کد خبر 295800

تذکر قاضی‌پور به رئیس‌جمهور درباره نیروهای مسلح

نماینده مردم ارومیه در مجلس به رئیس جمهور تذکر داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی اقتصادآنلاین، نماینده ارومیه با انتقاد از صحبت‌های رئیس جمهور درباره‌ی انتخاب فرماندهان نظامی گفت: طبق قانون امور مربوط به نیروهای مسلح در اختیار و وظایف رهبری است لذا دخالت رئیس جمهور در این امور باعث اختلاف شده و بار امنیتی به وجود می‌آورد.

نادر قاضی پور  با استناد به اصل 110 قانون اساسی درباره‌ی اختیارات و وظایف رهبری در قبول نصب و عزل و  قبول استعفای فرماندهان نظامی و انتظامی گفت: طبق قانون اساسی امور مربوط به نیروهای مسلح جزو اختیارات و وظایف رهبری است و قوای سه گانه مجاز به دخالت در کار فرماندهان نظامی و انتظامی نیست. در این شرایط سوال این است که چرا رئیس جمهور گاه و بیگاه در این امور دخالت می‌کند و این باعث بروز اختلاف شده و بار امنیتی ایجاد می‌کند؟

وی گفت: علت این امر چیست، آیا ایشان می‌خواهد فرمانده کل قوا باشد، یک بار تجربه بنی صدر کافی بود؛ در هیچ جای دنیا انتخاب مقامات نظامی و انتظامی با رأی مردم صورت نمی‌گیرد پس چرا رئیس جمهور سخن از انتخاب فرماندهان نظامی با رأی مستقیم و غیرمستقیم مردم می‌کند.

قاضی‌پور با بیان اینکه قانون اساسی نیروهای مسلح را جزو اختیارات مقام معظم رهبری قرار داده است،گفت: تقاضا می‌شود در جلسه سران قوا در این خصوص به رئیس‌جمهور تذکرات لازم داده شود.

علی لاریجانی با وارد دانستن این اخطار گفت: طبق قانون اساسی این اختیارات از آن رهبر بوده و کاملاً روشن و مشخص است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر