کد خبر 490653

خسارت ۷میلیون دلاری یک تولیدکننده آیفون

کارگران یکی از کارخانه‌های اپل در هند به دلیل عدم دریافت حقوق دست به اعتراض زدند و نزدیک به ۷ میلیون دلار به کارخانه ویسترون این شرکت خسارت وارد کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛  کارگران معترض اعلام می‌کردند که به‌‌رغم وعده‌های داده‌ شده، دستمزدی در ازای فعالیت خود در این کارخانه تولیدکننده محصولات اپل دریافت نکردند. این اعتراضات گسترده، با خشونت زیادی از سوی معترضان همراه بود و چند ویدئو و گزارش درباره آن در فضای وب منتشر شده است.

 طبق گزارش Times of India، حدود ۲ هزار کارگر بعد از اتمام شیفت شب خود، به کارخانه هجوم برده و به دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف این کارخانه آسیب زدند و تلاش کردند تا دستگاه‌ها را به آتش بکشند. این نشریه هندی در گزارش خود نوشت شرکت ویسترون، علاوه تاخیر در پرداخت حقوق‌ها، کمتر از آنچه به افراد وعده داد، به آنها پرداخت کرد. طبق گفته برخی از کارگران، قرار بود که فارغ­ التحصیلان رشته مهندسی، حقوق ماهانه ۲۸۶ دلار پرداخت شود، اما ویسترون حقوق این افراد را ابتدا به ۲۱۸ دلار و چندی بعد نیز ۱۶۳ دلار کاهش داد. همچنین حقوق دیگر کارگران نیز طی ماه‌های اخیر با روندی کاهش همراه بود و به ۱۰۹ دلار در ماه رسید. حتی برخی از کارگران عنوان کردند که حقوق ماهانه ۸/ ۶ دلار را دریافت می‌کردند. به گفته این افراد، کاهش حقوق و نا امیدی از آینده منجر به بروز این اعتراضات شد. درخصوص شرکت ویسترون باید گفت که این شرکت تایوانی، یکی از بزرگ‌ترین تامین‌کنندگان محصولات اپل است و هم‌اکنون تحقیقات درخصوص تخلفات احتمالی این شرکت آغاز شده است. هند بعد از چین، دومین بازار بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان را در اختیار دارد. اپل در این بازار حدود ۳ درصد از مجموع فروش را به خود اختصاص داده است. این شرکت قصد داشت تا از طریق تولید داخلی گوشی‌های آی‌فون در هند و کاهش قیمت این محصول، به هندی‌ها کمک کند تا بتوانند گوشی‌های آی‌فون را با قیمت پایین‌تری خریداری کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر