کد خبر 285494

رشد حباب نرخ ها با اخذ مالیات از معاملات مسکن

عضو کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه اخذ مالیات از معاملات مسکن حجم حباب نرخ ها را در بازار بزرگ تر می کند، گفت: ساماندهی خانه های خالی اولویت دار ترین موضوع در حوزه بهبود وضعیت بازار است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت، یوناتن بت کلیا  با اشاره به برخی زمزمه ها برای اعمال مالیات بر خرید و فروش و همچنین رهن و اجاره مسکن، گفت: این نوع کسب درآمد دولت وضعیت بازار مسکن را ملتهب تر می کند.

نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اخذ مالیات از مسکن حباب نرخ ها را در این حوزه بزرگ تر می کند، تصریح کرد: به طور حتم با عملیاتی شدن اخذ مالیات از موجر و فروشنده قیمت مسکن حبابی شکل باز هم افزایش می یابد.

موجر و فروشنده برای پرداخت مالیات ارجح تر هستند

وی با تاکید بر اینکه در این میان اگر لازم باشد که از معاملات مسکن مالیاتی دریافت شود به طور حتم موجر و فروشنده باید آن را بپردازند، افزود: اگر قرار باشد بر هر نوع معامله ای مالیات وضع شود به طور حتم شرایط سخت تری برای مستاجر و اقشار کم درآمد جامعه ایجاد خواهد شد.

بت کلیا با بیان اینکه در شرایط فعلی یکی از عواملی اصلی کاهش حجم حباب قیمت ها در بخش مسکن ساماندهی خانه های خالی در کشور است، تصریح کرد: متاسفانه آمار خانه های خالی در کشور رو به افزایش بوده که این خود توازن عرضه و تقاضا را برهم زده و حباب قیمت ها را بیشتر می کند.

خالی نگه داشتن خانه ها برای مالکان نباید صرفه اقتصادی داشته باشد

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه باید سیاست هایی از سوی دولت اتخاذ شود که خالی نگه داشتن خانه برای موجران و مالکان به صرفه نباشد، گفت: زمانی که خانه های خالی به بازار عرضه شود به طور حتم حباب قیمت ها تخلیه شده و ساماندهی نرخ ها صورت می گیرد.

وی ادامه داد: اخذ مالیات از خانه های خالی تنها جایی است که به رشد نرخ ها دامن نزده و بلکه بهبود شرایط را کمک می کند.

بت کلیا با بیان اینکه دولت باید دست از شعار دادن در حوزه تولید مسکن بردارد، گفت: تولید مسکن لازمه شرایط فعلی کشور است اما با شعار تولید مسکن اجتماعی و امثالهم این مشکل مرتفع نخواهد شد.

تولید و عرضه مسکن به بازار همسو با درآمد مالی اقشار مختلف جامعه باشد

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر ضرورت تولید و عرضه مسکن به بازار همسو با درآمد مالی اقشار مختلف جامعه، افزود: در بسیاری از کشورهای پیشرفته تولید مسکن همسو با نیاز و درآمد اقشار مختلف جامعه صورت می گیرد که این خود از دلال بازی در حوزه مسکن کاسته است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: دولت باید طرحی مشخص در حوزه مسکن داشته باشد و در صورت لزوم با ارایه یارانه تامین مسکن ارزان را برای اقشار مختلف جامعه محقق کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر