کد خبر 327252

۱۰۵نماینده مجلس به رهبر انقلاب نامه نوشتند

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: نامه ای با امضای ۱۰۵ نماینده مجلس شورای اسلامی برای اختصاص ۳۵۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای احیای دریاچه ارومیه به رهبر معظم انقلاب ارسال شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، سیدهادی بهادری در رابطه با جزئیات این نامه بیان کرد: نمایندگان طی این نامه از رهبر معظم انقلاب درخواست کرده اند تا با اختصاص 200 میلیون دلار برای تجهیز اراضی کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه به آبیاری نوین و 150 میلیون دلار نیز برای تکمیل طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان غربی به دریاچه ارومیه موافقت فرمایند.
وی در رابطه با طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان غربی به دریاچه ارومیه، اظهار داشت: این طرح تاکنون 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورت تخصیص اعتبار تا پایان سال 1398 به بهره برداری می رسد.
بهادری با اشاره به اینکه تاکنون برای این طرح بیش از 15 هزار میلیارد ریال هزینه شده، اضافه کرد: برای اتمام آن نزدیک به هفت هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز است.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: بهره برداری از طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان غربی به دریاچه ارومیه، سالانه بیش از 630 میلیون مترمعکب آب وارد پیکره دریاچه می کند.
دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال/از 1394/ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.
همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری