کد خبر 297304

رییس مجلس

ایجاد مناطق آزاد ویژه اقتصادی و تجاری مغایر برنامه ششم نیست

رییس مجلس در پاسخ به تذکر نماینده محلات عنوان کرد که لایحه ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی - صنعتی مغایرتی با برنامه ششم ندارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی اقتصادآنلاین، در جلسه علنی امروز مجلس و در جریان بررسی لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری – صنعتی، اصلاح محدوده و مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ایجاد مناطق ویژه اقتصادی، علیرضا سلیمی نماینده محلات با استناد به اصول ۶۰، ۱۳۲ و ۷۵ قانون اساسی گفت: براساس این اصول وظایف قوه مجریه جز در اموری که برعهده رهبری گذاشته، برعهده رییس جمهور و وزراست. در این لایحه بخشی از اختیارات برعهده سازمان مناطق آزاد محول شده است و یعنی اختیارات از جایی گرفته شده و به جای دیگر می‌رود.

سلیمی با بیان اینکه براساس اصل ۷۵ قانون اساسی توسعه مناطق آزاد منوط به تامین زیرساخت‌هاست، گفت: یعنی اگر زیرساخت‌ها تامین نشود، مشکلی پیش نمی‌آید. در این شرایط لایحه پیشنهادی دولت با برنامه ششم توسعه مغایرت دارد و اگر نیاز به تصویب مجلس شورای اسلامی باشد، باید دو سوم از نمایندگان به آن رای دهند.

گفتنی است در ادامه علی لاریجانی با بیان اینکه این اخطار وارد نیست، اظهار داشت: با توجه به این‌که دولت این لایحه را ارائه کرده، اصل ۷۵ مشمول آن نمی‌شود.

لاریجانی عنوان کرد: طبق ماده ۲۳ برنامه ششم، مجلس شورای اسلامی مجوز لازم را دارد، لذا اگر در جایی ممنوعیت وجود داشته می‌توان استثناهایی را شامل شد و این یعنی اشکال قانون برنامه ششم به این لایحه وارد نیست.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر