کد خبر 362502

پایتخت‌نشینان، کجا و با چه قیمتی خانه می‌خرند؟

متوسط قیمت مسکن تهران در خردادماه برابر ۱۳ میلیون و ۴۲۵ هزار تومان است. مقایسه متوسط رشد قیمت در خردادماه نسبت به فروردین (۱۱ میلیون و ۴۱۱ هزار تومان) معادل ۱۷.۶ درصد و نسبت به اردیبهشت ماه نسبت معادل ۵.۶ درصد است بنابراین، شتاب رشد قیمت مسکن در ماه پایانی بهار نسبت به ماه قبل کند شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، بر اساس آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی از بازار مسکن پایتخت در خردادماه، با اینکه رشد قیمت مسکن شتاب کمتری دارد اما تعداد معاملات نیز به نصف کاهش یافته است. در اردیبهشت ماه تعداد معاملات ثبت شده برابر با 12317 معامله است اما در خردادماه تعداد معاملات به 5387 معامله کاهش پیدا کرده است. بر همین اساس مقایسه تعداد معاملات در خرداد نسبت به فروردین و اردیبهشت نشانگر رشد 75.4 درصدی تعداد معاملات در خرداد نسبت به فروردین (3 هزار و 493) و کاهش 56.2 درصدی در خرداد نسبت به اردیبهشت است.

منطقه یک رکورددار قیمت

آمار مربوط به بازار مسکن تهران بیانگر آن است که در خردادماه منطقه یک رکورددار بیشترین قیمت خرید و فروش یک مترمربع آپارتمان است. البته در فروردین و اردیبهشت هم منطقه یک بیشترین متوسط قیمت را ثبت کرده است. متوسط قیمت یک متر مربع آپارتمان در این منطقه در فروردین 24.5 میلیون تومان، در اردیبهشت ماه 26.3 میلیون تومان و در خردادماه 27.5 میلیون تومان است.

کمترین قیمت در منطقه 18

در مقابل منطقه یک که مسکن در آن بیشترین قیمت را دارد اما منطقه18 در هر 3 ماه فصل بهار رکورددار کمترین قیمت ثبت شده برای هر متر مربع آپارتمان مسکونی است. این نرخ در منطقه 18 در فروردین ماه معادل 4.7 میلیون، اردیبهشت ماه 5.8 میلیون و در خردادماه 5.9 میلیون تومان را نشان می‌دهد.

بیشترین خرید و فروش در منطقه 5

منطقه 5 مانند سال گذشته دارای بیشترین تعداد معاملات ثبت شده در بهار سال 98 است. این منطقه سال گذشته هم این رکورد را در اختیار داشت. در خردادماه با وجود کاهش حدود 50 درصدی معاملات؛ در منطقه 5 تعداد معاملات خرید و فروش خرداد معادل 845 معامله است. تعداد معاملات در این منطقه در فروردین ماه 538 و در اردیبهشت ماه 1912 معامله است.

منطقه 19 و 9 دارای کمترین تعداد معامله

با اینکه بیشترین تعداد معاملات در 3 ماه فصل بهار مربوط به یک منطقه است اما در کمترین تعداد معاملات دو منطقه حضور دارند. در اردیبهشت و خرداد منطقه 19 به ترتیب با 81 و 45 معامله کمترین تعداد معاملات را دارد اما در فروردین ماه منطقه 9 با 38 معامله کمترین تعداد معاملات در این فصل را ثبت کرده است.

تفاوت متوسط قیمت با کمترین و بیشترین قیمت

تفاوت متوسط قیمت مسکن در شهر تهران در خرداد متوسط قیمت در گران‌ترین منطقه نشان می‌دهد در منطقه یک قیمت هر متر مربع آپارتمان 14 میلیون تومان بیشتر از متوسط قیمت کل است و متوسط قیمت در منطقه 18 به عنوان ارزان‌ترین منطقه 4.5 میلیون تومان کمتر از متوسط قیمت کل شهر تهران است.

قیمت مسکن منطقه 22 نزدیک به متوسط قیمت

متوسط قیمت مسکن در منطقه 22 در هر 3 ماه فصل بهار نزدیک به متوسط قیمت کل است. متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در فروردین در منطقه 22 برابر 11.8 میلیون و متوسط قیمت کل 11.4 میلیون تومان است. در اردیبهشت ماه قیمت در منطقه 22 معادل 12.7 میلیون و متوسط کل نیز 12.7 میلیون تومان به ثبت رسیده است. همچنین قیمت مسکن در خرداد ماه در منطقه 22 معادل 13.4 میلیون تومان است که متوسط قیمت کل نیز عدد 13.4 میلیون تومان را نشان می‌دهد.

21.6 میلیون تومان تفاوت بیشترین و کمترین قیمت

مقایسه قیمت هر متر مربع مسکن در مناطق تهران نشان می‌دهد تفاوت قیمت میان گران‌ترین منطقه (منطقه یک) و ارزان‌ترین منطقه(منطقه 18) معادل 21.6 میلیون تومان است. یعنی متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در منطقه 18 نسبت به متوسط قیمت‌ها در منطقه یک بیش از 21 میلیون تومان ارزان‌تر است.

تفاوت کمترین و بیشترین تعداد معاملات

در خردادماه بیشترین تعداد معاملات در منطقه 5 انجام شده است و تعداد معاملات 845 مورد است، در منطقه 19 نیز کمترین معامله یعنی 45 معامله صورت گرفته است بنابراین تفاوت بیشترین و کمترین تعداد معاملات 800 معامله است.

کاهش 37 درصدی معاملات در بهار 98 نسبت به بهار 97

بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی در بهار امسال مجموعاً 19 هزار و 420 معامله مسکن در شهر تهران انجام شد که در مقایسه با بهار سال گذشته 35 درصد کاهش یافته است؛ همچنین میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در بهار امسال به ۱۲ میلیون و506هزار تومان رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل معادل ۱۰۷ درصد افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    ریال بی ارزش شد رفت پی کارش.