کد خبر 466072

سخنگوی ستاد انتخابات تشریح کرد:

جزییات برگزاری دور دوم یازدهمین دوره انتخابات مجلس

سخنگوی ستاد انتخابات با بیان اینکه دور دوم یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از صبح فردا جمعه در ۳۱۰۰ شعبه برگزار می شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، سید اسماعیل موسوی با تشریح چگونگی فرایند برگزاری انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی، اظهار کرد: انتخابات سراسری مجلس در اسفند ماه پارسال برگزار و مدتها قبل از آن فرایند های انتخاباتی از ثبت‌نام تا بررسی صلاحیت داوطلبان و رای گیری در ۲۰۸ حوزه انتخابیه برای تعیین ۲۹۰ نماینده طی شد.

وی افزود: پس از شمارش آرا مشخص شد که ۲۷۹ نماینده از مجموع ۲۹۰ نماینده حائز اکثریت آرا شده اند و به مجلس راه یافتند. ۱۱ نماینده دیگر برای تکمیل ترکیب نهایی مجلس باقی ماندند که برای تعیین تکلیف این ۱۱ نماینده باقیمانده قرار شد ۲۹ فروردین امسال دور دوم انتخابات برگزار شود.

دبیر ستاد انتخابات کشور خاطرنشان کرد: به دلیل همزمانی با شیوع ویروس کرونا و ابتلای برخی از هموطنان به این بیماری، ناچار شدیم انتخابات را برای حفظ سلامت مردم به تعویق بیاندازیم و با هماهنگی‌های انجام شده با شورای نگهبان، برگزاری انتخابات به ۲۱ شهریور موکول شد.

به گفته وی، حوزه های انتخابیه سمیرم و لنجان در استان اصفهان، حوزه انتخابیه دهلران، آبدانان و دره شهر در استان ایلام، حوزه های انتخابیه بیجار، زنجان و طارم استان زنجان، حوزه های انتخابیه اسلام آباد غرب و دالاهو و همچنین کرمانشاه استان کرمانشاه، حوزه انتخابیه کردکوی، ترکمن، بندر گز و گمیشان استان گلستان، حوزه انتخابیه کرج، اشتهارد و فردیس استان البرز، حوزه انتخابیه اهواز، باوی، حمیدیه و کارون استان خوزستان و حوزه انتخابیه میانه استان آذربایجان شرقی به دور دوم کشیده شده بود که اخیراً به دلیل رد صلاحیت یکی از نامزدها در حوزه انتخابیه میانه، انتخابات در این حوزه برگزار نخواهد شد و در خرداد ۱۴۰۰ همراه با انتخابات میان دوره ای برگزار خواهد شد.

موسوی با بیان اینکه ۲۸ خرداد سال ۱۴۰۰ انتخابات ریاست جمهوری و همراه با آن انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا برگزار می شود، گفت: انتخابات در حوزه های انتخابیه تهران به دلیل درگذشت فاطمه رهبر، آستانه اشرفیه به دلیل درگذشت آقای رمضانی، بهار و کبودرآهنگ به دلیل درگذشت آقای جعفری، تفرش، آشتیان و فراهان به دلیل جعلی بودن مدرک تحصیلی نماینده منتخب و گچساران به دلیل عدم تایید نماینده منتخب هم به صورت میان دوره ای برگزار می شود.

وی ادامه داد: حوزه انتخابیه میانه هم به این حوزه ها اضافه شد و بدین ترتیب مجموعاً ۶ حوزه است که انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور درباره رعایت پروتکل انتخابات با وجود احتمال شیوع ویروس کرونا گفت: در خصوص پروتکل‌های انتخابات وقتی با پدیده کرونا روبرو شدیم باید فکر می‌کردیم که چگونه انتخابات را برگزار کنیم در عین حال که سلامت جامعه به خطر نیفتد، یک انتخابات سالم برگزار شود.

وی اضافه کرد: جلسات مستمری در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و شورای نگهبان در سطوح مدیریتی و کارشناسی برگزار شد که خروجی آن پروتکل های بهداشتی انتخابات بود. در قالب این دستورالعمل بهداشتی هرگونه تجمع را ممنوع و از نامزدها خواسته شد از فضای مجازی برای تبلیغات استفاده کنند یعنی میتینگ انتخاباتی نداشته باشند. از ظرفیت شبکه های مختلف صدا و سیما در استان ها هم استفاده شد.  

سخنگوی ستاد انتخابات کشور با اشاره به ساخت برنامه های تولیدی نامزدها و انتشار آن در صدا و سیما، گفت: نیم ساعت برای این نامزدها زمان مشخص شد که در استانها پخش شده است و این جایگزینی در قبال میتینگ هایی بود تا در آن حوزه تجمع صورت نگیرد.

وی ادامه داد:  ۸ صبح امروز هم تبلیغات تمام شد و  خوشبختانه نامزدها همکاری خوبی داشتند و گزارشی از تخلف مشاهده نشد.چون در آنجا کمیسیون تبلیغات استان مستقر در استانداری، معاون سیاسی استاندار، رئیس هیئت نظارت و مدیرکل سیاسی استان برنامه‌ها را کنترل کردند.

دبیر ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه برپا نشدن تجمعات موجب فروکش کردن هیجانات شد، اظهار کرد: از این فصل هم به سلامت عبور کردیم؛ البته در یکی دو نقطه به نامزدها برای رعایت پروتکل های بهداشتی تذکر داده و این امر پیشگیری شد و توانستیم به سلامت از این مرحله عبور کنیم.

وی درباره تمدید شدن یا نشدن زمان رای گیری گفت: طبق هر انتخابات مدت زمان رای گیری ۱۰ ساعت است از ۸ صبح فردا جمعه آغاز می شود و تا ۱۸ عصر ادامه دارد. باید فردا گزارشات را از استان‌ها بگیریم اگر نیاز به تمدید باشد تمدید می‌کنیم ولی تا این لحظه تصمیمی برای تمدید وجود ندارد چون معتقدیم ۱۰ ساعت برای رای دادن مردم فرصت کافی است.

موسوی همچنین درباره رعایت پروتکل های بهداشتی در فرایند روز انتخابات، گفت: همه شعب اخذ رای که حدود ۳۱۰۰ شعبه است را ضدعفونی می‌کنیم و همه عواملی که با ما به عنوان نماینده فرماندار، ناظر و  نیروهای انتظامی همکاری می کنند، خواسته شده به استفاده از دستکش و ماسک خود را مجهز کرده و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

وی اضافه کرد: به منظور رعایت فاصله اجتماعی ورودی شعبه‌ها را خط کشی کردیم تا مردم با فاصله و در جایگاه مشخص مستقر شوند. هر چقدر عوامل اجرایی ما و رای‌دهندگان همکاری مستمری داشته باشند و به پروتکل ها موقعیت باشند،  تضمین می دهیم انتخابات آسیبی به سلامت جامعه وارد نخواهد کرد.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه احراز هویت مانند مراحل قبل الکترونیکی انجام می شود، گفت: قبلاً وقتی فردی مراجعه می‌کرد به صورت سیستمی احراز هویت نمی شد اما حالا اعلام می‌شود که آیا فرد در این شعبه رای داده است یا نه و بعد اطلاعات را از سراسر کشور می‌دانید که مشخصاتش با ثبت احوال منطبق است و به سن رای دادن رسیده یا نه و آیا کدملی وی در جایی ثبت نشده است یا نه.

وی ادامه داد: ۲ گروه می‌توانند در این مرحله رای بدهند؛ گروهی که اسفند پارسال در همین حوزه انتخابیه رای داده باشند و  گروهی که دور قبل در هیچ جا رای ندادند.

موسوی با بیان حذف ثبت اثر انگشت، این کار را به خاطر سلامت مردم دانست و یادآور شد: حذف اثر انگشت به صورت آزمایشی دوم اسفند انجام شد و خوشبختانه نتیجه مثبتی هم داشت و در این دور هم اثر انگشت حذف خواهد شد.

سخنگوی ستاد انتخابات از مردم خواست با رعایت پروتکل های بهداشتی سر صندوق ها حاضر شوند و رای دادن را به ساعات پایانی موکول نکنند چون ممکن است زمان اخذ رای تمدید نشود.

وی از مردم خواست تا از تجمع اطراف شعبه ها خودداری کرده و فرزندان خردسال را همراه خود نیاورند.

موسوی با اشاره به همکاری حدود ۱۰۰ هزار نفر در دومین دوره انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی، گفت: سعی خواهیم کرد در کوتاهترین زمان نتیجه انتخابات در حوزه‌های انتخابی را اعلام کنیم که مردم منتخب خود را بشناسند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر