کد خبر 562239

صفر تا صد طراحی نرم افزار تحت وب و اپلیکیشن در چتر نیلی

امروزه اپلیکیشن‌ها، کاربردهای مختلفی دارند و به افراد برای رسیدن به نیازهای خود کمک می‌کنند؛ وظیفه مدیریت رایانه برعهده برخی از آن‌هاست و برخی دیگر جنبه سرگرمی و کاربردی دارند.

این نرم‌افزارها هم در بستر سیستم عامل و هم به‌صورت آنلاین مورد استفاده قرار می‌گیرند و مزایا و معایب خاص خود را دارند. طراحی نرم افزار تحت وب نسبت به طراحی اپلیکیشن تحت سیستم عامل، کارایی بسیار بیشتری دارد. این اپلیکیشن‌ها بر روی مرورگرها اجرا می‌شوند و نیازی به نصب شدن بر روی سیستم عامل ندارند. در ادامه به نکات مربوط به طراحی وب اپلیکیشن می‌پردازیم.

1

 

اپلیکیشن‌های تحت وب

اپلیکیشن‌های تحت وب نوعی از نرم افزارها هستند که به‌صورت آنلاین و با یکی از مرورگرهای اینترنتی اجرا می‌شوند. این اپلیکیش‌ها بدون نیاز به نصب شدن بر روی سیستم عامل و اشغال فضای ذخیره‌سازی کاربر، قادر به انجام وظایفی هستند که برای اجرای آن تعریف شده‌اند. این نرم افزارها به‌راحتی و به‌سرعت می‌توانند در دسترس کاربران باشند و هر دستگاهی که قادر به اتصال به اینترنت از طریق مرورگرها باشد، می‌تواند از امکانات این نرم‌افزارها استفاده کند.

اپلیکیشن‌های تحت وب در مقایسه با اپلیکیشن‌های تحت سیستم عامل از رابط کاربری قدرتمندتری برخوردار هستند و به همین جهت مورد توجه بسیاری از شرکت‌های بزرگ قرار گرفته‌اند. از آنجا که بسیاری از نرم افزاری‌های تحت سیستم عامل، قیمت بالایی دارند و از نظر امکانات نیز دارای محدودیت هستند، نمی‌توانند به‌خوبی نیاز برخی از کاربران را برطرف کنند.

اما نرم افزارهای تحت وب با هزینه کمتر، گرافیک حرفه‌ای، سرعت بالا، عدم نیاز به نصب و امنیت مناسب، به‌راحتی می‌توانند نیازهای شما را برآورده نمایند. مواردی که اپلیکیشن‌های تحت وب مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرند عبارتند از: مدیریت نیروی انسانی، انبارداری و مدیریت موجودی انبار، انجام محاسبات خاص، مدیریت دوربین‌های دور برد، مدیریت سازمان‌ها، اپلیکیشن‌های پیام رسان و شبکه‌های اجتماعی، آموزشی و پژوهشی، حسابداری برخط، ثبت و ارائه گزارش و...

مزایای استفاده از نرم افزارهای تحت وب

از مهم‌ترین مزایای نرم افزارهای تحت وب، سرعت بالای آنان است؛ زیرا نیاز به نصب بر روی دستگاه ندارند و با هر وسیله‌ای که توسط مرورگرها قادر به اتصال اینرنت باشد، قابل استفاده هستند. این مزیت باعث می‌شود که نه تنها در زمان تهیه و نصب نرم‌افزار صرفه جویی شود، بلکه افرادی که از دستگاه‌های مختلف در مکان‌های متفاوت استفاده می‌کنند، نیاز به نصب چندباره نرم افزار و همگام‌سازی آن‌ها با یکدیگر ندارند.

مزیت بعدی آن‌ها تنوع بالاتر نسبت به نرم افزارهای تحت سیستم عامل است. طراحی این نوع اپلیکیشن‌ها از سطح بالایی برخوردار است و شرکت‌های بزرگی همچون گوگل به آن‌ها توجه خاصی پیدا کرده‌اند. این اپلیکیشن‌ها از یک دیتابیس واحد برای خدمات رسانی به کاربران استفاده می‌کنند و این کار باعث می‌شود که از تکرار داده‌ها، ممانعت به عمل آید و از طرف دیگر بک‌آپ گیری از اطلاعات ساده‌تر خواهد بود. از همه مهم‌تر اینکه امکان دسترسی کاربران به اپلیکیشن‌های تحت وب در هر زمان و مکان وجود دارد.

طراحی نرم افزار تحت وب

تا اینجا به معرفی اپلیکیشن‌های تحت وب و مزایایی که دارند اشاره کردیم. برتری آن‌ها نسبت به اپلیکیشن‌های تحت سیستم عامل، سبب شده که بسیاری تولیدکنندگان نرم افزار که محصولات خود را در گذشته تحت سیستم عامل ارائه کرده بودند، اکنون تحت وب به ارائه خدمات بپردازند. از این طریق کاربران می‌توانند همچون اپلیکیشن‌های قابل حمل در همه جا از خدمات مورد نیاز خود بهره‌مند شوند.

اپلیکیشن‌هایی که زمینه‌هایی همچون مدیریت نیروی انسانی، انبارداری، مدیریت دوربین‌ها، مدیریت سازمان‌ها و شرکت‌ها، پیام رسان و شبکه‌های اجتماعی، حسابداری و غیره فعالیت دارند، بهترین کاندیدا برای طراحی تحت وب هستند. یکی از فناوری‌های مدرن و نوینی که برای طراحی وب اپلیکیشن، طراحی سایت و طراحی پورتال استفاده می‌شود، طراحی با پایتون است.

22

فرایند طراحی نرم افزار تحت وب

در قدم اول بایستی ایده اولیه مورد بررسی قرار گیرد و در مورد جنبه‌های مختلف خدمت یا محصولات مورد نظر تصمیم‌گیری شود. مرحله بعدی، پروتوتایپینگ و طراحی یوزر اکسپرینس است. پس از آن بایستی طراحی فنی پروژه و تست فنی برای اطمینان از کارایی آن انجام گیرد. در مرحله بعد، زیرساخت پیاده‌سازی سرور آماده شود و بهینه سازی روی آن انجام گیرد. در انتها بایستی پروژه مورد پشتیبانی فنی قرار گیرد.

جانگو یک فریم ورک اپلیکیشنی مبتنی بر وب و مشهور است که از معماری مدل نما- کنترل‌گر تبعیت می‌کند. با استفاده از آن می‌توان اپلیکیشن‌های مبتنی بر دیتابیس که دارای مزایایی همچون استفاده مجدد و اتصال بخش‌های مختلف هستند را به سادگی طراحی کرد.

ساختار و ویژگی‌های اپلیکیشن‌های تحت وب

برنامه‌های تحت وب از امنیت بالایی برخوردار هستند و وجود چارچوب‌های ساختاری، باعث شکل گیری مناسب آن‌ها می‌شود. نرم افزارهای تحت وب به دلیل استفاده از توان گرافیکی زبان‌های طراحی سایت که به خوبی ارتقاء پیدا کرده‌اند، از نظر ظاهر در جایگاه مطلوبی قرار دارند. همچنین از نظر انعطاف‌پذیری در سطح بالایی قرار دارند؛ به طوری که حتی شبکه‌های اجتماعی با تعداد کاربر بسیار بالا از آن‌ها استفاده می‌کنند.

از آن‌جا که طراحی و ساخت اپلیکیشن تحت وب، مشابه طراحی سایت و طراحی pwa است، شرکت‌هایی که تجربه‌های مختلف در این زمینه‌ها دارند، می‌توانند در طراحی اپلیکیشن موفق‌تر از سایرین عمل کنند. زبان‌های برنامه نویسی که طراحان داخلی برای طراحی نرم افزار تحت وب استفاده می‌کنند، همان‌هایی هستند که برنامه نویسان مطرح در سراسر دنیا به کار می‌برند؛ به همین دلیل تولیدات داخلی از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

سه زبان برنامه نویسی Html، Css و Javascript برای طراحی رابط کاربری اپلیکیشن‌ها وجود دارد که هر کدام با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند و بر محصول نهایی اثرگذار هستند. برای محافظت از کسب و کار در برابر خطرات و ناامنی‌های فضای مجازی، استفاده از نسخه‌های آپدیت شده و به‌روز پیشنهاد می‌شود. اپلیکیشن‌هایی که با استفاده از چارچوب‌های ساختاری مناسب طراحی می‌شوند، از امنیت بالایی برخوردار هستند.

33

نتیجه گیری و جمع بندی

امروزه اپلیکیشن‌های مختلف طراحی، مورد استفاده طیف وسیعی از کاربران قرار می‌گیرند. به جهت توسعه شبکه اینترنت و دسترسی عموم کاربران به آن توسط گجت‌های مختلف، نوع جدیدی از اپلیکیشن‌ها توسعه یافتند که بر خلاف نرم افزارهای مبتنی بر سیستم عامل، در شبکه اینترنت قابل استفاده هستند. این نرم افزارها محدودیت‌هایی که اپلیکیشن‌های تحت سیستم عامل همچون لزوم نصب، خریداری لایسنس و محدودیت سخت افزاری دارند را برطرف کرده و به کاربران امکان می‌دهند در هر زمان و مکان قادر به استفاده از این اپلیکیشن‌ها باشند.

از آنجا که طراحی نرم افزار تحت وب برای موفقیت و کسب رضایت مخاطبان نیازمند سطح بالایی از تجربه و تخصص است، بایستی در انتخاب شرکت‌های طراحی کننده، دقت شود. طراحی و ساخت اپلیکیشن مبتنی بر وب شباهت زیادی با طراحی سایت دارد؛ به همین دلیل تجربه نشان داده که شرکت‌های با سابقه طراحی سایت، در طراحی اپلیکیشن مبتنی بر وب موفق‌تر هستند.

مجموعه دانش بنیان چتر نیلی به عنوان مجموعه‌ای که در زمینه‌هایی همچون طراحی پورتال، ساخت اپلیکیشن، طراحی pwa و طراحی سایت با پایتون سابقه درخشان دارد، شناخته می‌شود؛ شما می‌توانید برای طراحی اپلیکیشن از خدمات متخصصین مجموعه چتر نیلی استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر