کد خبر 523360

هند کرونا زده گرفتار تحریم و فیلترینگ

با رکوردشکنی متوالی آمار جان‌باختگان و مبتلایان به کووید-۱۹ در هند، دولت با مشکلات تحریم‌های آمریکا روبه‌رو‌ست و از توییتر خواسته نظرات مخالفان را پاک کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، دولت هند در بحبوحه بحران کرونا در این کشور به‌صورت رسمی از شرکت توییتر درخواست کرده تا ده‌ها توییت، ازجمله نظرات برخی نمایندگان پارلمان‌های محلی را که از طرح و برنامه دولت با ویروس کرونا به‌دلیل رکوردزنی جهانی این کشور انتقاد کرده‌اند، سانسور کند. به گزارش رویترز، سخنگوی شرکت توییتر در مقابل گفته این شرکت پس از درخواست دولت هند، برخی از این توییت‌ها را حذف کرده است. در درخواست دولت هندوستان به تاریخ 23آوریل (جمعه گذشته) که افشا نیز شده است، به 21توییت ازجمله توییت‌‌های یک نماینده پارلمان محلی در ایالت بنگال غربی و یک فیلمساز اشاره شده است. برخی منابع می‌گویند در مجموع ۵۰توییت حذف شده‌اند.

قانونی که دولت در درخواست خود به آن استناد کرده، قانون فناوری اطلاعات‌2000 است. سخنگوی توییتر در بیانیه‌ای از طریق ایمیل اعلام کرد: «هنگامی که ما یک درخواست قانونی معتبر دریافت می‌کنیم، آن را هم طبق قوانین توییتر و هم به موجب قوانین محلی مورد بررسی قرار می‌دهیم. اگر محتوا قوانین توییتر را نقض کند، آن را حذف خواهیم کرد. اگر تشخیص داده شود که در یک حوزه قضایی خاص غیرقانونی است، اما مغایر با قوانین توییتر نیست، ممکن است از دسترسی به محتوا فقط در هند جلوگیری کنیم.» او همچنین تأیید کرد که توییتر دارندگان حساب را به‌طور مستقیم در مورد جلوگیری از انتشار محتوای تولیدشده آنها مطلع کرده و به آنها اطلاع داده ‌که دستور قانونی مربوط به توییت‌های آنها را دریافت کرده است. بیمارستان‌های مالامال از بیمار در هندوستان، از روز شنبه گذشته خواهان تامین اکسیژن شده‌اند، زیرا عفونت‌های ویروس کرونا در این کشور طبق آنچه دادگاه عالی دهلی از آن با عنوان «سونامی» یاد می‌کند، به‌شدت افزایش یافته و برای چهارمین روز متوالی یک رکورد جهانی را به ثبت رسانده است. به‌نظر می‌رسد یکی از بهترین روش‌ها برای مبارزه با بیماری

کووید-19که دولت هندوستان به آن دست یافته، سانسور واقعیت‌ و انتقادهایی است که اقشار مختلف مطرح می‌کنند. سیاست‌های غلط و وابستگی به آمریکا برای تولید واکسن، شرایط هند را در یکی از بحرانی‌ترین دوران تاریخ خود قرار داده است.

فشار تحریم آمریکا

هند در حالی با بحران‌ بی‌سابقه دست و پنجه نرم‌ می‌‌کند که با تولید ۶۰درصد واکسن جهان لقب بزرگ‌ترین تولید‌کننده واکسن جهان را دارد.

بخشی مهم از کمبود کنونی واکسن در هند به‌خاطر تحریم آمریکاست که مانع از ارسال مواداولیه تولید واکسن به هند می‌شود.

دولت جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا به‌منظور جلوگیری از کاهش تولید واکسن، منطبق با قانون «مصوب تولید دفاعی» اقدام به جلوگیری از صادرات مواداولیه به نقاط مختلف دنیا ازجمله هندوستان کرده که این امر باعث کاهش روند تولید واکسن در این کشور یک میلیارد و 366میلیون نفری شده است. در عین حال روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته است که مقامات دولت بایدن این روزها تحت فشارهای فزاینده‌ای برای ازبین‌بردن محدودیت‌های صادرات لوازم مورد نیاز تولیدکنندگان واکسن در هند قرار دارند. ندپرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده در پاسخ به پرسش‌هایی در مورد ممنوعیت صادرات مواداولیه واکسن گفت که آمریکا قبل از هر چیز در تلاش بلندپروازانه و مؤثر و تاکنون موفق برای واکسیناسیون مردم آمریکا بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر