کد خبر 523643

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح کرد؛

شتاب غربی‌ها برای رسیدن به توافق بیشتر شده است / محور اصلی مذاکرات مبتنی بر رفع کامل تحریم‌ها است

عباس مقتدایی در تشریح چگونگی ایجاد نظام راستی آزمایی بعد از توافق احتمالی گفت: در گام نخست، ایران باید بتواند ده‌ها میلیارد دلار دارایی‌های مسدود شده خود را به داخل کشور، بانک های بین المللی و یا هر مرجع دیگری که در نظر دارد، منتقل کند.

اقتصادآنلاین مهدی بیک؛ در آستانه آغاز دور جدید مذاکرات ایران با 5+1، سید عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد کشورمان روز یکشنبه راهی بهارستان شد تا در نشست با اعضای کمیسیون امنیت ملی ضمن ارائه گزارشی از مذاکرات وین، تصویری از دورنمای کلی توافق احتمالی را نیز در اختیار نمایندگان قرار دهد. بر اساس اظهارات عراقچی در مذاکرات تحریم‌ها به دو بخش «عمومی» و «خاص» تقسیم شده اند. تحریم‌های عمومی، شامل تحریم‌های هوایی، دریایی، بانکی و بیمه‌ای و تحریم‌های خاص نیز شامل تحریم افراد و اشخاص است. عراقچی همچنین اعلام کرد، دور سوم مذاکرات، سه شنبه در وین در راستای برنامه ریزی برای نحوه برداشته شدن تحریم های عمومی انجام خواهد شد. پس از برداشته شدن تحریم ها و راستی آزمایی، ایران نیز به تعهدات برجامی خود باز خواهد گشت.

در همین زمینه، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به رویکردی که مجلس در خصوص مذاکرات وین دنبال می کند، گفت: یکی از اقدامات مهم مجلس یازدهم، تصویب طرح اقدام راهبردی برای رفع تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران بود. اقدامی که باعث شد، روند کلی مذاکرات شدت بگیرد و طرف های غربی متوجه شوند که مجلس و کلیت نظام در استیفای منافع ملی و حقوق ملت ایران جدی هستند. از سوی دیگر این پالس به طرف های مقابل ارسال شد که  ایران مایل به انجام مذاکرات فرسایشی نیست و هرگونه مذاکراتی باید در کوتاه ترین زمان ممکن نهایی شود.

 مقتدایی همچنین گفت: در واقع نمایندگان از یک طرف، مجموعه ای از گزاره های راهبردی و کارآمد را در اختیار دولت و دیپلمات ها قرار دادند و از سوی دیگر زمینه تحقق حداکثری منافع ملی را فراهم کردند. پس از مصوبه مجلس، کشورهای 5+1 نیز با جدیت بیشتری در مذاکرات حضور پیدا کردند، چرا که می دانستند مجلس در برابر هرگونه وقت کشی و فرصت سوزی ها ایستادگی خواهد کرد. مذاکرات وین نشان داد هر اندازه که به موعد قانونی مد نظر مجلس نزدیک تر می شویم، شتاب برای رسیدن به توافق بیشتر و سرعت گفتگوها نیز افزایش می یابد.

رفتارهای فریبکارانه به اصل مذاکرات لطمه می زند

نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به دورنمای احتمالی احیای برجام یادآور شد: در نشست روز یکشنبه کمیسیون امنیت مجلس با حضور سید عباس عراقچی، 2 مطالبه مهم از سوی نمایندگان طرح شد. نخست، رفع کامل تحریم ها و پس از آن موضوع راستی آزمایی های مرتبط با تحریم ها. در خصوص راستی آزمایی فروش نفت ایران، نقل و انتقال منابع مالی برآمده از صادرات نفتی و تحریم های مرتبط با کشتی رانی، بیمه و نظایر آن باید به گونه ای برنامه ریزی شود که اتفاقاتی از جنس فریبکاری های گذشته رخ ندهد.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس در تشریح راستی آزمایی مد نظر مجلس گفت: در نخستین گام، ایران باید بتواند ده ها میلیارد دلار دارایی های مسدود شده خود را به داخل کشور، بانک های بین المللی و یا هر مرجع دیگری که در نظر دارد، منتقل کند. به عبارت روشنتر نمایندگان این واقعیت را به تیم مذاکره کننده گوشزد کردند که متوجه تفاوت ماهوی رفع کامل تحریم ها و آزادسازی بخشی از دارایی های کشور باشند. از منظر نمایندگان، محور مذاکرات باید رفع کامل تحریم ها، عمل در برابر عمل و دوری از رویکردهای گام به گام باشد.

به باور این نماینده با توجه به اینکه تعهدات امریکا با خروج از برجام بر زمین مانده، ولی ایران به تعهدات خود پایبند بوده، نخست آمریکا باید وظایف اصلی خود ذیل برجام را عملیاتی کند تا پس از آن ایران به تعهدات برجامی خود باز گردد. مبتنی بر این واقعیت از منظر مجلس رویکرد گام به گام، اساسا معنا و مفهومی ندارد.

مقتدایی در پایان خاطرنشان کرد: در مجموع مجلس در راستای انجام وظایف نظارتی خود در خصوص مذاکرات، رفع تحریم ها و البته صیانت از حقوق مردم واقعا جدی است. اعضای کمیسیون به صورت لحظه ای ابعاد مختلف مرتبط با مذاکرات و محتوای مطرح شده در گفتگوها را رصد می کنند. مجلس همچنین نقشه راه مورد نیاز مذاکره کنندگان برای دستیابی به بهترین دستاوردها را در اختیار آنان قرار می دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر