{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 370867

کسادی بازار به داد قیمت مسکن رسید. طبق آمارها میزان خرید و فروش مسکن ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده و این مسیر به بازار خرید و اجاره کمک کرد تا قیمت به سیر صعودی خود ادامه ندهد و حتی متوقف شود، هر چند که در ۵ منطقه تهران نرخ مسکن کاهشی شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه املاک کشور کاهش قیمت اجاره و خرید مسکن را رسانه‌ای کرد. وی با آنکه خبر کاهش قیمت‌ها را داد، می‌گوید: انتظار ما افت بیشتر قیمت‌ها است، نرخ مسکن به یکباره اوج گرفت و قیمت‌های فعلی با نرخ‌هایی که باید باشد فاصله معنا‌داری دارد.

وی برای شفاف شدن کاهش قیمت مسکن به 5 منطقه تهران اشاره کرد که در مقایسه با سایر مناطق کاهش بیشتری را تجربه کردند. قلی خسروی اینگونه توضیح داد که قیمت مسکن در منطقه 8 بیش از 15 درصد، منطقه 3 حدود 10 درصد، منطقه 22 بین 12 تا 18 درصد، منطقه 10 با توجه به محله و کوچه بین 14 تا 18 درصد و منطقه 2 هم بین 8 تا 10 درصد ارزان شده است، اما این کاهش‌ها باید ادامه پیدا کند.

کاهش قیمت مسکن در مناطق یاد شده در حالی است که گزارش شش روز پیش بانک مرکزی از بازار مسکن شهر تهران نشان می‌دهد که در تیرماه امسال منطقه 3، 2، 8، 22 و 10 به ترتیب بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند.

رئیس اتحادیه املاک کشور می‌گوید که اجاره از قیمت ملک تبعیت می‌کند یعنی وقتی قیمت هر مترمربع مسکن کاهش پیدا می‌کند، قیمت اجاره و رهن آن هم روند نزولی به خود می‌گیرد، با وجود کاهش‌های نسبی قیمت‌ها برای مستأجران بسیار گران است.

گزارش بانک مرکزی که شش مردادماه منتشر شد، گویای آن است که تعداد معاملات واحدهای مسکونی تیرماه 98 نسبت به خرداد 98 حدود 20 درصد کاهش و در قیاس با سال قبل حدود 65 درصد کاهش داشته است. در این میان اگر بخواهیم در برهه زمانی یاد شده قیمت هر متر مربع مسکن را بررسی کنیم نسبت به ماه گذشته (تیرماه 98 نسبت به خرداد 98) 0.4 درصد رشد و نسبت به سال گذشته رشد 91.5 درصدی اتفاق افتاده است.

کاهش 16 درصدی قراردادها

قلی خسروی در پاسخ به این سؤال که کسادی بازار چگونه به قیمت مسکن کمک کرد تا مردم شاهد جهش قیمت‌ها نباشند به آمار خرید و فروش مسکن و اجاره پرداخت و گفت که سال گذشته از تاریخ اول فروردین 97 تا 5 مرداد 97، 500 هزار و 801 فقره قرارداد مسکن در کشور منقعد شده بود. از این تعداد 266 هزار و 377 فقره مبایعه نامه و 228 هزار و 938 فقره اجاره نامه بوده است.

وی ادامه داد: از ابتدای سال 98 تا 5 مرداد ماه سال‌جاری، 421 هزار و 847 فقره معامله مسکن در کشور صورت گرفته که از این رقم سهم مبایعه نامه‌ها 210 هزار و 541 فقره  و اجاره نامه‌ها 207 هزار و 648 فقره بوده است.

این اعداد نشان می‌دهد که در کل قراردادهای سال گذشته کاهش 16 درصدی، مبایعه نامه‌ها 21 درصد و اجاره نامه‌ها 9 درصد کاهش داشتیم.

کسادی بازار در ارقام معاملات

حال اگر بخواهیم این آمار را در استان تهران مقایسه کنیم باز هم شاهد رکود و همان کسادی بازار خواهیم بود. آنگونه که رئیس اتحادیه املاک کشور شفاف‌سازی کرده است، از فروردین سال گذشته تا 5 مردادماه 97،

139 هزار و 227 فقره قرارداد امضا شده که 69 هزار و 304 فقره مبایعه نامه و 68 هزار و 883 فقره اجاره بوده است. در سال‌جاری و در مدت مورد اشاره 98 هزار و 672 فقره قرارداد منعقد شده که 33 هزار و 953 فقره آن در بخش مبایعه نامه و 56 هزار و 77 فقره در بخش اجاره نامه بوده است. آمارهای تعداد معامله، نشان می‌دهد که در سال‌جاری برای کل قراردادها کاهش 35 درصدی، مبایعه نامه‌ها افت 51 درصدی و اجاره نامه تنزل 19 درصدی داشته‌ایم.

شاخص‌های بانک مرکزی

گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن شهر تهران که اخیراً منتشر شده با این جمع‌بندی به پایان رسیده است که در تیر ماه سال 98 متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به 133.5 میلیون ریال رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل 91.5 درصد افزایش نشان می‌دهد. تعداد معاملات انجام شده طی این ماه 4.8 هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب

20 و 64.6 درصد کاهش نشان می‌دهد. کاهش قابل ملاحظه حجم معاملات در ماه‌های اخیر موجب شده است تا رشد ماهانه قیمت مسکن روند کاهشی به خود گرفته و در تیرماه سال‌جاری به 0.4 درصد تقلیل پیدا کند. این میزان رشد در شرایطی محقق شده است که در این ماه 12 منطقه از مجموع 22 منطقه شهر تهران با کاهش متوسط قیمت نسبت به ماه قبل مواجه بودند. در این ماه شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل 24.8 و 22.5 درصد رشد نشان می‌دهد.

کاهش 60 درصدی معاملات

مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه املاک در گفت وگوی دیگر که با ایرنا داشته عنوان کرده است که بنگاه‌های املاکی از مناطق مختلف تهران از شکست قیمت‌های رهن و اجاره خبر می‌دهند چرا که اجاره بها تابعی از قیمت مسکن است و هر نوع کاهش یا افزایشی در قیمت پایه، روی نرخ‌های رهن و اجازه تأثیر می‌گذارد.

وی ادامه داد: برعکس ماه‌های تابستان سال قبل که در مرداد و شهریور با افزایش نرخ‌های اجاره بها مواجه بودیم، کاهش ٦٠ درصدی معاملات مسکن در تیر ماه امسال و بازگشت رکود عمیق منجر به تعدیل نرخ‌ها در بخش اجاره هم شده است.

رئیس اتحادیه املاک گفت: ضمن اینکه مطابق گزارش اخیر وزارت راه و شهرسازی در تیرماه امسال نسبت به خرداد ماه رشد قیمت مسکن کند شده و به مرز توقف رسیده است.

خانه‌‌هایی که بازدید نمی‌شوند

یک واسطه ملکی در منطقه ٥ تهران هم گفته است که اکنون وضعیت معاملات خرید و فروش به طرز چشمگیری کاهش یافته است؛ خانه‌های با متراژ بیشتر از ١٠٠ متر که یا اصلاً بازدید نمی‌شود یا به‌دلیل قدرت پایین خریدار پیشنهاد خریداران با چک‌های طولانی مدت است که مورد پسند فروشنده نیست. وی خاطرنشان کرد که در بخش خانه‌های متراژ پایین نیز منطقه ٥ تهران گزینه مناسبی برای مراجعه خریداران است و تعداد فایل خانه‌های کوچک در این منطقه بیشتر است با این حال از اردیبهشت امسال تقاضا در این بخش هم کاهش یافته است چرا که قیمت‌های فعلی در توان خریداران نیست و در این میان تسهیلات اعطایی بانک‌ها به زوج‌های جوان که مشتریان اصلی خانه‌های کوچک متراژ هستند کافی نیست.

کاهش تا 600 هزار تومان

این واسطه ملکی در خصوص وضعیت قیمت‌ها در بازار رهن و اجاره یادآور شد که نرخ رهن خانه‌های نوساز در این منطقه بین٣٠٠ تا٦٠٠ هزار تومان کاهش یافته است. موجران نیز نرخ‌های پیشنهادی خود را تعدیل کرده‌اند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری