کد خبر 480793

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس؛

۳میلیون خانواده فقیر ایرانی هیچ تراکنش بانکی ندارند/ مخالفت ضمنی شورای نگهبان با طرح تامین کالاهای اساسی

بهروز محبی با اشاره به ضرورت اصلاح نظامات یارانه ای کشور به نفع طبقات محروم از قرار گرفتن طرح «جاماندگان سهام عدالت» در نوبت بررسی های صحن خبر داد که بعد از اعلام نظر مجلس و تایید شورای نگهبان فرایند ثبت نام از جاماندگان سهام عدالت آغاز شود.

اقتصادآنلاین-مهدی بیک؛ نماینده مردم سبزوار با اشاره به راهبردهای غلط کشور در حوزه نظامات یارانه ای گفت: هیچ کجای دنیا، کشوری را پیدا نمی‌کنید که به همه جمعیت دارا و ندار خود به طور یکسان، یارانه‌های نقدی بلند مدت پرداخت کند. برخی از افرادی که یارانه های نقدی دریافت می کنند به قدری تراکنش های مالی بالایی دارند که اساسا متوجه پرداخت 45هزار و 500تومان یارانه نمی شوند. یعنی این رقم در میان تراکنش های نجومی این افراد به حساب نمی آید.  

محبی در ادامه افزود: از سوی دیگر و بر اساس اعلام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بیش از 3میلیون خانوار دهک هایی پایینی در کشور وجود دارند که از شدت فقر به طور کلی هیچ تراکنش مالی ندارند. یعنی دچار فقر مطلق هستند، نه یارانه دریافت می‌کنند و نه در لیست حمایت های نهادهای امدادی مثل کمیته امداد و بهزیستی قرار گرفته اند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: این در حالی است که بر اساس آمارها، هر ماه به ازای هر ایرانی حدود 1میلیون و 700هزار تومان یارانه پرداخت می‌شود. اما این یارانه‌های کلان، راهی به سفره‌های مردم پیدا نمی‌کنند. بخش قابل توجهی از این حمایت‌ها در قالب ارز 4200 تومانی پرداخت می شود تا اقلام اساسی، نهاده، دارو و... با قیمت های مناسب تری به دست مردم برسد، اما یارانه های پرداختی به جای سفره های مردم، راهی جیب سوداگران می شود.

بی توجهی دولت به حذف تدریجی یارانه بگیران برخوردار

محبی در پاسخ به این پرسش خبرنگار اقتصادآنلاین که چرا این روند غلط در پرداخت یارانه ها همچنان تداوم دارد؟ گفت: بر اساس قانون بودجه سنواتی سالهای قبل دولت در یک روند تدریجی باید هر سال بخشی از یارانه دهک‌های برخوردار را حذف و منابع آن را به حمایت از دهک های پایینی تخصیص می داد. اگر بر اساس قانون این کار انجام می شد، سالانه بین 15 تا 20هزار میلیارد تومان منابع جدید آزاد می شد که بنا به دلایل سیاسی و جناحی این ضرورت قانونی هرگز اجرایی نشده است.

او در ادامه افزود: درخواست ما از رییس جمهور آن است که در کوتاه ترین زمان ممکن یارانه های نقدی 16میلیون نفر متعلق به 2دهک بالایی را قطع و از آن برای حمایت های معیشتی از طبقات محروم استفاده کنند. بر این اساس طرح ثبت نام دوباره از جاماندگان سهام عدالت که بررسی های دقیق آن در کمیسیون اقتصادی انجام شد در نوبت طرح در صحن علنی مجلس قرار دارد تا بلافاصله پس از اعلام نظر نمایندگان در مسیر اجرا قرار بگیرد.

کمیسیون برنامه ایرادات طرح تامین اقلام اساسی را برطرف خواهد کرد

نماینده مردم سبزوار درباره مخالفت ضمنی شورای نگهبان با طرح تامین اقلام اساسی آیا مجلس همچنان نسبت به پیگیری این طرح اصرار دارد؟ گفت:مخالفت شورای نگهبان با طرح توزیع اقلام اساسی هنوز رسمی اعلام نشده است. هنوز زود است،حکمی درباره سرنوشت نهایی طرح صادر شود.البته آقای کدخدایی پیش بینی را اعلام کردند و حتی در صورت ایراد مبتنی بر اصل75 نیز، کمیسیون برنامه و بودجه به سرعت ایرادات را برطرف خواهد کرد.

