شهرهایی که در همه جای آن تحت نظر هستید! + عکس

آمار و ارقام تحت نظرترین و امنیتی ترین شهرهای جهان با بیشترین تعداد دوربین منتشر شد. در این بین، اسم چین، روسیه و هند بیشتر به چشم می‌آید.

شهرهایی که در همه جای آن تحت نظر هستید! + عکس

به گزارش اقتصاد آنلاین، آمار و ارقام تحت نظرترین و امنیتی ترین شهرهای جهان با بیشترین تعداد دوربین منتشر شد. در این بین، اسم چین، روسیه و هند بیشتر به چشم می‌آید.

شاید این موضوع برای شما تعجب‌آور باشد اما تا سال ۲۰۰۷ هنوز جمعیت شهرنشین در سطح جهان از جمعیت روستانشین پیشی نگرفته بود. در آن زمان هر کدام از این دو گروه سهم تقریباً ۵۰ درصدی برابر با حدود ۳.۳ میلیارد نفر داشت. حالا جمعیت ساکنان مناطق شهری تا بیش از ۵۵ درصد رشد پیدا کرده است و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۵۰ به ۶۸ درصد هم برسد.

پیرو این رویه، خیلی از بزرگ‌ترین شهرهای دنیا میزبان میلیون‌ها نفر شده‌اند. حکومت‌ها، کسب‌وکارها و خانوارها در پاسخ به چنین تراکم جمعیت سرسام‌آوری، دوربین‌های امنیتی بی‌شماری را با کاربردهای مختلف نظیر جلوگیری از اقدامات مجرمانه به کار گرفته‌اند. گزارش تازه‌ای از Comparitech هم دید مناسبی نسبت به سطح نظارت در کشورهای مختلف ارائه می‌دهد. در ادامه شاهد لیست تحت نظرترین و امنیتی ترین شهرهای جهان باشید؛ البته به جز چین فوق‌العاده امنیتی که در ادامه مفصل‌تر به آن می‌پردازیم.

امنیتی ترین شهرهای دنیا با بیشترین تعداد دوربین

شهر جمعیت تعداد دوربین تعداد دوربین به ازای هر ۱۰۰۰ نفر
ایندور، هند ۳.۲ میلیون ۲۰۰,۶۰۰ ۶۳
حیدرآباد، هند ۱۰.۵ میلیون ۴۴۰,۲۹۹ ۴۲
دهلی، هند ۱۶.۳ میلیون ۴۳۶,۶۰۰ ۲۷
چنای، هند ۱۱.۵ میلیون ۲۸۲,۱۲۶ ۲۵
سنگاپور ۶ میلیون ۱۰۸,۹۸۱ ۱۸
مسکو، روسیه ۱۲.۶ میلیون ۲۱۳,۰۰۰ ۱۷
بغداد، عراق ۷.۵ میلیون ۱۲۰,۰۰۰ ۱۶
لندن، بریتانیا ۹.۵ میلیون ۱۲۷,۳۷۳ ۱۳
سنت پترزبورگ ۵.۵ میلیون ۷۰,۰۰۰ ۱۳
لس آنجلس، آمریکا ۳.۹ میلیون ۳۴,۹۵۹ ۹

چهار شهر اول این لیست همگی متعلق به هند هستند که دومین کشور پرجمعیت دنیا به شمار می‌رود. دوربین‌های نظارتی بخشی مهم از اقدامات این کشور در راستای کاهش جرم و جنایت علیه زنان به حساب می‌آیند. پس از آن شهرهای کشورهای مختلفی را مشاهده می‌کنیم که یکی از آن‌ها روسیه است. روسیه طی سال‌های گذشته بیش از پیش پیگیر استفاده از دوربین‌های نظارتی شده است. ضمناً با توجه به سابقه این کشور در زمینه نقض حقوق بشر، فعالان این حوزه نگرانند که فناوری تشخیص چهره به وسیله سرکوب تبدیل شود.

امنیتی

تنها شهر ایالات متحده آمریکا در لیست تحت نظر ترین و امنیتی ترین شهرهای جهان، لس آنجلس است که برخی از ثروتمندترین محله‌ها و مناطق کل این کشور را در آن می‌توان پیدا کرد. از جمله این محله‌ها می‌توان به بورلی هیلز اشاره کرد که بنا به گزارش لس آنجلس تایمز، بیش از ۲ هزار دوربین برای جمعیت ۳۲,۵۰۰ نفری خود دارد. به عبارتی دیگر، این برابر با حدود ۶۲ دوربین به ازای هر ۱۰۰۰ نفر است و اگر بورلی هیلز به عنوان منطقه‌ای مجزا از لس آنجلس در این لیست قرار می‌گرفت، می‌توانست جایگاه دوم در جهان در زمینه تراکم دوربین را به خود اختصاص بدهد.

چین، دارای تحت نظرترین شهرهای جهان

طبق برآوردهای IHS Markit تا سال 2021، بیش از 1 میلیارد دوربین نظارتی در سراسر جهان نصب شده است و 54 درصد از این تعداد به چین تعلق دارد. به دلیل عدم شفافیت چین، نمی‌توان مشخص کرد که در هر شهر این کشور چه تعداد دوربین به کار گرفته شده است. در هر صورت، اگر در نظر بگیریم که چین 540 میلیون دوربین دارد و آن را بین جمعیت 1.46 میلیارد میلیاردی این کشور تقسیم کنیم، می‌توان این نتیجه را گرفت که به ازای هر 1000 نفر 373 دوربین استفاده شده است. به این ترتیب شهرهای چین امنیتی ترین شهرهای جهان بر شمرده می‌شوند.

شهر امنیتی

البته یکی از نکاتی که باعث می‌شود چنین رقمی از واقعیت دور شود، این است که فرض شده همه ساکنان چین در شهر زندگی می‌کنند و این بی‌شک ممکن نیست. بر اساس جدیدترین آمار و ارقام بانک جهانی، ۳۷ درصد از جمعیت چین در مناطق روستایی سکونت دارند که معادل بیش از ۵۰۰ میلیون نفر است. با چنین ذهنیتی، تعداد دوربین به ازای هر ۱۰۰۰ نفر در یک شهر رده اول چین نظیر شانگهای احتمالاً بیشتر از ۳۷۳ است.

منبع: گجت نیوز
ارسال نظر