استقبال نمایندگان مجلس از توافق ایران و عربستان

تعدادی از نمایندگان مجلس با استقبال از توافق اخیر «ایران و عربستان» بیان کردند که شروع مجدد روابط ایران وعربستان ، نشان از طلیعه نظم جدید جهانی است.

استقبال نمایندگان مجلس از توافق ایران و عربستان

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، پس از انجام چند روز مذاکرات فشرده میان دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با همتای سعودی خود در شهر پکن، امروز توافق حاصل شده برای از سرگیری روابط میان دو کشور، طی مراسمی با امضاء بیانیه‌ مشترک میان ایران و عربستان سعودی و چین به صورت رسمی اعلام شد.‌ به دنبال توافق ایران و عربستان برای از سرگیری روابط دو جانبه، تعدادی از نمایندگان مجلس با انتشار مطالبی در صفحات توییتر خود به این توافق واکنش نشان دادند که در زیر می خوانید:

جلیل رحیمی جهان آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

«بازگشایی ‌روابط ایران و عربستان⁩ گامی ارزشمند در راستای توسعه وامنیت ⁧خاورمیانه میانه⁩ و کاهش دخالت بیگانگان درجهان اسلام است ایران برای تنش زدایی با همسایگان و سایر کشورهای بزرگ منطقه همیشه پیشگام بوده است امیدواریم شاهد بهبود روابط ایران با ⁧امارات⁩،⁧ بحرین⁩،⁧ اردن⁩ و ⁧مصر⁩ هم باشیم.

تلاش مستمر رییس جمهور محترم،وزیر محترم امور خارجه،سفرای ما در کشورهای عراق؛عمان وچین،مجموعه دیپلماتهای فعال در این موضوع در وزارت خارجه و نیز دبیر پرتلاش و کارشناسان شورای عالی امنیت ملی برای بازگشایی روابط ایران و عربستان و تنش زدایی در منطقه ؛قابل تقدیر و گامی ارزشمنداست.»

سیدنظام الدین موسوی سخنگوی هیات رییسه مجلس:

«روابط ایران و عربستان ۷سال پس از آنکه ریاض اقدام به قطع رابطه با تهران کرد، از سر گرفته می‌شود.این خبر بعد از سفر چندین هیات پارلمانی کشورهای عرب به سوریه، بیانگر تحولات سیاسی جدیدی در منطقه است. الگوی مقاومت خیلی ها را به پذیرش واقعیت و جایگزینی دیپلماسی بجای دشمنی وادار می‌کند.

در تفاهم امروز ایران و عربستان، اصل برقراری روابط دو کشور -که طی ۲دهه اخیر بارها قطع و وصل شده- در درجه دوم اهمیت  قرار دارد.مهمتر این است که این تفاهم، خارج از دایره دیپلماسی غرب محور و صرفاً با وساطت عراق و چین صورت گرفته است:

‌"گام مهم دولت آیت الله رییسی در دیپلماسی شرقی."»

محسن دهنوی عضو هیات رییسه مجلس:

«روابط متوازن و بر اساس احترام و رعایت حسن همجواری، بسیار لازم و در چارچوب منافع ملی است. گسترش همکاری با کشورهای همسایه، یکی از وعده‌های دولت سیزدهم بوده و امروز بخشی از آن محقق شد. ازسرگیری روابط رسمی با عربستان سعودی⁩ را به شرط انصراف از ماجراجویی‌ها، به فال نیک می‌گیریم.»

احمد نادری عضو هیات رییسه مجلس:

« شروع مجدد روابط ایران وعربستان با وساطت چین، نشان از طلیعه نظم جدید جهانی است. از سال ۲۰۱۱ بارها گفته ام که آنچه در غرب آسیا و اروپا می گذرد، نشان از جنگ تمدن هاست. سه تمدن اسلامی(با محوریت ایران)، کنفوسیوس و ارتدکس در نبرد با تمدن غربند. توافق امروز یعنی دست برتر تمدنهای ضدغرب.»

 

منبع: ایسنا
ارسال نظر
ارسال نظر