کد خبر 491853

وزیر آموزش و پرورش پاسخ داد؛

علت تأخیر در پرداخت حقوق فرهنگیان

حاجی میرزایی گفت: حقوق هیچ معلمی در سراسر کشور با تأخیر پرداخت نمی شود و با اعتبارات پیش بینی شده در بودجه، آنان سال آینده وضعیت بهتری خواهند داشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  مهر، سوال محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک از وزیر آموزش و پرورش درباره علت تأخیر در پرداخت حقوق معلمان حق التدریس، رسمی، پیمانی و همچنین فرهنگیان بازنشسته در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی  مطرح شد.

محسن حاجی میرزایی در این باره، گفت: در وهله اول لازم است از همه فرهنگیان که در شرایط کرونا مسئولیت تعلیم و تربیت دانش آموزان را برعهده دارند تشکر کنم، چرا که آنان در این شرایط سخت تلاش زیادی انجام داده اند.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: ما دو نوع معلم در سراسر کشور داریم که یک نوع معلمانی هستند که از ما حقوق دریافت می کنند و نوع دیگر معلمانی هستند که علاوه بر حقوق خود، بابت کار اضافه ای که انجام می دهند، اضافه کار دریافت می کنند.

وی تأکید کرد: حقوق هیچ معلمی در سراسر کشور با تأخیر پرداخت نمی شود و همه معلمان آموزش و پرورش حقوقشان را سرموعد دریافت می کنند و آن میزانی که با تأخیر مواجه می شود، اضافه کار معلمان است.

حاجی میرزایی اظهارداشت: از نظر عُرف سازمان برنامه و بودجه، اضافه کار حقوق تلقی نمی شود. البته ما هم معتقدیم که در شرایط سخت اقتصادی این افراد به حقوقشان نیاز دارند و ما هم دریغ نمی کنیم تا هر چه سریعتر طلب آنان را پرداخت کنیم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: متأسفانه در کشور محدودیت منابع وجود دارد و سازمان برنامه و بودجه پرداخت اضافه کار این افراد را موکول به پرداخت حقوق کارکنان رسمی کرده است و البته به ما وعده داده اند که نسبت به پرداخت این مطالبات اقدام می کنند و ما هم پیگیر هستیم.

وی تصریح کرد: ۹۵ درصد از پولی که هر ماه بابت حقوق معلمان پرداخت می کنیم، بدون یک روز تأخیر است و ۵ درصد از میزان حقوق که با تأخیر پرداخت می شود، بابت اضافه کار آنان است که تلاش می کنیم این مشکل را هم برطرف کنیم.

وزیر آموزش و پرورش متذکر شد: در سال تحصیلی گذشته و همچنین سال جاری عملکرد ما در این موضوع از ۶ سال گذشته به مراتب بهتر بود به گونه ای که ما در سال گذشته این تأخیر را به کمترین میزان رساندیم و همه مطالبات تا پایان سال ۹۸ پرداخت شده است.

حاجی میرزایی گفت: امسال هم همه تلاش خود را می کنیم که این مشکل به سرعت حل شود و فرهنگیان می توانند شهادت دهند که سال تحصیلی ۹۹-۹۸ از درخشان ترین سال هایی است که به فرهنگیان خدمات ارائه شده است.

وی اظهارداشت: اگر حقوق فرهنگیان افزایش یابد، قطعا شرایط کار آنان بهتر می شود و البته این به معنای آن نیست که حقوق فرهنگیان زیاد است. در سال ۹۹ ما ۶ هزار میلیارد تومان برای اجرای فصل ۱۰ و افزایش حقوق معلمان اختصاص دادیم.

وزیر آموزش و پرورش افزود: همچنین ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در شهریورماه بابت پرداخت پاداش بازنشستگان انجام شد که در شهریور ۹۹ آن را به صورت یکجا پرداخت کردیم. بر این اساس ۱۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان خارج از بودجه مصوب، در ۹ ماه اخیر وارد آموزش و پرورش شده است.

حاجی میرزایی درباره رتبه بندی فرهنگیان گفت: ما لایحه رتبه بندی فرهنگیان را به دولت ارائه دادیم و قرار است فردا در دستور کار کمیسیون دولت قرار گیرد و بلافاصله تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.

وی افزود: اعتبار رتبه بندی فرهنگیان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی شده و بر این اساس سال ۱۴۰۰ برای فرهنگیان سال بهتری خواهد بود.

وزیر آموزش و پرورش گفت: بخشی از نیروهای ما، نیروی خرید خدمت هستند که معمولا حقوقشان را با تأخیر می گیرند که به استناد مجوز مجلس، در مناطقی که نیرو نداریم می توانیم نیروهای خرید خدمت را از بخش خصوصی بگیریم که البته ما چند نوبت مطالبات آنان را پرداخت کردیم.

وی تصریح کرد: معمولا حقوق نیروهای خرید خدمت نیمه وقت محاسبه می شد که ما آن را اصلاح کردیم و تأکید کردیم که حقوق آنان تمام وقت تلقی شود و حقوقشان را تابع حقوق قانون کار کردیم و همچنین تأکید کردیم با شرکت هایی قرارداد ببندیم که حقوق معلمان را سروقت پرداخت کنند.

حاجی میرزایی تأکید کرد: در شرایط فعلی وضعیت نیروی خرید خدمت نسبت به قبل بهتر شده است. همچنین مطالبات معلمان خارج از کشور انباشته شده بود که سال گذشته بخش عظیمی از این مطالبات را پرداخت کردیم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: البته حل بخشی از این مشکلات از اراده ما خارج است اما باید بگوییم که پرداخت حقوق فرهنگیان در اولویت ما است و به دنبال آن هستیم که مشکلات تأخیر در پرداخت اضافه کار آنان را حل و فصل کنیم،البته این موضوع به همت سازمان برنامه و بودجه بستگی دارد.

همچنین وزیر آموزش و پرورش امروز در صحن مجلس اعلام کرد: از مهر ۹۸ تا خرداد ۹۹ حقوق معلمان ۶۴ درصد افزایش یافت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • عزت الله گلستانی
  ۷ ۲

  باسلام .این همه دم از پرداخت میزنند به اطلاع میرسانم که سال ۹۰ بازنشست شدم هنوز مطالبات دیون دوران شاغلی قبل از سال ۹۰ هنوز پرداخت نشده

 • فرهنگی
  ۱۳ ۱

  جناب اقای وزیر این چندمین سال است که حقوق همه معلمان بعد از شب یلدا پرداخت می شود .حقوق نه اضافه کار

 • امید
  ۱۳ ۲

  حقوق اذر که شب یلدا هم بود نگه داشتن روز یکم دی ماه واریز کردند مبادا از فرهنگیان کسی خرید شب عیدی انجام نده

 • فرهنگی
  ۱۰ ۰

  ....حق التدریس اسفند فروردین اردیبهشت وخرداد ازسال تحصیلی ۹۸ مونده واز اول مهر تاکنون هم پرداختی حق التدریس نداشتین!!

 • آقاجان
  ۷ ۱

  تو رو خدا یه فکری به حال خدمتگزاران و سرایداران آموزش و پرورش کنید مگه اونا جز فرهنگیان نیستند

 • آقاجان
  ۹ ۲

  تو رو خدا ی فکری به حال سرایدارن و خدمتگذران آموزش و پرورش کنید مگه اونا جز فرهنگیان نیستند

 • خدا عادل
  ۱۵ ۰

  وقتی بودجه نداری حاجی جان مجبور نیستی سوالهای مزخرف رتبه بندی را بدی خودتم می دونی خودت اولین مردودی سوالات رتبه بندی هستی جمع کن این بساط ها را همین قدر حقوقمونو به موقع بدی بسه اضافه کاری و رتبه بندی دادنت پیش کش حاج آقا

 • ناشناس
  ۹ ۰

  سوالات رتبه بندی ات حاجی آقا به جای ایجاد انگیزه بین معلمان همه را بی انگیزه کرده آدم صد بار که یک آزمون را نمی ده هی بیافته این یعنی سوالاتت استاندارد نیست .....

 • علی
  ۷ ۲

  سلام.نرخ حق التدریس اسفند،فروردین و خرداد را با تورم اکنون حساب کنید .آن پول که بابت اضافه کار این چند ماه باید میدادند الان دیگه ارزشی ندارند.ان زمان مرغ ۱۰تومان بود.برنج کیسه ای ۸۰ تومان بود.و...اما الان چی.....این پول دیگه ارزشش از نصف هم کمتر شده

 • سلمان ارسلو
  ۲ ۱۱

  بااینکه تورم خیلی زیاده اماازوزیربخاطرزیادشدن حقوق معلم هاتشکرمی کنیم

 • علی
  ۱۰ ۱

  چرا کسی درمورد رتبه بندی نیروهای خدماتی حرف نمیزند مگه ما جزو اموزش و پرورش نیستیم یا ایرانی نیستیم

 • شیرزاد
  ۴ ۰

  واقعا متاسفم که وزیر بی کفایت ودروغگو داریم ازاسفند ۹۸تا الان اول دی ۹۹ حق التدریس معلم هایی که دارند تدریس میکنند را هنوز پرداخت نکردید شما واقعا وزیر بی کفایت هستید

 • مهتاب سلطانی
  ۷ ۱

  چراراه دورمیرید همین شب یلدایی حقوق نریختند .وفرهنگی بیچاره رو جلوخانواده شرمنده کردند.

 • علی
  ۴ ۰

  دروغ گفتن.وشعار دادن که کاری نداره

 • معلم با 24 سال سابقه
  ۴ ۱

  فعلا که پول ندارن فقط واس پرستارا و وزارت بهداشت خوب پول‌های تپلی هست بقیه هم که جز امواتند.

 • ناشناس
  ۲ ۰

  حاجی حق التدریس را پرداخت نمایید البته با ۴۸ درصد تورمی که ایجاد شده ارزش این پول خیلی کم شده ولی ما هم خانواده داریم

 • اسماعیل احمدی ازفلاورجان
  ۱ ۱

  سلام وزیر یه فکری هم برای حقوق نیروهای خدماتی بکنید مابااین حقوق کم چه کنیم درضمن دخترم سال 94 ازدواج کرده هنوز کمک هزینه ازدواج راندادن

 • رز
  ۰ ۱

  سلام، ما نیروهای خرید خدمات کجا قانون کار حقوق میگیریم، تازه بیمه ی ما با کلی منت 25 روزه رد میشه، اقای وزیر چرا اطلاع از نیروهای خرید خدمات ندارین.

 • یوسفی
  ۲ ۱

  سلام
  جناب آقای وزیر از خدمات شما ممنونیم بخصوص اضافه حقوق معلمان . من سرایدار هستم با چهار تا بچه که همه بزرگ شدن . الان چند تا دانشجو تو خونه دارم . خونه که ندارم ، مدرسه . چرا در موقع اضافه شدن حقوق به فکر سرایدار و خدمت گزار نیستید .

 • ناشناس
  ۱ ۱

  آقای وزیر سرایداران و خدمتگزاران مدارس که تمام وقت مشغول خدمت صادقانه هستن..مگه جزء فرهنگیان نیستن؟چرا یادی از این قشر زحمتکش نمی شود؟با ۳ تومان میشه امرار معاش کرد؟

 • سرایدار
  ۱ ۱

  سلام
  چرا فکر حقوق نیروهای خدماتی نیستند
  چرا اضافه شدن حقوق با معلم ها متعال نیست
  ما هم تو این مملکت برای همین اداره و دولت خدمت می کنیم و خرج و مخارج ما و بقیه یکیه چرا اینقدر فرق میزارین

 • یوسفی
  ۱ ۱

  سلام وزیر محترم.من سرایدار هستم عشق من بچه ها بوده و هست من یک بابایی مدرسه هستم . خروج و مخارج زندگی زیاده. خودم چهار تا بچه دارم . همیشه شرمنده خونواده هستم .یه لطفی بفرمایید حقوق ها بهتر بشه .

 • خدمت گزار
  ۰ ۱

  سلام

 • محمدی
  ۱ ۰

  اقای وزیر از بهمن پارسال تا الان یک ریال اضافه کاری معلمان حق التدریس رو نداری وپول ما چقدر بی ارزش شده وشرایط ایجاب میکنه که کار کنیم وبه این پول احتیاج داریم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  اصلا تاخیر در پرداخت حقوق چه ربطی داشت به حرفهای امروز

 • .وم
  ۱ ۱

  شما راجب علت تاخیر چیزی فهمیدید؟

 • ناشناس
  ۲ ۰

  متاسفانه پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال ۹۸ را با یکسال تاخیر پرداخت کردید که دقیقا ارزش پول نسبت به پارسال نصف شد چرا پاسخی در باره این مطلب ندادید

