کد خبر 470099

بر اساس اطلاعیه ستاد انتخابات کشور:

انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خرداد۱۴۰۰ برگزار می‌شود

ستاد انتخابات کشور با صدور اطلاعیه‌ای تاکید کرد: انتخابات میاندوره یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ در پنج حوزه انتخابیه برگزار می‌شود و ثبت نام از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی از تاریخ ۸ فروردین۱۴۰۰ آغاز می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین، در اطلاعیه شماره «۲» ستاد انتخابات کشور آمده است: پیرو اطلاعیه شماره (۱) مورخ (۱۳۹۹.۶.۵) بار دیگر به آگاهی  می‌رساند با توکل به خداوند متعال و عنایات حضرت ولی‌عصر (عج) و ضمن تسلیت ایام سوگواری امام حسین(ع) انتخابات میاندوره یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در روز جمعه تاریخ ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ در پنج حوزه انتخابیه حوزه انتخابیه «تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس» در استان تهران؛ حوزه انتخابیه «آستانه اشرفیه» در استان گیلان؛ حوزه انتخابیه «تفرش، آشتیان و فراهان» در استان مرکزی؛ حوزه انتخابیه «گچساران و باشت» در استان کهگیلویه و بویراحمد و حوزه انتخابیه «بهار و کبودرآهنگ» در استان همدان برگزار می‌شود.

در این اطلاعیه آمده است: در اجرای تبصره ۶ ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی تاکید شده است که ثبت نام از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی از ساعت ۸ صبح روز یکشنبه تاریخ هشتم فروردین سال۱۴۰۰ آغاز و تا ساعت ۱۸ روز شنبه تاریخ چهاردهم فروردین سال۱۴۰۰ (به مدت ۷ روز) ادامه می‌یابد.

همچنین در این اطلاعیه تصریح شده است تاریخ استعفای مقامات موضوع ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و قبولی استعفاء توسط مقام مافوق به شرح زیر حداکثر تا پایان روز یکشنبه سیزدهم مهرماه سال ۱۳۹۹ است.

این اطلاعیه می‌افزاید: اشخاص زیر از داوطلب شدن در حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور محروم هستند مگر این که حداقل شش ماه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفاء نموده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند.

۱- رییس جمهوری و معاونین و مشاورین وی

۲- دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاونین وی

۳- مشاورین معاونین رییس جمهوری

۴- روسای دفاتر سران سه قوه

۵- وزرا و سرپرستان وزارتخانه‌ها

۶ - معاونین و مشاورین وزرا

۷- مـدیران کل و سرپرستان ادارات کل وزارتخانه‌ها و مدیران کل حوزه وزارتی و رؤسای دفاتر وزرا

۸- اعضای شورای نگهبان و هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

۹- رئیس قوه قضائیه و معاونین و مشاورین وی

۱۰ - رییس دیوان عالی کشور و معاونین و مشاورین وی

۱۱- دادستان کل کشور و معاونین و مشاورین وی

۱۲- رییس دیوان عدالت اداری و معاونین و مشاورین وی

۱۳- رییس سازمان بازرسی کل کشور و معاونین و مشاورین وی

۱۴- رؤسا و سرپرستان سازمان‌ها و ادارات کل و ادارات عقیدتی سیاسی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و جانشینان و معاونین آنان در سراسر کشور

۱۵- رییس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و معاونین وی

۱۶- رییس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و معاونین وی

۱۷- استانداران

۱۸- معاونین و مشاورین استانداران

۱۹- فرمانداران

۲۰- بخشداران

۲۱- شهرداران و رؤسای مناطق شهرداری

۲۲- رؤسا و سرپرستان سازمان‌های دولتی

۲۳- رییس دانشگاه آزاد اسلامی

۲۴- اعضای هیأت مدیره و مدیران عامل بانک‌ها

۲۵- اعضای هیأت مدیره و مدیران عامل شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت که حیطه وظایف و اختیارات آنها به کل کشور تسرّی دارد

۲۶- رییس کل بانک مرکزی ایران و معاونین و مشاورین وی

۲۷- روسـا و سـرپرستـان بنیادهای (مستضعفان، شهید، ۱۵ خرداد، مسکن)، کمیته امداد امام خمینی (ره)، نهضت سوادآموزی، سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم و رییس سازمان تعزیرات حکومتی و رؤسای اتاق‌های بازرگانی و صنایع و معادن و تعاون ایران، معاونین و مشاورین آنان

۲۸- شاغلین در نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات

۲۹- اعضای شورای اسلامی  شهرها

در این اطلاعیه تاکید شد:ـ اشـخاص زیـر از داوطلـب شـدن در حـوزه‌های انتخابیه قلمرو مأموریت خود محروم هستند مگر این که شش ماه قبل از ثبت نام از سمت خود استـعفا نـموده و بـه هیـچ وجه در آن پست شاغل نباشند
۱- ائمه جمعه دائمی

۲-قضات شاغل در امر قضاء و رؤسای دادگستری شهرستان‌ها و استان‌ها

۳- مدیران کل و سرپرستان دفاتر و ادارات کل استان‌ها و معاونین آنان

۴- مدیران کل و سرپرستان دفاتر و ادارات کل استانداری‌ها و معاونین آنان

۵- رؤسا و سرپرستان ادارات و سازمان‌های دولتی و وابسته به دولت و معاونین آنان در استان و شهرستان

۶- رؤسا و سرپرستان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اعم از دولتی و غیردولتی و رؤسا و سرپرستان واحدها و شعب آن‌ها

۷- اعضای هـیأت مـدیـره و مـدیـران عـامـل شـرکت‌هـای دولـتی و وابـسته به دولت در استان و شهرستان

۸- سرپرستان مناطق و رؤسای شعب بانک‌ها در استان و شهرستان

۹- سرپرستان دفاتر سازمان تبلیغات اسلامی در مرکز استان و شهرستان

۱۰- مدیران مراکز صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

۱۱- اعضاء شوراهای اسلامی روستا

۱۲- رؤسای اتاق‌های بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی و روسای اتاق‌های  اصناف و تعاون در استان

 اعضای هیأت‌های اجرایی و ناظرین شورای نگهبان در حوزه انتخابیه تحت مسئولیت خود

این اطلاعیه می‌افزاید: به موجب تبصره ۱ این ماده، کلیه مقامات دارای عناوین همطراز با عناوین مذکور در بندهای «الف و ب» مشمول این ماده هستند. تشخیص همطرازی، با سازمان امور اداری و استخدامی کشور است. علاوه بر آن، طبق تبصره ۵ این ماده، هر یک از مسئولین استانی و شهرستانی نظیر رییس ستاد اقامه نماز و رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر، مشمول حکم فوق می‌گردند.
در این اطلاعیه آمده است: بر اساس تبصره ۲ ماده ۲۹ کسانی که طبق قوانین استخدامی و یا تعهد خدمت، استعفای آنان منوط به پذیرش آن از سوی مسئولین مربوطه باشد، قبول استعفا شرط است. استعفای پرسنل نیروهای مسلح نیز منوط به قبول فرماندهی کل قوا است.

این  اطلاعیه می‌افزاید: کلیه اشخاصی که داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی بوده و مشمول موضوع ماده ۲۹ است باید به هنگام ثبت نام، گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفا و عدم اشتغال خود در پست و مقام و مشاغل یاد شده را ارائه نمایند. قبول استعفا بعد از مدت تعیین شده جهت ثبت‌نام و اعلام داوطلبی انتخابات مجلس شورای اسلامی مورد پذیرش مراکز ثبت نام نیست.ّ

در این اطلاعیه تاکید شده است: بر اساس ماده ۷  قانون شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیت‌های انتخاباتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی، داوطلبان موظف هستند حسابی را نزد یکی از بانک‌های دارای مجوز بانک مرکزی تعیین و هنگام ثبت نام ارائه دهند.

این اطلاعیه می‌افزاید: بر اساس ماده ۸ قانون شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیت‌های انتخاباتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی، نامزدها موظف هستند شخصی را به عنوان نماینده مالی تعیین و به همراه مشخصات کامل وی در هنگام ثبت نام به وزارت کشور و یا فرمانداران مراکز حوزه انتخابیه معرفی کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر