کد خبر 392636

گوشی هوشمند «مغز» کودکان را تغییر می‌دهد

یک مطالعه جدید هشدار داده است که تماشای بیش از حد صفحه نمایشگر موبایل و تبلت می‌تواند شکل مغز کودکان نوپا را تغییر دهد.

به گزارش دیلی‌میل، نتایج یک بررسی جدید بیانگر آن است، کودکانی که ساعات زیادی را  صرف بازی و تماشای تلفن همراه و تبلت می‌کنند دیرتر از کودکان به توانایی‌های زبانی مانند خواندن دست می‌یابند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، دانشمندان تأکید می‌کنند، تماشای بیش از حد صفحه نمایشگر گجت‌های هوشمند ساختار مغز کودکان را تغییر می‌دهد و آسیب‌های جبران ناپذیری به آنها می‌زند. 

پژوهشگران مغز کودکان بین سه تا پنج سال را اسکن کردند و دریافتند، کسانی که زیاد از صفحه نمایش استفاده می‌کنند، دارای ماده سفید کمتری در مغز خود هستند. این ماده بخش اصلی مغز و بخش سطحی نخاع را تشکیل می‌دهد و به‌طور عمده از سلول‌های گلیال و آکسون‌های میلینه تشکیل شده است. 

این دسته از کودکان در آزمون‌های شناختی نیز  نمره کمتری نسبت به همسالان خود داشتند.

طبق نتایج مطالعه مرکز پزشکی بیمارستان کودکان سینسیناتی، این دسته از کودکان با استفاده بیش از حد به قدرت تفکر، خواندن و گفتار خود آسیب می‌زنند.

جان هاتون، نویسنده اصلی این گزارش تأکید می‌کند، خانواده‌ها باید در جریان تبعات در اختیار گذاشتن فناوری‌ها برای فرزندان خود باشند و میزان استفاده آنها از تلفن همراه هوشمند و تبلت‌ها را مدیریت کنند. 

گرچه این پژوهش نیاز به تحقیقات و شواهد بیشتری دارد، اما آنچه که مشخص است این است که استفاده بی اندازه از وسایل هوشمند در رشد کودکان تأثیر منفی به جا می‌گذارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    ما که مغز مون اشعه نخورده بود چه کلاه هایی که سرمون نرفت، وای به حال نسل جدید با این اشعه ها!