کد خبر 488522

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

تامین مالی سریالی در استارتاپ‌ها/ نقش مهمVC در مراحل اولیه رشد شرکت‌ها

به طور کلی، جذب سرمایه توسط استارتاپ‌ها در چند مرحله و در بازه‌های زمانی مختلف را تامین مالی سریالی می‌نامند. در همین رابطه، شواهد موجود حاکی از نقش بسیار مهم سرمایه‌گذاران مخاطره‌پذیر در مراحل ابتدایی رشد شرکت‌های استارتاپی است.

اقتصاد آنلاین – سجاد رفیع؛ جذب سرمایه را می‌توان مهمترین مولفه در فرایند راه‌اندازی، تکامل و رشد یک شرکت استارتاپی دانست. در همین رابطه، از جمله مهمترین روش‌های تامین مالی استارتاپ‌ها عبارتند از: تامین مالی سریالی، سرمایه‌گذاری جمعی، وام‌ها، سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر (VC) و سرمایه‌گذاران فرشته. در همین زمینه، در ادامه به معرفی ماهیت و انواع مراحل تامین مالی سریالی خواهیم پرداخت.

به طور کلی، جذب سرمایه توسط استارتاپ‌ها در چند مرحله و در بازه‌های زمانی مختلف را تامین مالی سریالی می‌نامند. فرایندی که شامل پنج سری A، B، C، D ،E است.

1) سری A

پس از عبور استارتاپ‌ها از مرحله سرمایه‌گذاری بذری (seed investment)، نوبت به تامین سرمایه سری A می‌رسد. عمده سرمایه‌گذاری‌ها در این مرحله توسط سرمایه‌گذاران مخاطره‌پذیر و فرشته صورت می‌گیرد. به طور کلی، جذب سرمایه سری A با توجه به قرار داشتن شرکت‌های استارتاپی در مراحل ابتدایی رشد و بالا بودن احتمال شکست آن‌ها، همواره یکی از دشوارترین مراحل تامین مالی است.

2) سری B

تامین مالی سری B اساسا در مورد استارتاپ‌هایی که پیشتر موفق به شناسایی و تولید محصول مناسب شده‌اند و اکنون به دنبال گسترش سهم بازار خود هستند، موضوعیت پیدا می‌کند. در این مرحله، عمده تزریق منابع مالی توسط همان افراد و موسسات شرکت‌کننده در تامین سرمایه سری A صورت می‌گیرد.

3) سری C

ورود یک شرکت به مرحله تامین مالی سری C به معنای آمادگی آن برای ورود به بازارهای دیگر و یا توسعه محصولات جدید است. سری C در اغلب موارد، آخرین مرحله جذب سرمایه‌ توسط استارتاپ‌ها پیش از عرضه اولیه سهام (IPO) آن‌ها است. سرمایه‌گذاران این مرحله را عمدتا شرکت‌های سهامی خاص، بانک‌ها و صندوق‌های تامین مالی تشکیل می‌دهند.

4) سری D

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، فرایند تامین مالی عمده استارتاپ‌ها در سری C به اتمام می‌رسد. با این حال، تمایل برخی شرکت‌ها به افزایش ارزش خود پیش از عرضه اولیه سهام و یا فعالیت در قالب یک شرکت خصوصی برای مدت طولانی‌تر می‌تواند منجر به ورود آن‌ها به مرحله تامین مالی سری D شود.

5) سری E

ورود یک استارتاپ به مرحله تامین سرمایه سری E را می‌توان در زمره اتفاقات نادر در این حوزه قلمداد کرد. در همین رابطه، دلایل شرکت‌ها برای این اقدام، دقیقا مشابه دلایل ذکر شده در پاراگراف قبل است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر