کد خبر 285302

عضو کمیسیون اقتصادی در گفت‌و‌گو با اقتصادآنلاین بررسی کرد:

رشد شدید اجاره‌بها و تشدید مشکلات اقتصادی/ تاثیر روانی نوسانات ارز بر قیمت مسکن

عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه سهم هزینه تامین مسکن در سبد خانوارها به بیش از ۳۰درصد رسیده است، گفت: در ماه های اخیر رشد شدید اجاره بهای خانه مشکلات اقتصادی مردم را افزایش داده است.

اقتصادآنلاین - المیرا اکرمی؛ زهرا سعیدی مبارکه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی اقتصادآنلاین اظهار داشت: از زمان آغاز فصل جابجایی مستاجران، شاهد افزایش بی رویه و بی دلیل اجاره بهای خانه هستیم و متاسفانه هیچ نظارتی هم در این رابطه صورت نمی گیرد.

وی در ادامه افزود: سهم هزینه تامین مسکن در سبد خانوار به بیش از 30 درصد رسیده و این در حالی است که باید سهم هزینه مسکن در سبد خانوار متناسب با درآمدها شود، اما در حال حاضر اصلا این چنین نیست. علاوه بر این در سال های اخیر درآمد بسیاری از خانوارها هم با لحاظ کردن نرخ تورم با کاهش شدید روبرو بوده است.

سعیدی مبارکه با بیان اینکه در کنار اجاره بهای مسکن، قیمت سایر کالاهای مورد نیاز مردم هم به شدت افزایش یافته است، عنوان کرد: این موضوع که به بهانه افزایش قیمت ها در بازار ارز، مسکن هم با رشد قیمت روبرو شود غیرقابل پذیرش است، زیرا تاثیرپذیری نرخ مصالح ساختمانی از قیمت دلار محدود بوده و نباید بهانه ای برای افزایش قیمت شدید مسکن باشد.

نماینده مردم مبارکه در مجلس با اشاره به اینکه نوسانات قیمت ارز موجب گرانی بسیاری از کالاها شده است، گفت: متاسفانه نوسانات نرخ ارز در چند ماه اخیر، هم تاثیرات اقتصادی و هم تاثیرات روانی بر قیمت بسیاری از کالاها داشته که تاثیر آن بر قیمت مسکن و نرخ اجاره بها بیشتر از جهت روانی بوده است.  

سعیدی مبارکه با بیان اینکه افزایش میزان وام مسکن موجب خانه دار شدن متقاضیان خرید مسکن نشده است، اظهار داشت: به اندازه رشد میزان این وام، قیمت خانه هم افزایش یافته است و بنابراین موجب خانه دار شدن افراد نشده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۵ ۴

    خب که چی؟ من زمینم رو به قیمتی می فروشم که با پولش بتونم همون ماشین هزینه مسافرت و لوازم منزلی را بخرم که پارسال میتونستم بخرم که حالا 2.5 برابر شده. وگرنه نمی فروشم!

  • ناشناس
    ۴ ۱

    همه چی با هم گرون میشه دیگه،یعنی عضو هیئت رییسه کمیسون اقتصادی مجلس اگر این موضوعو متوجه نشه که وای به حال ما. بحث،بحث قدرت خرید هست نه گرونی دلار، دلار گرون میشه،همه چی باهاش گرون میشه،قدرت خرید میاد پایین،برای حفظ قدرت خرید،مالک اجاره رو میبره بالا عزیزم،به همین سادگی. این وسطشو دیگه نمیگن،فقط دلار گرون شده،اجاره میره بالارو میگن،فکر میکنن عضو هییت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس خودش میفهمه اون قسمتاشو،تو نگو ایشون اصلا در جریان نیست :))