محبی در پاسخ به این پرسش دیگری در این باره که چرا علی رغم مخالفت اکثر کارشناسان و ایرادات شورای نگهبان، مجلس بر روی اجرای این طرح اصرار دارد؟ گفت: نمایندگان دغدغه‌های کارشناسان در خصوص طرح معیشتی مجلس را درک و تلاش می کنند تا طرح بدون تبعات تورمی، رانت، فساد و... به سرانجام برسد. تبدیل اعتباری کارت های الکترونیکی به جای پول نقد و تامین منابع مورد نیاز طرح بدون استقراض دولت در راستای همین هشدارهای کارشناسی انجام شد.

او در ادامه افزود: از طرف دیگر، مجلس بر اساس میثاقی که با ملت دارد باید نسبت به مشکلات معیشتی مردم محروم واکنش نشان دهد. بنابراین اصرار مجلس برای اجرای این طرح به دلیل وضعیت دشواری است که برخی دهک ها با آن روبه رو هستند. ضمن اینکه در بطن این طرح امکان ثبت نام دوباره برای آن دسته از خانواده هایی که واجد شرایط دریافت یارانه نقدی هستند اما بنا به هر دلیلی قبلا نتوانسته اند، ثبت نام کنند نیز فراهم شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۲ ۱

  الهی وشکر شورای نگهبان احتیاجی ندارد باید مخالفت کند

 • سید مرتضی موسوی
  ۱۱ ۴

  اگر این طرح فقط به مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی و کسانی که تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند تعلق بگیرد بار مالیش هم کم می شود معلولین شدید و خیلی شدیدسرپرست خانوار مظلوم ترین قشر جامعه هستند متاسفانه مسئولان به فکر بازنشستگان و فرهنگیان هستند

  • ناشناس
   ۰ ۴

   کمیته امداد حضرت امام خمینی برا محرومینه.شما نمیخا نظر بدی دربارش

 • ناشناس
  ۲۹ ۱

  شورای نگهبان که لای پر قو زندگی می کنن چه می دونن فقر یعنی چی
  چه میدونن کوچک شدن سفره هامون یعنی چی؟

 • سارا
  ۱۸ ۱

  خداروشکر فقط همه نماینده ها حرف میزنن.واقعا تشکر با حرفاتون همه مشکلاتمون حل شد

 • ناشناس
  ۲۶ ۱

  اداره کردن اقتصاد با سخنرانی خیلی فرق داره مرد میخواد

 • شهروند
  ۶ ۲

  عالی

 • صادقی
  ۲۰ ۲

  سلام وخسته نباشیدمسیولان محترم لطفایارانه کالاراواریزفرماییدتوهمین ابان ممنون

 • ناشناس
  ۱۷ ۱

  کجا هر نفر ایرانی ماهانه یک میلیون و هفتصد هزار تومان یارانه میگیره ما حقوق ماهیانه مان هم اینقدر نیست

 • مهدی
  ۷ ۱

  این افراد که بمانند افراد حقوق بگیر زیر10میلیون با جوی که بر جامعه حاکم شده هم جز همین دسته اند

 • جهان بخش
  ۱۶ ۰

  یه عده باید از گرسنگی بمیرند ...یه عده هم اینقدر پول دارند که از هیچی خبر ندارند ....

 • ناشناس
  ۶ ۱

  اولویتهای کشور :۱.شفافیت آرا در مجلس و دولت در امور غیر امنیتی برای جلوگیری از حوادثی مثل دلار ۴۲۰۰ تومانی و استفاده از رانت آن ۲.مالیات بر مجموع درآمد هر ایرانی به صورت پلکانی (هرچه درآمد بیشتر درصد مالیات بیشتر ) برای جلوگیری از فرار مالیاتی همه صنوف از جمله دلالان و وکلا و پزشکان و کاهش وابستگی به درآمد نفت ..۳.مالیات بر عایدی سرمایه با نرخ بالا بر سود فروش کالای غیر مصرفی مثل خانه دوم و خودرو دوم و ارز و ...برای جلوگیری از دلالی و سوداگری و هدایت نقدینگی به سمت تولید و بورس و بانکها و پس از کاهش تورم کاهش نرخ سود بانکی ۴.هماهنگی وزارت صنعت و امورخارجه جهت صادرات هدفمند و منظم ۵.اصلاح گمرک و جلوگیری از واردات اقلامی که ضروری نمی باشد و یا در داخل امکان تولید آن وجود دارد مثل خلال دندان و دسته بیل ۶.ساماندهی صادرات مازاد محصولات کشاورزی جهت جلوگیری از کم یاب شدن آن در داخل ۷. پس از قدرتمند شدن کشور از نظر اقتصادی مذاکره عزتمندانه با آمریکا

