کد خبر 456113

از فناوری جدید شارژ موبایل رونمایی شد

شارژ ۵۰درصدی گوشی در ۵دقیقه

کوالکام با رونمایی از نسل پنجم شارژ سریع اعلام کرده، تحولی جدید در دنیای گجت‌ها به‌وجود می‌آورد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، شرکت کوالکام از آخرین تکنولوژی شارژ سریع خود برای گوشی‌های هوشمند به نام Quick Charge 5 را رونمایی کرده است. کوالکام اعلام کرده که این شارژر می‌تواند در کمتر از 5دقیقه، یک باتری صفر مطلق را به ظرفیت 50درصد برساند.

البته این شرایط در بهترین حالت ممکن است و احتمالا دستگاه‌ها همیشه نمی‌توانند واقعا به آن دست یابند، اما حتی اگر این سرعت در شرایط واقعی کمی کندتر هم باشد، باز هم یک جهش چشمگیر برای این فناوری به شمار می‌آید. Quick Charge 4وعده داده بود که در مدت 15دقیقه یک باتری را 50درصد شارژ می‌کند.

نیواطلس گزارش داده است که کوالکام ادعا می‌کند که شارژر جدید می‌تواند باتری یک گوشی را در این مدت زمان(15دقیقه) به‌طور کامل شارژ کند. شارژر نسل 5کوالکام از بیش از 100وات نیرو پشتیبانی می‌کند که به معنی وارد کردن انرژی قابل توجهی به باتری است. این میزان نیرو بیشتر در باتری‌های لپ تاپ به‌کار گرفته می‌شود تا گوشی تلفن، اما در آینده نزدیک در گوشی‌هایی که از پردازنده‌های رده بالای کوالکام بهره می‌برند، به‌کار گرفته خواهد شد.

ای وی روش، معاون مدیر محصول شرکت کوالکام می‌گوید: Quick Charge 5به‌عنوان سریع‌ترین و قابل انطباق‌ترین راه‌حل ما برای شارژ، باعث می‌شود که مصرف‌کنندگان بدون نگرانی از مدت زمان شارژ مجدد، بتوانند از تجهیزات خود به‌مدت بیشتری استفاده کنند.

یکی از ترفندهایی که در این شارژر استفاده شده و البته در شارژرهای سریع دیگر هم به‌کار گرفته شده، تقسیم باتری به 2سلول جداگانه و شارژ آنها به‌طور همزمان است. این کار مانند پر کردن یک سطل آب با 2شیلنگ است.

کوالکام امیدوار است که 70درصد کارایی بیشتر، 4برابر افزایش سرعت و 10درجه سانتی‌گراد کاهش دما را در مقایسه با Quick Charge 4در شارژر جدید ارائه دهد. CPU‌های Qualcomm در میان سازندگان تلفن‌های اندرویدی محبوبیت زیادی دارند، بنابراین نباید برای متقاعد کردن آنها به استفاده از  Quick Charge 5مشکلی ایجاد شود.

درحالی‌که به‌نظر می‌رسد تولیدکنندگان در مورد زمان شارژ باتری‌ها با مشکلاتی مواجه شده‌اند، ما شاهد نوآوری‌های زیادی در مورد شارژ سریع هستیم. شرکت اوپو، اخیراً یک راه‌حل 125واتی «فلش شارژ» را ارائه کرده است که می‌تواند یک باتری 4هزار میلی‌آمپر ساعتی را تنها در 20دقیقه به‌طور کامل شارژ کند.

در اصل، این فناوری‌ها درحالی‌که روش‌های متنوعی برای پایین نگه داشتن دما و تثبیت باتری ارائه داده‌اند، در ابتدا نیروی بیشتری به باتری وارد می‌کنند. این موضوع به‌ویژه در 50درصد اول شارژ کارایی دارد.

هر راه‌حلی برای شارژ سریع، ازجمله  Quick Charge 5، به یک گوشی، یک شارژر و یک کابل سازگار نیاز دارد. درصورتی که هر یک از این 3جزء، پشتیبانی لازم را از مدیریت انرژی به عمل نیاورند، حداکثر سرعت شارژ قابل دسترسی نخواهد بود. نکته آخر این است که آنچه این نوآوری‌های شارژ سریع ارائه می‌دهند، ممکن است به معنی تغییر در عادات ما برای شارژ گوشی باشد. در واقع اگر می‌توانید گوشی خود را طی 15دقیقه به‌طور کامل شارژ کنید، پس دیگر نیازی نیست که آن را در طول شب و هنگام خواب شارژ کنید. پس اینگونه عادت می‌کنید که گوشی را مثلا در هنگام صرف صبحانه یا شام شارژ کنید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر