کد خبر 493116

با رای نمایندگان مصوب شد؛

حذف ارائه برنامه مکتوب کاندیداهای ریاست‌جمهوری

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ماده ۵ طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را حذف کردند و بر این اساس داوطلبان انتخابات الزامی برای ارائه برنامه مکتوب خود هنگام ثبت نام ندارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، محمد حسین فرهنگی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری پیشنهاد حذف ماده ۵ این طرح را مطرح کرد و گفت: در این ماده آمده است که داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری باید هنگام ثبت نام برنامه مکتوب خود در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را ارائه کنند.

وی بیان کرد: امکان ارزیابی برنامه همه داوطلبین انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد و از سوی دیگر این برنامه‌ها در زمان مناسب قطعاً در اختیار افکار عمومی قرار نمی‌گیرد.

در ادامه جلسه، محمد جواد کولیوند، معاون پارلمانی وزارت کشور در موافقت با این پیشنهاد، گفت: طبق قانون اساسی رئیس جمهور باید برنامه‌های خود را ارائه کند اما وزارت کشور در زمان ثبت نام انتخابات صرفاً می‌تواند برنامه داوطلبان را دریافت و به شورای نگهبان ارسال کند.

وی افزود: بر این اساس و جهت جلوگیری از انتشار برنامه‌های متعدد، بهتر است فقط نامزدهایی که تأیید صلاحیت می‌شوند، برنامه‌های خود را پس از احراز صلاحیت منتشر کنند.

سپس نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۴۰ رأی موافق، ۸۶ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۵۴ نماینده حاضر در جلسه با حذف ماده ۵ طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر ضرورت ارائه برنامه داوطلبان هنگام ثبت نام در انتخابات، موافقت کردند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر