کد خبر 279878

نایب رییس کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین:

تشریح دلایل عدم بررسی اصلاح قانون نظام مهندسی/ چگونگی هزینه کرد میلیاردها تومان پول در نظام مهندسی شفاف نیست

نایب رییس کمیسیون عمران مجلس در مورد برگزار نشدن جلسه این کمیسیون برای بررسی اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان گفت: به دلیل اینکه قرار شد سازمان نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی در جلسات مشترک به یک نتیجه واحد در این رابطه برسند، این موضوع در دستور کار کمیسیون عمران قرار نگرفت.

اقتصادآنلاین - المیرا اکرمی؛ سید احسن علوی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی اقتصادآنلاین اظهار داشت: از آنجا که مقرر شده سازمان نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی بررسی های بیشتری را برای حل و فصل اختلافات موجود انجام دهند و به یک نتیجه واحد برسند، بررسی اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان در موعد مقرر در دستور کار کمیسیون عمران قرار نگرفت.

علوی در ادامه افزود: شاید نتوان به شکل دقیق در مورد زمان بررسی اصلاح این قانون  اظهار نظر کرد اما از آنجا که موضوع بسیار مهمی است، حتما در هفته های آتی در دستور کار کمیسیون عمران قرار خواهد گرفت.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس عنوان کرد: یک نظر این است که قانون نظام مهندسی و قانون نظام فنی و اجرایی یکی شود و در بحث هایی که در کمیسیون عمران مجلس مطرح شد، اغلب اعضای این کمیسیون موافق بودند که این دو نظام با هم یکی شوند که هم در تدوین آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌ها مشکلی پیش نیاید و هم در اجرا یکی باشند که ناهماهنگی بین این دو ایجاد نشود.

علوی با بیان اینکه در جلسات گذشته کمیسیون عمران مجلس، وزیر راه و شهرسازی به شکل مستند تغایرهای موجود در قانون نظام مهندسی ساختمان را تشریح کرد، گفت: عباس آخوندی به شکل مستند مساله را موشکافی کرد و استدلالش این بود که وزیر قبلی مقداری دست سازمان نظام مهندسی را در دریافت 5 درصد از حق نظارت مهندسان ناظر باز گذاشته و حالا وزیر فعلی این اجازه را دارد که نظارت فائقه داشته باشد و در این کارها ذی مدخل باشد که البته این استدلال های وزیر درست به نظر می‌رسد.

این نماینده مجلس در ادامه افزود: در مورد قانون نظام مهندسی مقداری این نگاه وجود دارد که شاید حق به حق دار نرسیده و باید سیستمی در سازمان نظام مهندسی حاکم شود که حق به حق دار برسد. به نظر می‌رسد که در سیستم نظام مهندسی و همچنین شهرداری‌ها برخی فرآیندها به درستی اجرا نمی شود و کارها در قدرت یک عده خاصی است و بنابراین وزیر می‌خواهد این وضعیت را نظام‌مند کند و شرایط به گونه‌ای شود که هر کسی به حق و حقوق خود برسد.

علوی با بیان اینکه یکی دیگر از استدلال های وزیر راه و شهرسازی در مورد نحوه و چگونگی دریافت 5 درصد از حق نظارت مهندسان است، گفت: این سوالات مطرح است که پولی نظام مهندسی از این بابت می‌گیرد و مبلغ آن سالانه میلیاردها تومان می‌شود،  دست چه کسی است و به جیب چه کسی می‌رود و بنابراین چگونگی هزینه کرد این پول شفاف نیست.

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد شفافیت در مورد چگونگی هزینه کرد این پول در نظام مهندسی اظهار داشت: استدلال عباس آخوندی هم این است که در این سازمان هر کسی برای خودش حق و حقوقی دارد و باید در این نظام به حق خود برسد و شفافیت تنها راهی است که می‌تواند به تحقق این موضوع کمک کند.

نایب رییس کمیسیون عمران مجلس عنوان کرد: در عین حال که قاعدتا نظام مهندسی باید استقلالی هم داشته باشد، اما باید این اصلاح و شفافیت به گونه‌ای ایجاد شود که حتی اگر قرار شد همچنان نظام مهندسی 5 درصد از حق نظارت مهندسان را بگیرد، مشخص باشد که این پول بابت چه چیزی هزینه می‌شود و به کجا می‌رود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۴ ۰

  سلام
  یه سوال دارم ، بنظر شما چرا مردم میرن دکتر هیچوقت حرف از تخفیف نمیزنن اما میان پیش مهندس انتظار تخیف ۴۰ درصدی دارن ؟
  مگه دکتر با جان مردم سروکار داره ، مهندس سبزی میزاره لای روزنامه ؟
  یا مهندس با جان هزاران نفر سر و کار داره ؟
  بنظر شما یکی از دلایلی که تخفیف باب شده حضور چندشغله ها و کارمندا نیست به دستمزد مهندسی بعنوان پول تو جیبی نگاه میکنن ؟

 • ناشناس
  ۵ ۰

  در ضمن علاوه بر همکاری مهندسین در زمینه عدم تخفیف ، مهندسین عمران باید به بخشنامه جدید هم اعتراض کنن. تعرفه نظارت که 70 به 30 با معماری بود الان به 50-50 تغییر کرده و ظرفیت هم 100 درصد از هر دو کسر میشه.. یعنی بجای 70 درصد کسر سهمیه عمران الان 100 درصد کسر میشه ولی هزینه 50 درصد به مهندس عمران پرداخت میشه.. و به نوعی به نفع معماران شده درصورتی که مسئولیت مهندسین عمران خیلی بیشتره..

 • ناشناس
  ۵ ۰

  آیا موضوع فوق برای مهندسان تهدید است یا فرصت ؟؟؟؟
  ❌دلیل مقاومت برخی ها بر این موضوع چیست ؟❌
  در شرایط فعلی : مسئولیت مهندسان ( مُوءبد = ابدی) است . و به علت ضمان قهری در باب مسئولیت حتی قابل تسّری به وراث هم میباشد .

 • ناشناس
  ۵ ۰

  در هیچ کجای دنیا چنین سیستمی وجود ندارد و کارفرما در انتخاب ناظر ازاد است . سازمان وظیفه دارد ظرفیت و پایه مهندسی و مواردی از این دست را کنترل کند . راه اندازی سیستم ارجاع علت اصلی رشد بی رویه کمی سازمان ها در کشور شده است

 • ناشناس
  ۵ ۰

  در ضمن علاوه بر همکاری مهندسین در زمینه عدم تخفیف ، مهندسین عمران باید به بخشنامه جدید هم اعتراض کنن. تعرفه نظارت که 70 به 30 با معماری بود الان به 50-50 تغییر کرده و ظرفیت هم 100 درصد از هر دو کسر میشه.. یعنی بجای 70 درصد کسر سهمیه عمران الان 100 درصد کسر میشه ولی هزینه 50 درصد به مهندس عمران پرداخت میشه.. و به نوعی به نفع معماران شده درصورتی که مسئولیت مهندسین عمران خیلی بیشتره..

 • ناشناس
  ۵ ۱

  سلام. بنظرم اگر فقط انتخاب مهندس با مالک باشد ولی سایر موارد اداری و مالی
  (شامل اخذ مبلغ تعرفه ی مصوب و واریز آن به همان حسابهای مهندسین - با همان شیوه ی قبلی)
  از طریق سازمان، میتوانست انجام شود، مشکل تخفیف گیری مالک هم میتوانست حل شود.
  ضمنا من "مسئول دفتر" هم نیستم.

 • ناشناس
  ۵ ۰

  یک پزشک هیچگاه حتی تصور اینرو هم نمیکنه که زیر تعرفه وزارت بهداشت برای بیمارش کار کنه چرا ؟ چون باور داره که با جان مردم سر وکار داره. علت اینکه ما زیر تعرفه امضا میکنیم و اجاز میدیم گروهی از امضای ما سو استفاده بکنن این هست که باور نداریم که با جان مردم سر وکار داریم

 • ناشناس
  ۵ ۰

  با احترام به همه مهندسين
  متاسفانه از زمانيكه دانشكده هاي غير انتفاعي در كشور رايج شد تعداد مهندسين پايه ٣ تا الان دو برابر شده كه اكثرا از قوانين اطلاعي ندارند و اوضاع خراب اقتصادي و ركود ساخت و ساز مردمي باعث شده كار عمدتا توسط بساز و بفروشها انجام بشه و اين گروه هم فقط فكر ارزون ساختن و گرون فروختن هستن و براي همين چند دلال معروف كه كار امضافروشي رو رايج كردن اين كارها رو انجام ميدن و متاسفانه اكثر اين پرونده ها زير ٥سقف هست كه پايه ٣و شخص حقيقي ميتونه انجام بده

 • ناشناس
  ۵ ۰

  طبق آمار رسمي كه خود سازمان داده بود قبل از شروع ارجاع كار حداقل به هر مهندس سالي يك كار نظارت بايد بهش ارجاع ميشد براي همين بود كه ساختمان دو هزارمتري رو سيستم دو تا مهندس عمران معرفي ميكرد ولي مشكل اينجاست كه سازمان كلي از قوانين رو براي ارجاع نظارت زير پا گذاشت وتازه بازور و جبر وزير سازمان شروع كرده به پالايش مهندسين و حتي هنوز نميدونن چند تا مهندس فوت كردن و يا چند تا مهندس توي مشهد ساكن نيستن و يا چند نفر خارج زندگي ميكنن ولي توي ارجاع محترمانه بهشون كار ارجاع شده. و تازه كار كه بخاي ارجاع بدي امضاي ديجيتال مهندسين رو ميخان
  اينكار بايد قبل از طرح ارجاع انجام ميشد كه مهندسين ناظر واقعي به حقشون برسن

 • ناشناس
  ۶ ۰

  نظام فنی و اجرایی کشور در نظام مهندسی ساختمان ادغام شود

 • ناشناس
  ۳ ۰

  ما که نفهمیدیم بالاخره چی شد؟!! هر کی ساز خودش رو میزنه این وسط. بیچاره مردم

 • ناشناس
  ۲ ۰

  حق بیمه تامین اجتماعی مهندسان توسط نظام مهندسی پرداخت میشود یا شهرداری ؟

 • عبدالناصر عزیزی
  ۲ ۰

  این اختلافات به ضرر مردم است

 • ناشناس
  ۱ ۱

  وقتی مالک زمین مجبور شود قبل از شروع ساخت و ساز ، کل حق بیمه تامین اجتماعی مهندس مجری را به حساب سازمان بیمه تامین اجتماعی واریز کند یعنی ۴.۸ میلیون تومان برای یکسال . پس مالک اجازه کم کاری به مهندس نمیدهد و از مهندس کار میکشد و مهندس هم نمیتواند امضافروشی کند چون باید هر روز صبح تا عصر سرساختمان حاضر شود

 • ساعده
  ۰ ۰

  گِل بگیرن در این مملکت دزد بازار رو که هر کسی برا خودش یه نون خونه باز کرد و خون ما ملت ضعیف رو میکشن