رییس سازمان امور دانشجویان؛

ویزای دانشجویان بین‌الملل الکترونیکی صادر می شود

رییس سازمان امور دانشجویان گفت: الکترونیکی کردن فرآیند بارگذاری تا صدور ویزای دانشجویان بین‌الملل در مرحله پایانی است.

ویزای دانشجویان بین‌الملل الکترونیکی صادر می شود

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، هاشم داداش‌پور، پنجشنبه شب ۲۷ بهمن در دیدار با دانشجویان بین‌الملل دانشگاه بیرجند اظهار کرد: تا یک ماه گذشته، اقامت به‌طول تحصیل محدود به تهران بود و در آینده‌ نزدیک برای همه استان‌ها جاری خواهد شد به گونه‌ای که از ۲ روز گذشته در ۶ استان کشور این موضوع برای دانشجویان بین‌الملل اجرا می‌شود.

 وی افزود: در چند کشور توانستیم اقامت به‌طول تحصیل را به‌دست آوریم تا از همان ابتدا که دانشجو وارد کشور می‌شود ویزا و اقامتش به‌طول تحصیل باشد و در برخی کشورها نیز پیگیری شده تا بعد از یک سال اقامت، دانشجو بتواند به مدت سه سال اقامت به‌طول تحصیل را بگیرد و تلاش می‌کنیم این مساله را نهادینه کنیم.

داداش‌پور ادامه داد: نیروی انتظامی صدور کارت اقامت را به صورت الکترونیکی با اخذ مبلغی از دانشگاه انجام می‌دهد و با اتمام این فرآیند دانشجو بین‌الملل می‌تواند از خانه پیگیر صدور ویزای خود باشد که تاکنون در ۶ استان کشور مقرر شده این فرآیند سیستمی انجام شود.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: نیمی از بورسیه‌های سازمان امور دانشجویان مربوط به دانشجویان افغان است و در مورد جذب دانشجویان دختر افغان هم آمادگی داریم و این موضوع را از طریق سفارت خود دنبال می‌کنیم تا دانشجویان دختر نخبه که وضعیت مالی خوبی ندارند از این ظرفیت بهره‌مند شوند.

داداش‌پور تصریح کرد: با توجه به مشکلات اقتصادی ایجاد فرصت‌های شغلی پاره وقت برای دانشجویان بین‌الملل در کشور دنبال می‌شود تا بتوانند حداقل ۲۰ ساعت در هفته بدون هیچ هراس و ناامنی در ایران مشغول به تحصیل شوند؛ تلاش ما بر این است که معتبرترین و بهترین دانشگاه‌های کشور جذب دانشجو بین‌الملل داشته باشند و این مساله برای ما مهم است.

وی همچنین برای راه‌اندازی مرکز آموزش زبان فارسی برای غیر فارسی زبانان در دانشگاه بیرجند قول مساعد داد و گفت: در صورتی که تعداد دانشجویان بین‌الملل این دانشگاه به هزار نفر برسد، این مرکز راه‌اندازی خواهد شد.

داداش‌پور خاطرنشان کرد: جذب دانشجویان بین‌الملل به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی وزارت علوم در دولت سیزدهم تعریف و برای این منظور برنامه‌هایی تدارک دیده‌ شده است و از تجارب دیگر کشورها هم استفاده می شود.

وی با بیان اینکه صدور مدرک دو زبانه برای دانشجویان بین‌الملل دنبال می‌شود، اظهار کرد: همچنین دانشگاه‌ها مجاز به پذیرش دانشجو به صورت مجازی نیستند و دنبال این هستیم که حداقل در ۱۰ دانشگاه اجازه دهیم پذیرش دانشجو از طریق مجازی انجام شود.

احمد لامعی گیو، رئیس دانشگاه بیرجند نیز در این نشست گفت: ۷۵۰ دانشجو بین‌الملل در خراسان جنوبی مشغول تحصیل هستند که از این تعداد ۵۸۰ نفر در دانشگاه بیرجند در مقاطع مختلف کارشناسی کارشناسی ارشد و دکترا در حال تحصیل هستند.

وی افزود: دانشگاه بیرجند با ۴۵ سال قدمت امروز به مرحله‌ای رسیده است که می‌تواند به عنوان مرجع علمی، دیپلماسی و فرهنگی در منطقه شرق کشور مطرح شود و با برنامه‌ای که در حوزه بین‌الملل ترسیم کرده، علاوه بر جذب دانشجو این زمینه را فراهم آورده که اساتید کشورهای همسایه بتوانند فرصت‌های مطالعاتی خود را در دانشگاه بیرجند سپری کنند.

حسین نویدی نیا، رئیس دفتر همکاری‌های علمی بین‌الملل دانشگاه بیرجند نیز گفت: دانشگاه بیرجند به دلایل مختلف مزیت نسبی برای جذب دانشجویان بین‌الملل به ویژه از کشور افغانستان به دلایل همسایگی و دارا بودن مرز مشترک خراسان جنوبی با این کشور دارد.

وی با بیان اینکه یکی از سیاست‌ها و اولویت‌های دانشگاه بیرجند جذب دانشجویان بین‌الملل بوده و در این حوزه سیاستگذاری‌ها، آیین‌نامه‌ها و مشوق‌های خوبی مصوب شده است، یادآور شد: برخورداری از مرکز پژوهشی مطالعات افغانستان و تدریس درسی به نام سیاست و دولت در افغانستان در دوره کارشناسی ارشد در این دانشگاه از دیگر مزایای جذب دانشجویان افغان است.

منبع: ايسنا
ارسال نظر
ارسال نظر