کد خبر 486534

قالیباف در نطق پیش از دستور:

کسری بودجه ام‌المصائب اقتصاد کشور است

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: در بسته اقتصاد مردمی، توجه به مشارکت مردم در اقتصاد و واگذاری دارایی‌ها به آحاد مردم مد نظر مجلس است و امیدواریم در لایحه پیشنهادی به این محورها توجه شده باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «محمد باقر قالیباف»، در آغاز جلسه علنی امروز- چهارشنبه - با اشاره به طرح اصلاح ساختار بودجه گفت: مجلس در بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ در جهت اصلاح ساختار بودجه نویسی با محوریت مردمی‌سازی اقتصاد، عدالت اجتماعی، کوچک کردن دولت، کاهش وابستگی به نفت و توجه ویژه به طبقات پایین و متوسط جامعه و رفع تبعیض و برداشتن بار مشکلات معیشتی از روی دوش مردم حرکت خواهد کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: کاری که باید در بلندمدت اتفاق بیفتد اصلاح بودجه به نفع مردم است. بودجه‌ عادلانه و مردمی و کاهش وابستگی به نفت می‌تواند اقتصاد ما را قوی کند. ما با توجه به لایحه پیشنهادی دولت تلاش خواهیم کرد تا برخی محورهای اصلی اصلاح ساختار بودجه را بر مبنای این پیشنهاد فعلی عملی کرده و مقدمات اصلاح نهایی را از همین امسال آغاز کنیم.

وی گفت: در بسته اقتصاد مردمی، توجه به مشارکت مردم در اقتصاد و واگذاری دارایی‌ها به آحاد مردم مد نظر مجلس است و امیدواریم در لایحه پیشنهادی به این محورها توجه شده باشد.

 رییس مجلس شورای اسلامی یادآورشد: همراهی دولت با برخی موارد اصلی و مهم اصلاح ساختار بودجه که مدنظر مقام معظم رهبری است یادگار ماندگار و نیکی برای آیندگان به جا خواهد گذاشت.

قالیباف گفت: آنچه باید به طور واقعی در بخش درآمدها به آن برسیم، عدم اتکا به نفت است که از موارد اصلی مورد تاکید مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر است. نفت خیر و برکت است ولی اتکای به نفت شر مطلق و تکیه بر باد است.

وی افزود: مجلس و دولتی که هماهنگ با یکدیگر بتوانند به طور عملی عدم اتکا به نفت را اجرا کنند، خدمتی بی‌نظیر به نسل‌های آینده خواهند کرد و نفت را به جای مصرف عمومی در رفع مایحتاج بودجه ای به بخش‌های توسعه منتقل می‌کنند. امیدوارم دولت برای پیشبرد این هدف مهم و سرنوشت ساز اراده لازم و کافی را در مدت پیش رو به خرج دهد.

رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: تلاش خواهیم کرد در همین لایحه فشار کسری بودجه به عنوان ام‌المصائب اقتصادی و خلق نقدینگی و تورم را کاهش دهیم. این هدف با نقش دادن بیشتر به مردم برداشتن موانع تولید و کسب و کار در کشور و اصلاح ساختار بودجه ریزی ممکن خواهد شد و ابدا دور از ذهن نیست.

قالیباف با بیان اینکه بودجه با هدف رفع برخی اشکالات ساختاری در خصوص ساختار بودجه و مباحث مالیاتی بررسی خواهد شد، افزود: نظارت دقیق بر نظم مالی به ویژه در بخش مصارف بودجه و توجه به واقعی بودن و پایداری منابع بودجه از دیگر موارد مد نظر مجلس خواهد بود تا برخی ریخت و پاش ها و بی‌نظمی‌های بودجه‌ای سر و سامان بگیرد و نگرانی مردم کاهش پیدا کند.

وی اضافه کرد: مردمی کردن اقتصاد و کوچک کردن دولت به نفع مردم و افزایش نقش مردم در اداره اقتصاد کشور از دیگر اولویتهای مجلس است. با افزایش نقش مردم در اقتصاد کشور، قوی شدن تک تک مردم محقق خواهد شد و این به قوی شدن کشور منجر خواهد شد. ما ایران قویی نخواهیم داشت مگر آنکه هدف ما قوی کردن مردم باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: پیش از این مجلس بررسی بودجه شرکت‌های دولتی را آغاز کرده  و این بخش مهمی از بررسی لایحه بودجه خواهد بود. یکی دیگر از موارد مورد توجه ما در بررسی لایحه بودجه  توجه به اقشار ضعیف خواهد بود و تلاش می‌کنیم تا بخشی از خسارت‌هایی که به واسطه کرونا و شرایط خاص اقتصادی به وجود آمده را جبران کنیم.

وی گفت: مجلس بسته حمایت معیشتی را در بودجه سال آینده دنبال خواهد کرد و تعلل در حمایت از اقشار ضعیف را گناهی نابخشودنی در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی می داند.

 قالیباف خاطرنشان کرد: امروز وضعیت معیشتی مردم به خصوص اقشار ضعیف بسیار تحت فشار است و بودجه باید آرایش حمایت از محروم‌ترین طبقات را به خود بگیرد

 رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بودجه‌ای که بند بند آن با هدف حمایت از محرومان نوشته نشده باشد تبعیض نامه‌ای علیه آرمان‌های انقلاب اسلامی است. دم زدن از عدالت اجتماعی، ادعای شعاری و غیرواقعی است، تبعیض اژدهای هفت سری است که در بسیاری از بخش‌ها رسوخ کرده و ما باید در همه تصمیم‌گیری‌های خود آن را هدف قرار دهیم.

وی یادآور شد: مجلس مصمم به کاهش تبعیض‌های اقتصادی است به همین جهت یکپارچه سازی و هماهنگی سیاست‌های حمایتی از موضوعات مهم، مدنظر مجلس است. ضمناً لازم است موضوع هدفمند کردن یارانه‌ها به گونه‌ای که نظم بیشتری در اقتصاد حاکم و بهره وری ارتقا یابد مدنظر قرار گیرد.

 قالیباف ادامه داد: انتظار ما این است سر فصل‌هایی که به عنوان اصلاح ساختار بودجه در جلسات منظم چهار ماه اخیر با دولت و مجلس و بر آن توافق شده بود را در این لایحه مدنظر قرار گرفته باشد.

وی بیان داشت: امیدواریم در لایحه بودجه با همراهی دولت و سازمان برنامه و بودجه موارد بیشتری از اصلاحات ساختاری را عملیاتی سازیم. تحقق اصلاح ساختار بودجه به نفع مردم و عدالت گستری، رفع تبعیض و کاهش فشارهای معیشتی روی دوش مردم ضروری است.

 رییس مجلس همچنین ابراز امیدواری کرد: دولت با توجه به جلساتی که در ماه‌های گذشته برگزار شده است، این موارد را در لایحه پیشنهادی مدنظر قرار داده باشد تا منافع مردم تامین شود. مجلس بر اصلاح ساختار بودجه مصر است و اصلاح ساختاری آن را ضروری می‌داند و بودجه ۱۴۰۰سال گام اول ما در این مسیر خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر