کد خبر 448393

خرید و فروش عتیقه‌ در فیس‌بوک و اینستاگرام ممنوع

شرکت فیس‌بوک برای مقابله با تجارت غیرقانونی آثار باستانی در فضای آنلاین، فروش هرگونه عتیقه‌جات را در پلتفرم‌های اجتماعی زیرمجموعه خود ممنوع کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، روزنامه هنر نوشت: فشارها از جانب گروه دیده‌بان ATHAR و بی.بی.سی درباره استفاده قاچاقچیان از فیس‌بوک برای تجارت غیرقانونی آثار باستانی، در نهایت این غول فناوری را به تغییر سیاست‌های خود وادار کرد.

گرگ مندل مدیر سیاست‌گذاری عمومی فیس‌بوک در بیانیه‌ای اعلام کرد: برای حفاظت از آثار باستانی و کاربرانمان، از امروز (۲۳ ژوئن- ۳ تیر ۹۹) تبادل و خرید و فروش تمام آثار تاریخی را در فیس‌بوک و اینستاگرام ممنوع می‌کنیم.

عکس‌های منتشر شده از اشیاء تاریخی به سرقت رفته چون سنگ قبرهای عتیقه متعلق به کشور سوریه و قالی‌های ایرانی نیز مشمول این دستورالعمل جدید شده و به این ترتیب از فیس‌بوک و اینستاگرام حذف می‌شوند.

گروه ATHAR سال گذشته گزارشی را تحت عنوان بازار سیاه فیس‌بوک برای عتیقه‌جات منتشر کرد. این گزارش نشان می‌داد قاچاقچیان از پلتفرم فیس‌بوک برای تبلیغ آثار باستانی چون موزاییک، بخش‌هایی از معماری بناهای تاریخی و تابوت‌های فرعون استفاده می‌کنند. این افراد سودجو قبل از اقدام به استخراج و سرقت اشیا ارزشمند تاریخی، ابتدا از این طریق برای آن‌ها مشتری پیدا می‌کردند. نتایج بررسی‌های بیشتر نشان داد یک سوم از این نوع پست‌های فیس‌بوکی از طرف کاربران مستقر در مناطق درگیر جنگ منتشر می‌شود.

متولیان پروژه ATHAR در ماه آوریل همزمان با اعمال قوانین قرنطینه خانگی در بسیاری از کشورهای جهان از افزایش فعالیت گروه‌های فیس‌بوکی فعال در زمینه خرید و فروش عتیقه‌جات و آثار باستانی قاچاق از خاورمیانه و شمال آفریقا، خبر دادند و به این ترتیب فشارها بر فیس‌بوک شدت گرفت. 

موسسه آمریکایی ATHAR در توییتی سیاست جدید فیس‌بوک را گامی بزرگ در مسیر توقف قاچاق عتیقه دانست اما یادآور شد این غول فناوری در تایید مشکل تعلل کرده و به اندازه کافی در برخورد با فعالیت‌های مجرمانه آنلاین سختگیری نمی‌کند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری