کد خبر 503000

در برنامه تلویزیونی مطرح شد؛

شکاف هزینه و درآمد یکی از دلایل رد کلیات بودجه/ دولت باید در ارائه بودجه شفاف باشد

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در لایحه ارائه شده به مجلس، هزینه‌ها بیشتر از درآمد‌ها در بودجه دیده شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صدا و سیما، مهدی طغیانی در برنامه تیتر سه شنبه شب شبکه خبر افزود: همکاران ما بیش از ۴۰ روز و در شیفت‌های کاری متعدد روی بودجه کار کردند و کلیات لایحه دولت را بررسی کردند و وارد جزئیات شدند.

وی گفت: انتقاد‌ها به لایحه بودجه از ابتدا وجود داشت. برخی معتقد بودن می‌شود کلیات لایحه را تصویب کرد، اما برخی هم معتقد بودند که باید اصلاحات اساسی در بودجه انجام شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: در لایحه ارائه شده به مجلس هزینه‌ها بیشتر از درآمد‌ها در بودجه دیده شده است.

وی با بیان اینکه شکاف هزینه و درآمد نکته مهمی است که در بودجه ۱۴۰۰ به میزان بالایی رسیده است، گفت: در مجموع در بودجه ارائه شده حدود ۶۰ درصد افزایش هزینه داشتیم.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در بودجه ۳۰ درصد وابسته به نفت هستیم که می‌شد کمتر از این باشد.

وی گفت: تعاملاتی با دولت برای رفع مشکلات داشتیم بخصوص پورمحمدی تلاش بیشتری کردند. با تعامل بخشی از مشکلات بودجه حل شد، اما ایرادات اصلی رفع نشد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: اگر لایحه بودجه رای می‌آورد مجلس وارد جزئیات می‌شد.

وی گفت: ایراد اصلی صرفه جویی نشدن در بودجه است. دولت باید در ارائه بودجه شفاف باشد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: کاری که کمیسیون تلفیق خواهان انجام آن است روشن شدن درآمد‌ها و هزینه هاست. بخشی از اعداد که در بودجه است باید مشخص شود. به طور مثال حقوق هیئت علمی در وزارت بهداشت و وزارت علوم.

وی افزود: اختلاف نظر کمیسیون تلفیق و برخی نمایندگان مسبوق به سابقه است.

طغیانی گفت: درباره ارز بحث از حالت کارشناسی خارج شده است. ارز چهار هزار و دویست تومانی رانت ایجاد می‌کند.

در ۵ یا ۶ موضوع اختلاف نظر جدی داشتیم

پورمحمدی، معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور هم گفت: سازمان برنامه و بودجه سال‌های گذشته سعی کرد بهترین بودجه‌ها را تصویب و به مجلس تقدیم کند، امسال هم بودجه را دقیق و منسجم تنظیم کرد.

وی افزود: مجلس لایحه بودجه را ابتدا در کمیسیون‌های مختلف بررسی کردند و بعد کمیسیون تلفیق به نمایندگی از مجلس کلیات لایحه را پذیرفت.

پورمحمدی یادآور شد: در بحث اختلاف نظر‌های جدی وجود داشت، اما بیش از ۷۰ درصد نظرات نماینده دولت مورد حمایت نمایندگان کمیسیون قرار گرفت، اما در ۵ یا ۶ موضوع اختلاف نظر جدی داشتیم.

وی افزود: امروز کمیسیون تلفیق نتیجه بررسی کارشناسی‌ها و نظرات خود را به صحن علنی آورد، اما صحن مصوبات کمیسیون تلفیق را نپذیرفت. البته آنچه رد شد، لایحه‌ای بود که در کمیسیون تلفیق تغییر کرده بود.

معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: مجلس می‌توانست این لایحه را به کمیسیون برگرداند، اما ترجیح داد که به خود دولت برگردد.

وی تصریح کرد: اولین موضوع مورد نقد مجلس کسری تراز عملیاتی دولت بود. از نظر مجلس رقم ۳۱۹ هزار میلیارد تومان زیاد است، اما حالا که کمیسیون تلفیق گزارشش را به صحن ارائه داد، این عدد ۴۸۱ هزار میلیارد تومان شد، یعنی کمیسیون تلفیق ۱۶۲ هزار میلیارد تومان این کسری را تعمیق بخشید.

معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: نکته دوم میزان وابستگی بودجه به نفت است که در لایحه ۱۹۹ هزار میلیارد تومان بود، اما آنچه در تلفیق بررسی شد، نه تنها کاهش پیدا نکرد بلکه ۱۶ هزار میلیارد تومان در نحوه محاسبه، ۱۷ هزار میلیارد تومان قیر، ۹۰ هزار میلیارد تومان تهاتر، ۵۷ هزار میلیارد تومان فرآورده نفتی و در نتیجه ۱۸۰ هزار میلیارد تومان میزان وابستگی بودجه به نفت بیشتر شد.

پورمحمدی افزود: نکته سوم، کاهش هزینه‌های جاری دولت بود که رقمش در لایحه ۸۴۶ هزار میلیارد تومان بود، اما حالا ۱۲۰۰ میلیارد تومان شد.

حجم ویدیو: 1.62M | مدت زمان ویدیو: 00:00:53
بیشتر بخوانید
ارسال نظر