 • ‌سمیرا
  ۲ ۰

  سلام دولت محترم که حقوق پرستارها را ۲ یا ۳ برابر میکنید پرستار که دو سال اومده ۴۸۰۰ میگیره اون وقت معلم دبیرستان با ۲۱ سال سابقه ۴۸۰۰ بگیر
  هر شغلی شرایط خودشو داره آخر سر معلم از دس شاگردانش یا چل میشه یا سکته

 • ناشناس
  ۴ ۰

  ماشب چله پولی توحسابمون نبود وشرمنده بچه هامون شدیم

 • ناشناس
  ۱ ۱

  هیچ کس فکر نیروهای خدماتی نیست میگم چرا حقوق های ما زیاد نمیشه میگن هر کی ناراحته بره اجبار نیست !!به همین راحتی

 • محمد مهدی
  ۱ ۱

  میگه تا آخر ۹۸ تسویه شده !
  عجب اسفند ۹۸ جزو سال ۹۹ شده ؟


  فروردین و اردیبهشت و خرداد ۹۹/۹۸ جزو امسال حساب میشه ؟

 • ناشناس
  ۲ ۰

  چهل ویک سال است که فقط شعار وعده های دوروغین درمورد معیشت فر هنگیان می شنویم اینهم روش

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام اگه همه چیز طبق روال است چرابرای یه قرار داد انقدر امروز وفردامیکنند حقوق پارسال را امسال خورد خورد میدن بیمه هم که با تاخیر وکمتر از یک ماه

 • فردی
  ۲ ۰

  چقدر دروغگویی آخه کدوم حقوق .اضافه کار من از فروردین و اردیبهشت خرداد مانده از مهر به الان هم نگرفتم بس کنید مزخرفاتون رو ...

 • داود
  ۱ ۰

  مرد مومن این ماه یکم پرداخت کردید .دوما مگه اصلا اصافه کار دادید؟ .به خدا شما دیگه چه موجودات دروغگویی هستید

 • ناشناس
  ۰ ۱

  جناب وزیر خواهشا فکری برای نیروهای قراردادی بکن این چه حقوقیه هست این پول فقط اجاره خانه رو باید داد

 • فرهنگی
  ۱ ۰

  حقوق‌حقوق‌حقوق‌درروز‌یکم‌دیماه‌واریز‌شد‌
  مگه‌معلمان‌اضافه‌کاری‌میگیرند

 • دریکوند
  ۱ ۰

  سلام اضافه کاری اسفند1398وفروردین واردیبهشت1399معلمان اداره عشایری پرداخت نشده لطفا اقدام کنید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با سلام.. بنده یکی از نیروهای خریدخدمات هستم و باید اینو بگم که واقعا روی ما نیروهای خریدخدمات خیلی فشاره!! از ۱۵ شهریور که رفتیم سرکار هنوز هیچ حقوقی دریافت نکردیم!یعنی بااین وضعیت اقتصادی وحشتناک یه لحظه خودتوتو بذارید جای ما!!
  هیچ امنیت شغلی هم که نداریم خواهشا یک فکری برای استخدام ما بیچاره ها هم بکنید😔

 • ناشناس
  ۱ ۰

  اضافه کاریهای شاغلان از اسفند ۹۸مانده وپرداخت نشده وشما قول داده بودی که اضافه کاریها را هم بروز کنی وماهیانه پرداخت کنید . ارزش پول الان با اسفند ۹۸ چقدر افت کرده

 • ناشناس
  ۱ ۰

  من حقوق بگیر هستم صبح ساعت 10 روز یکم دیماه حقوق واریز شد یلدا تمام مثل همیشه بعد نوبت ما

 • معلم
  ۱ ۰

  هنوز از سال ۸۹ تا سال ۹۷ دیون ۱۶ میلیونی هیئت علمی معلمان فوق لیسانس را پرداخت نکرده اند اضافه کار بهمن اسفند ۹۸ و فروردین تا خرداد ۹۹ و مهر و تا دی ۹۹ مانده میگه همه تصویه شده وزیر جون صداقت هم خوبه حقوق برج قبل ۱ دی پرداخت شد شب چله یکسیر تخمه نخریدیم هرچند این پیامها اثری نداره اب در هاون کوفتن

 • وحید
  ۰ ۰

  اساتید بزرگ اگر میخواهید به حق تدریس برسید اتحاد باید داشت.. اگر یک هفته کلاس های درس را تعطیل میکردن ان موقع صدای مردم در آمده ودولت مجبور می‌شوند جلوی سروصدا رابگیرند حقوق را پرداخت میکند. فقط تعطیلی کلاس های درس