کد خبر 309592

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

سایه سنگین رکود بر بازار مسکن/ قیمت‌ها بالا، قدرت خرید مردم کم

از ابتدای سال جاری با افزایش نرخ ارز بازار مسکن هم مانند سایر بازار‌های دیگر با افزایش قیمت و در پی آن کاهش اقبال مردم به انجام معاملات همراه شد و این موج افزایش قیمت حتی با کاهش و تثبیت نرخ ارز هم شکسته نشده است به طوری که برخی مشاوران املاک می‌گویند در مهرماه سال جاری حتی یک معامله هم نداشتند.

اقتصاد آنلاین- صبا نوبری؛ با شروع سال ۹۷ بازار مسکن به دنبال روند کاهشی معاملات که در ماه‌های پایانی سال ۹۶ آغاز شده بود، فرودین‌ماه را با رکود بازار آغاز کرد.

در اردیبهشت ماه معاملات افزایش زیادی یافت که در مقایسه با سال‌های گذشته و شروع فصل‌جابه‌جایی طبیعی به نظر می‌رسید.، اما در خرداد و تیرماه اما معاملات با شدت بیشتری نسبت‌ به سال‌های گذشته کاهش یافت که می‌توان این اتفاق را متاثر از نوسانات بازار ارز دانست.

بر خلاف مرداد سال‌های ۹۵ و ۹۶ که بازار با رونق بسیاری رو‌به‌رو شد اما   روند کاهشی معاملات در این ماه هم ادامه داشت و در شریور ماه در رکود بیشتری فرو رفت که البته برخی آن‌را ناشی از شروع ماه محرم می‌دانستند.

 اگرچه هنوز آمار رسمی از تعداد معاملات انجام شده در مهرماه منتشر نشده‌است اما اقتصادآنلاین به سراغ مشاوران املاک سطح شهر رفته‌است تا حال‌وهوای بازار مسکن را از زبان آن‌ها بشنود.

افزایش قیمت؟ به‌ هیچ وجه!

یک مشاور املاک در حوالی میدان قدس گفت: وضعیت معاملات بسیار خراب است، هیچ زمانی همچین وضعی را تجربه نکرده‌بودیم. اما من معتقدم قیمت‌ها به هیچ وجه افزایش پیدا نخواهند کرد.

مشاور املاک دیگری که در محدوده مجیدیه فعالیت می‌‌کرد وضعیت معاملات در مهرماه را بسیار مناسب عنوان کرد  و ادامه داد:بازار اجاره‌ حتی از خرید و فروش هم بدتر است زیرا قیمت‌ها بسیار بالا است.

او دلیل این رکود را پایین آمدن قدرت خرید مردم عنوان کرد و افزود: با اینکه قدرت خرید مردم کاهش یافته اما حاضر نیستند که خانه‌های بدون امکانات را بخرند زیرا در زمان رییس جمهور پیشین د طرح مسکن مهر خانه‌هایی خریدند روی دستشان ماند و دیگر نمی‌خواهند این تجربه را تکرار کنند.

 بی انصافی صاحبخانه‌ها در حق مستاجرها

یک مشاور املاک در منطقه نازی‌آباد گفت: دریغ از یک معامله در مهرماه! باید قبول کرد که ماه همه بی‌انصاف شده‌ایم و صاحبخانه‌ها در حق مستاجر‌ها بی‌انصافی می‌کنند و همین‌جور پیش برود قیمت ها گران‌تر هم می‌شود زیرا مردم فکر می‌کنند دلار به ۲۰هزارتومان خواهد رسید و دیگر هیچ‌چیز هم ارزان‌تر نمی‌شود.

مشاور دیگری که در محدوده فرجام کار می‌کند با بیان اینکه قیمت خانه نوساز در این منطقه ۱۳تا۱۸میلیون تومان است، گفت: همیشه در مهرماه رکود کوچکی اتفاق می‌افتد ولی امسال رکود بی‌سابقه بود و نوسانات دلار باعث شده همه گیج باشند و دست به هیچ کاری نزنند.

مهرماه بدون حتی یک قرارداد!

در منطقه پیروزی اما یک مشاور املاک با پیش‌بینی اینکه این رکود ادامه‌دار خواهد بود، افزود: از اول محرم بازار وارد رکود شد و از اول مهرماه حتی یک مبایعه‌نامه هم امضا نکردیم!

در این منطقه خانه متری ۵تا۶میلیون تومان معامله می‌شود و برای اجاره هم باید متری ۱تا۱ونیم میلیون تومان پرداخت کنید.

در یوسف‌آباد اما مشاور املاکی ادعا می‌کند فروشنده‌ای در بازار وجود ندارد، ادامه داد: اگر هم باشد به هیچ‌وجه حاضر نیست از قیمت‌های خود کوتاه بیاید و به همین دلیل از اواخر شهریور حتی یک معامله هم انجام نشده‌است.

او در خصوص اجاره گفت: معاملات اجاره انجام می‌شود ولی چون قیمت‌ها بسیار بالاست مردم شروع کرده اند به حاشیه‌ها و مناطق پایین‌تر شهر بروند.

در محدوده پاسداران اما مشاوری می‌گوید بازار نه در رکود کامل است و نه از آن خارج شده است، بازار بدی نیست اما تلاطمات بازار ارز اثر خود را بر روی معاملات گذاشته است.

او اضافه کرد: مردم به این اصل واقف‌اند که پس از تحریم‌های ۱۳ آبان شرایط ملک تغییر می‌کند و به همین دلیل دست به معامله نمی‌زنند.

ارز پایین آمد اما خانه نه!

مشاور املاکی در حوالی استاد معین قیمت آپارتمان نوساز در این منطقه را حدود ۷میلیون تومان عنوان کرد و گفت: مردم دنبال خانه می‌آیند ولی معمولا چیزی که می‌خواهند را پیدا نمی‌کنند زیرا قیمت‌ها بسیار بالا رفته است.

او در پاسخ به اینکه کاهش اخیر قیمت ارز تاثیری روی قیمت داشته است، گفت: هیچ تاثیری نداشته است و خانه ارزان‌تر نشده است؛ درواقع هیچ‌چیزی ارزان نشده است!

بیشتر بخوانید
ارسال نظر