کد خبر 519255

تحقیق و تفحص از سازمان سنجش؛

درآمد آموزش و پرورش از کنکور چقدر است؟

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به محورهای تحقیق و تفحص از سازمان سنجش گفت: رییس سازمان سنجش از حق بالاسری یک هزار میلیارد تومانی آموزش وپرورش از موسسات کنکور خبر داد!

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، احمد حسین فلاحی درباره تحقیق و تفحص از سازمان سنجش اظهار کرد: آقای خدایی، رییس سازمان سنجش در کمیسیون آموزش اعلام کرد مجوز موسسات کنکور با آموزش و پرورش است و این وزارتخانه سالانه هزار میلیارد تومان حق بالاسری از این موسسات دریافت می‌کند!

وی در پاسخ به این پرسش که آموزش و پرورش رقم 25 میلیارد تومان را اعلام می‌کند و رقم 1000 میلیارد تومان عدد بزرگی است، گفت: این رقم را رییس سازمان سنجش اعلام کرده است.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به این پرسش که اعضای هیات تحقیق و تفحص از سازمان سنجش مشخص شده‌اند و ابلاغیه آنها چه زمانی صادر می‌شود؟ افزود: خیر، کلیات این موضوع در کمیسیون آموزش رأی آورده است پس از آن به صحن علنی می‌رود و اگر رأی بیاورد برای تحقیق و تفحص اقدام خواهد شد.

محورهای تحقیق و تفحص   

فلاحی درباره محورهای تحقیق و تفحص گفت: محورها مربوط به سؤالاتی است که آقای نادری، عضو کمیسیون آموزش دارند مثلاً درباره شرکت تعاونی سنجش، پولی که افراد دریافت می‌کنند و ماشین‌هایی که در اختیارشان قرار دارد و دریافت حق بالاسری از موسسات کنکور، سؤال طرح شد.

وی در پاسخ به این پرسش که در ماجرای تمدید کنکور نظام قدیم و اختلاف نظری که پیش آمد، رییس سازمان سنجش  دیگر در جلسات کمیسیون آموزش شرکت نکرد، علت چه بود؟ بیان کرد: جلسه‌ای تشکیل نشد که نیاز به حضور آقای خدایی باشد، بعدها با او صحبت کردیم و گفت نظر بنده به تنهایی در لغو تمدید کنکور نظام قدیم مطرح نیست و این کار با رأی شورای سنجش و پذیرش دانشجو انجام شد که بنده فقط یک عضو در آنجا هستم.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به این پرسش که بعد از ماجرای عدم تمدید کنکور نظام قدیم، حق رأی رییس سازمان سنجش در شورای سنجش و پذیرش دانشجو به دلیل آنکه خود سازمان و کارکنان آن در شیوه برگزاری و حذف کنکور ذینفع بوده و مشمول تعارض منافع می‌شوند،‌ لغو خواهد شد؟ عنوان کرد: در این باره اطلاعی ندارم.

در همین رابطه مهدی اسماعیلی عضو دیگر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره اینکه آیا قرار نیست تعداد نمایندگان مجلس در شورای سنجش و پذیرش دانشجو افزایش پیدا کند، متذکر شد: فعلاً خیر و این موضوع در دستور کار قرار نگرفته است. در صورت تصویب قانون، می توان تعداد نمایندگان عضو در شورای سنجش و پذیرش دانشجو را افزایش داد.

وی درباره نحوه انتخاب اعضای هیات تحقیق و تفحص از سازمان سنجش بیان کرد: تحقیق و تفحص از سازمان سنجش با توجه به نظر یکی از نمایندگان کمیسیون آموزش مطرح شد و رییس سازمان سنجش دراین باره توضیحاتی داد و بقیه کار باید در صحن علنی مجلس پیگیری و آنجا تصمیم گیری نهایی انجام شود. نیازی نیست اعضاء مشخص شود تحقیق و تفحص سازوکار قانونی خود را دارد، ابتدا نماینده مجلس تقاضا می‌دهد سپس به کمیسیون مربوطه ارجاع می‌‌شود و بعد از کمیسیون باید نتیجه به صحن علنی مجلس بیاید و آنجا نیز رای گیری شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر