مخالفت مجلس با تخصیص ارز ۴۲۰۰تومانی به کالاهای اساسی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تخصیص ارز ۴۲۰۰تومانی برای تأمین کالاهای اساسی مخالفت کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در جلسه علنی نوبت عصر امروز (سه‌شنبه، 7 اسفند) پارلمان و در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه 98، با اختصاص ارز 4هزار و 200 تومانی برای تأمین کالاهای اساسی از سوی دولت مخالفت کردند.

در متن بند الحاقی (2) تبصره (7) لایحه بودجه 98 که بهارستان‌نشینان با آن مخالفت کردند، آمده است: در جهت حمایت از مصرف‌کنندگان کالاهای اساسی به دولت اجازه داده می‌شود تا سقف چهارده میلیارد دلار از منابع حاصل از فروش نفت خام را پس از کسر کسورات قانونی با نرخ یارانه‌­ای و ترجیحی خارج از سامانه نظام یکپارچه مدیریت ارزی (نیما) صرفاً برای تأمین کالاهای اساسی کشور اختصاص دهد. عناوین کالای اساسی مشمول این بند حداکثر ظرف مدت پانزده روز پس از ابلاغ این قانون به‌تصویب هیئت وزیران می­‌رسد.

دولت موظف است تمهیدات لازم برای اجرای این بند و نظارت بر توزیع کالاهای مذکور را فراهم کند به‌طوری که اجرای این بند اثر منفی بر تولید داخلی نداشته باشد و قیمت نهایی این کالاها برای مصرف‌کننده جز هزینه­‌های توزیع، با افزایش مواجه نشود.

سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است در پایان خردادماه و براساس آخرین اطلاعات آماری رسمی کشور مبنی بر قیمت خرده­‌فروشی کالاها، عملکرد این بند را به کمیسیون‌های برنامه و بودجه و محاسبات و اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارائه کند. دولت موظف است درصورت عدم تحقق شروط فوق، ظرف مدت یک ماه پس از ارائه گزارش، روش‌های دیگری را برای نحوه مصرف مانده منابع اتخاذ کند به‌نحوی که اقشار آسیب‌­پذیر و تولیدکنندگان این نوع کالاها در کشور دچار آسیب نشوند. مصرف این وجوه در مواردی جز مصرف این بند مجاز نمی­‌باشد و تخلف محسوب می‌­شود.

براساس این گزارش، نمایندگان مجلس در این جلسه، پس از بیان اظهارات موافقان و مخالفان، بند الحاقی (2) تبصره (7) لایحه بودجه سال 98 را برای بررسی‌های بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع دادند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • حسین
    ۰ ۰

    اثر ارز چهار هزار و دویست تومانی را در بازار کسی نمی بیند..
    تنها یک رانت بزرگ است برای آقازاده ها و معاونان وزرا