کد خبر 508153

امروز صورت گرفت؛

مجوز ۸میلیاردی مجلس به دولت برای تأمین ارز واردات کالاهای اساسی

نمایندگان مجلس سقف ۸ میلیارد دلاری برای تأمین ارز واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی برای دولت تعیین کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، بررسی لایحه بودجه سال 1400 در بخش درآمدی در دستورکار جلسه عصر امروز نمایندگان قرار دارد.

وکلای ملت در این جلسه با پیشنهاد حجت الاسلام محمدحسین حسین زاده بحرینی نماینده مشهد درباره اصلاح کل ردیف (4) بند (ب) تبصره (1) ماده واحده لایحه بودجه با 121 رأی موافق، 54 رأی مخالف و 13 رأی ممتنع از مجموع 227 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند که بر اساس این مصوبه دولت و دستگاه‌های ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری مجاز به تخصیص، فروش، تهاتر و یا مبادله منابع ارزی برای واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی تا سقف 8 میلیارد دلار شدند.

بر اساس ماده اصلاحی دولت و دستگاه ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری از جمله بانک مرکزی مجاز به تخصیص، فروش، تهاتر و یا مبادله منابع ارزی حاصل از صادرات نفت، گاز و میعانات گازی، فرآورده‌های نفتی و گازی (اصلی و فرعی و سایر منابع) به غیر از نرخ سامانه معاملاتی الکترونیکی ETS به جز برای واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی تا سقف 8 میلیارد دلار نیستند.

دولت موظف است بر اساس ارزیابی شرایط اقتصادی، اجتماعی و بین‌المللی کشور نسبت به افزایش تدریجی نرخ ارز ترجیحی موارد فوق‌الذکر تا نرخ سامانه معاملات الکترونیکی ETS اقدام نموده و مابه‌التفاوت منابع وصولی را به ردیف درآمدی شماره 160136 و جدول شماره 5 این قانون واریز نماید.

منابع واریزی از ردیف شماره 71- 530000 جدول شماره 9 این قانون صرف تأمین معیشت دارو و تجهیزات پزشکی می‌شود.

بر اساس این گزارش محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در جریان اصلاح این ماده تأکید کرد کالاهای اساسی شامل نهاده‌های دامی نیز می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر