت ها سونامی شکل است نه واقعی. لذا عوارض آن را بی علت در تمام نقاط شاهد هستیم.
  بسیاری از ارگانها مثل بیمه ها و بانک ها از گرانی استقبال میکنند.مثل گرانی خودرو که تولید کننده چندان سودی که بیمه میبرد را حاصل نمی کند.خودرو ساز از چند هزار تولید منتفع میشود و بیمه و دلال از کل خودرو های فعال.
  لذا گرانی را خارج از مافیای اقتصادی نباید باور کرد.

 • ناشناس
  ۵ ۰

  سه چهار سال رکود؟؟؟؟ ملت درگیر خورد و خوراک شما دلالان در فکر سوداگری مسکن. بهتره 8سال رکود در نظر بگیرین.با این وضعیت حقوق و درآمد. خوش خیالین به خدا چقدر خوش خیالین

 • ناشناس
  ۴ ۰

  قیمتها برا ی خرید یا اجاره اصلا تکان نخورده همون جور گرونه منطقه 20 ناحیه 2 و1
  دولت اباد وشهرری 😔😔😔😔 بعد وام مسکن بیشتر بشه معمولا عکس جواب میده وبدترم میشه

 • ب غ
  ۰ ۰

  دشمن تحریم کردهمکارانش درداخل قیمتهای چندبرابری درسایتها ثبت کردند که ادامه داردتاهرج مرج اخلال ناامنی نارضایتی آشوب کنندوهرکی هرکی به راه انداختند که بنگاههان دلالان وملکداران به جمع این همکاران دشمن پیوستند و دشمن ازداخل نفوذکرده واین قیمتهای ترامپ است خشنوداست که موفق بوده ودولت ناتوان که بفکرمردم اش نیست فعلا کاری نکرده وقیمتهاحداقل لاید۲۰۰درصدکه حبابی است کاهش یابد وهمکاران دشمن بسودبادآورده دیگه نرسند ضمناکسانی که خریدندتابیست سال هم به قیمت خریدشان نخواهند توانست بفروشندوبانگها هم بخاطرسودخودشان وام به سندملکداران میدهندملکداران طمع کارنمیدانندکه چندین برابروام رابایدتاآخرعمر پس بدهند وبانکهاشریک ملکشان است و هیچ خریداری زیر این اقساط نمیرود

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کلا با این افزایش قیمت های کذایی و کرونایی که آمده حتی کسی حاضر به اجاره هم نیست چه برسه خرید و بیشتر همه دنبال فروش هستن تا خرید که خودم مشاوره املاک بودم کلا شغلمو تغییر دادم چون هیچ بودجه ای مردم ندارن و باید چند سال طول بکشه کسی پولاشو جمع کنه و مسکن بخواد بخره

آخرین خبر ها