 • لیلا
  ۴ ۱

  این طرح را اجرا کنید ولی برای دهکهای پایین مثل کمیته و بهزیستی توراخدا اجراکنید

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  دولت باید یارانه های پرداختی ثروتمندان قطع کنه هستن کسانی که چند جای مختلف آپارتمان میسازن خودشونم کارمندن و چنتا ماشین و....دارن ویارانه دریافت میکنن و بعضیام فقط کارگرن دستمزد روزانه دارن که با این شرایط کرونا کارشونم کم شده.یکی از شعارهای نظام برقراریه عدالته.بنظرم این عدالت نیس.فقط فاصله طبقاتی زیاد میشه.

 • محمد
  ۵ ۰

  دوره احمدی نژاد کپسول کرون بسته ۱۰۰تایی۶۰هزار بابیمه سلامت الان همون دارو با همون بسته وتعدادیکمیلیون اگه گیرم بیاد آنقدر نگید یارانه دارو

 • محمد
  ۳ ۱

  پدرم درآمدتایک نظر ارسال کردم بینکار۴مرتبه همه چی پاک شد چرا؟

 • ناشناس
  ۲ ۰

  شما فعلا بیایید قول کالایی که دادید رو بدید هی امروز فردا میکنید

 • انسان
  ۲ ۰

  آدمها رادر عمل بشناسید
  همه درگفتار آراسته اند...

 • رسول
  ۱ ۲

  به نظر شما هر کس تراکنش بانکی ندارد فقیر است خیلی از ثروتمندان کارت بانکی هم ندارند یا مثلا یک مسئول ساختمان که پول مردم به حسابش
  می آید و خرج ساختمان را پرداخت میکند ثروتمند است کمی فکر کنید بد حرف بزنید

 • ناشناس
  ۴ ۰

  شورای نگهبانی ها سفره ندارن که بدونن کوچیک شدن سفره یعنی چی !!؟؟ذوی میزهای غذاخوری اشرافی غذا میل میکنن....

 • ناشناس
  ۴ ۰

  ای کاش این طرح شامل زنی که نه شوهر داره وتحت حمایت ارگانی هست قرار بگیره چطور امارو در دست دارن وقتی نه یارانه بگیرم نه درامد دارم .

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام اره بخدا اونوخت ما تو دارو غذاروزانه خونواده موندیم ،با یارانه.با خرج سنگین و ایر گرانی ابسار گسیخته نمیدونید فقط یارانه مستمری کمیته امام

 • ناشناس
  ۳ ۰

  سلام ما سهام هم نداریم با خونه 70سال ساخت که اگر برون بیاد رو سرمون خراب میشه شما رو بخدا به داد ما برسید میخواید ادرس بدم بیاد ببینید مستمری کمیته امام یارانه بجایی نمیرسه آ یا کسی هست به داد ما برسد

 • ی
  ۴ ۰

  علت تاخیر یارانه ۱۲۰هزارتومانی چیه

 • میرزایی
  ۲ ۰

  خانمی چهل ساله با یه شوهر کارگر تالار که بخاطر کرونا تعطیل شده نه بیمه نه شغلی زباله گردی میکنه نه پول پیش خونه نه وام مسکن نه سهام عدالت صاحب خانه بخاطر کرایه فشار می اره خودم بی ما ری توما ر مغز و فشار مغز که خوب شدنی نیست دارم چرا صدای ما به مسولیت نمی رسه باید بمیریم بگید اخ تورو خدا بشنوید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  این طرح هم هیچی آبها ازاسیاب افتاد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مجلس وشورای نگهبان بفکر جامانگان سهام عدالت باشند. 1400 نزدیک است.بگذارید مردم اعتمادشون رو به دولت از دست ندهند