{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 297387

تحلیل دبیر کانون انبوه‌سازان از آینده بازار مسکن

دبیر کانون انبوه سازان آینده بخش مسکن را رو به ورشکستگی پیش‌بینی کرد و گفت: قیمت‌ خانه باز هم افزایش خواهد یافت، مگر اینکه وزارت صمت فکری به حال مصالح بکند.

اقتصاد آنلاین - صبا نوبری ؛ فرشید پورحاجت، دبیر کانون انبوه سازان با اشاره به اینکه طی 6ماه گذشته بازار مسکن هم به تبعیت از اقتصاد کلان کشور دچار چالش‌های فراوانی شده‌است افزود: با شروع سال جاری و فراز‌ و فرود‌هایی که در اقتصاد کشور پیش آمد مردم برای حفظ دارایی‌های خود دست به خرید دلار، طلا و سکه زدند که مسکن به دلیل ریسک پذیری بالا معمولا انتخاب آخر آن‌ها بود.

وی دربار اینکه بسیاری رکود بازار را ناشی از امتناع مالکان از فروش می‌دانند، گفت: در حوزه مسکن نوعی ترس از خرید و فروش به وجود آمده‌است، زیرا مالکان وقتی از قیمت‌ها حتی در یک ساعت آینده هم اطمینانی ندارند طبیعی است که از فروش خودداری کنند.

وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود در نیمه دوم سال قیمت‌ خانه همچنان سیر صعودی داشته باشد مگر اینکه وزارت صمت با اتخاذ تدبیرمناسب، سونامی‌ افزایش قیمت‌ مصالح ساختمانی را کنترل کند.

پورحاجت ادامه داد: صنایع مادر کشور بدون توجه به منافع ملی و در نظرگرفتن شرایط اقتصاد کشوراقدام به افزایش قیمت می‌کنند. برای مثال وقتی نرخ دلار2 تا 3 برابر افزایش یافته است، قیمت فولاد 4 برابر شده است و نظارتی هم بر این مسائل وجود ندارد.

وی با بیان این نکته که ما قوانین دست‌ و ‌پاگیر زیادی داریم که بخش تولید را به زنجیر کشیده است، گفت: قریب به 5سال است که ما به عنوان بخش تولید مشکلات خود را به کمیسیون عمران مجلس انعکاسی داده‌ایم اما متاسفانه توجهی به آن نشده ‌است.

وی در ادامه افزود: برخی از این قوانین شامل قانون بیمه تامین اجتماعی، قانون پیش‌فروش ساختمان و قانون دریافت مالیات مستقیم می‌شود و این درحالیست که حدود 8 سال است که کمیسیون عمران مجلس وقت خود را صرف اصلاح قانون نظام مهندسی کرده است.

دبیر کانون انبوه سازان با بیان این موضوع که با اجرای ماده64قانون مالیات مستقیم، شاهد سیل دریافت عوارض توسط سازمان‌های مختلف بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: برای مثال من اطلاع دارم در شهراهواز 40 روز است که حتی یک تولید کننده بخاطر پرداخت هزینه‌ای که یک شبه 1000برابر شده‌است، اقدامی برای دریافت پروانه ساخت نمی‌کند.

وی افزود: اقدامات نظارتی مانند دریافت مالیات هیچ فایده‌ای نخواهند داشت و دولت و مجلس باید به دنبال ایفای نقش تسهیل گری باشند که تاکنون این انتظار برآورده نشده است.

پورحاجت در پایان آینده مسکن در بخش تولید را بسیار پرتهدید و رو به ورشکستگی پیش‌بینی کرد و ادامه داد: طی 6 ماه گذشته حدود دوسوم از سرمایه تولید کنندگان از بین رفته‌است و یک رکود تورمی در انتظار بازار مسکن خواهد بود و از دولت انتظار می‌رود همانطور که برای بازار ارز و سکه بسته‌ای طراحی کرده است،  تدبیری اورژانسی برای کنترل بازار مسکن نیز اتخاذ کند.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱ ۳

  جناب پور حاجت افزایش متوسط قیمت مسکن طی یک سال گذشته حدود ۶۰% بوده در حالی که افزایش دیگر کالا های سرمایه ای بالای ۲۰۰% بوده بنابراین دولت چه را کنترل کند

 • دانشجوی ارشد اقتصاد
  ۴ ۱

  آقای محترم خریدار قدرت خرید ندارد وکاری هم با این حرفها وحدیثهای تکراری برای توجیه گرانی تصنعی مسکن در سه ماه اول سال ندارد چیزی که عیان است تا قدرت خرید خریدار که منطبق با در آمد ثابت آحاد مردم کشور است به مردم برنگردد امکان افزایش بی رویه در مسکن پوچ خواهد بود و خریدار حرف اصلی در ادامه حیات رو به ورشکستگی مسکن حرف اول و آخر را ادا میکند وتا قیمتها از حالت دلبخواه به حال عرف ومتعادل برنگردد بازار مسکن در رکود شدیدتر از سالیان قبل خواهد برگشت....اگر درست دقت شود از اواخر تیر ماه این رویه استارت خورده وکم کم به قفل شدن بازار تا اخر شهریور ماه ومصادف با ماههای حرام خواهد انجامید .وفروشنده ها ومتوهمین همیشگی افزایش قیمت مسکن فروش گرانتر را باید از فکر خود خارج کنند بازار دیگر کشش این قیمتها را ندارد وخریدار مصرفی وسرمایه گذار در این بازار آشفته وجود ندارد وسلام

  • ناشناس
   ۲ ۰

   آفرين برشما با اين تحليل بجا ومنطقي

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری