تسکین درد، از درمان میگرن تا معده با فشار گوش

بخشی از طب فشاری مربوط به گوش می شود ، نقاطی که تعیین شده اند را فشار دهید تا ببینید چه اتفاقی می افتد، نتیجه ی آن در تسکین دردها شما را شگفت زده خواهد کرد.

تسکین درد، از درمان میگرن تا معده با فشار گوش

به گزارش اقتصادآنلاین، گوش درد عموما در کودکان دیده می‌شود، اما گاهی در بزرگسالان نیز رخ می‌دهد. این درد ممکن است در یک یا هر دو گوش باشد، اگرچه بیشتر اوقات در یک گوش مشاهده می‌شود. گوش درد ممکن است ثابت باشد یا بیاید و برود و همچنین ممکن است تیز، سوزناک یا راکد باشد. در صورت بروز عفونت گوش، تب و افت موقت شنوایی نیز ممکن است رخ دهد. کودکان کوچک که به عفونت گوش مبتلا می‌گردند، اغلب تحریک‌پذیر و ایرادگیر می‌شوند و ممکن است ببینید که گوش خود را می‌گیرند یا مالش می‌دهند. در این مطلب می‌توانید با سایر علائم، علل و درمان‌های پزشکی و سنتی گوش درد آشنا شوید.

گوش درد می‌تواند در اثر عفونت یا آسیب اتفاق بیافتد. علائم آن در بزرگسالان شامل موارد زیر است:

درد گوش

کم‌شنوایی

ترشح مایعات از گوش

علائم گوش درد کودکان

گوش درد

شنوایی خفه

مشکل در واکنش به صدا‌ها

تب

احساس پر بودن گوش

دشواری در خواب

مالش یا کشیدن گوش

گریه کردن یا بیش‌تر از همیشه تحریک‌پذیر بودن

سردرد

از دست دادن اشتها

از دست دادن تعادل

 

علت گوش درد چه می‌تواند باشد؟

آسیب‌دیدگی، عفونت، التهاب و تحریک در گوش یا درد رجوعی ممکن است علت گوش درد شما یا فرزندتان باشد. درد رجوعی دردی است که از عفونت یا آسیب در جایی دیگر ناشی می‌شود. به عنوان مثال ممکن است دردی که در فک یا در دندان وجود دارد، به گوش منتقل شود و در آن احساس شود. دلایل گوش درد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

عفونت گوش

عفونت گوش یکی از دلایل عمده‌ی گوش درد است. این عفونت ممکن است در گوش بیرونی، میانی و داخلی ایجاد شود. عفونت گوش بیرونی ممکن است در اثر شنا، استفاده از سمعک یا هدفون که به پوست داخل کانال گوش آسیب می‌رسانند، یا قرار دادن گوش پاک‌کن یا داخل کردن انگشت در کانال گوش ایجاد شود. اگر پوست موجود در کانال گوش خراشیده یا تحریک شود، می‌تواند منجر به عفونت گردد. آب نیز پوست کانال گوش را نرم می‌کند که این می‌تواند زمینه‌ی رشد باکتری‌ها باشد.

عفونت گوش میانی، می‌تواند در اثر عفونت‌های ناشی از عفونت دستگاه تنفسی ایجاد شود. تجمع مایعات در پشت پرده‌ی گوش که ناشی از این عفونت‌هاست می‌تواند پرورش باکتری‌ها را تقویت کند. «لابیرینیتیت» نوعی بیماری گوش داخلی است که بعضی اوقات در اثر عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی ناشی از بیماری‌های تنفسی ایجاد می‌شود و می‌تواند از دیگر دلایل گوش درد باشد.

 

سایر علل شایع گوش درد

 • تغییر در فشار، مانند قرار گرفتن در هواپیما

 • تجمع جرم گوش

 • وجود جسم خارجی در گوش

 • گلودرد میکروبی

 • عفونت سینوس

 • گیر کردن شامپو یا آب در گوش

 • استفاده از گوش پاک‌کن در گوش

 • نورالژی تریژمینال (درد مزمن عصب صورت)

علل زیر نادرتر هستند:

 • سندروم مفصل گیجگاهی فکی

 • پرده گوش سوراخ شده

 • آرتروز موثر بر فک

 • دندان عفونت کرده

 • دندان آسیب دیده

 • اگزما در کانال گوش

 • نورالژی تریژمینال

درمان پزشکی گوش درد

در صورتی که گوش درد در اثر عفونت گوش باشد، پزشک حتما آنتی‌بیوتیک خوراکی یا قطره گوش تجویز می‌کند. در برخی موارد نیز ممکن است هر دو تجویز شوند. پس از بهبود علائم، نباید این دارو‌ها متوقف شوند. بسیار مهم است که نسخه‌های خود را کاملا تمام کنید تا اطمینان حاصل شود که عفونت کاملا از بدن شما پاک شده‌است.

اگر تجمع جرم گوش موجب گوش درد شما شده‌است، ممکن است به شما قطره‌های نرم‌کننده‌ی موم گوش داده شود. آن‌ها ممکن است باعث شوند که جرم گوش به خودی خود از بین برود. همچنین این احتمال وجود دارد که پزشک شما با استفاده از روشی به نام شستشوی گوش، جرم را خارج کند یا برای این کار از دستگاه مکش استفاده کند. جهت درمان گوش درد ناشی از سندروم مفصل گیجگاهی فکی، عفونت‌های سینوسی و سایر عوامل پزشک به سراغ درمان منبع مشکل خواهد رفت.

درمان خانگی گوش درد

در صورتی که گوش درد شدید نباشد، یا اگر فرد منتظر دریافت درمان پزشکی است، ممکن است استفاده از درمان‌های سنتی و خانگی جهت تسکین درد کمک‌کننده باشد. از جمله این درمان‌ها در ادامه آمده است:

۱. مصرف دارو‌های بدون نیاز به نسخه

دارو‌های ضد التهاب غیراستروئیدی می‌توانند گوش درد شما را به طور موقت کاهش دهند. افرادی که از این درد رنج می‌برند می‌توانند دارو‌های زیر را امتحان کنند:

ایبوپروفن

استامینوفن

آسپرین

یادآوری این نکته ضروری است که؛ دادن آسپرین به نوزادان و کودکان خردسال ایمن نیست. این به دلیل احتمال ابتلای آن‌ها به بیماری کشنده سندروم ریه است. سازمان غذا و داروی آمریکا توصیه می‌کند والدین قبل از دادن دارو‌های بدون نسخه به کودکان زیر دو سال، با پزشک مشورت کنند. این دارو‌ها می‌توانند در نوزادان و کودکان خردسال عوارض جانبی جدی ایجاد کنند. همچنین باید توجه داشت که دوز مناسب برای کودکان اغلب به میزان قابل توجهی کمتر از دوز مناسب بزرگسالان است.

۲. کمپرس گرم

گرمای ناشی از یک پد گرمکن برقی یا یک کمپرس گرم می‌تواند التهاب و گوش درد را کاهش دهد. از یک حوله یا پد گرم به مدت ۲۰ دقیقه روی گوش استفاده کنید. برای دریافت بهترین نتیجه، شما باید منبع گرما را روی گوش و گلو به طور همزمان قرار دهید. این گرما نباید بیش از حد تحمل داغ باشد. شما همچنین نباید با این پد‌ها بخوابید، یا اجازه دهید کودک بدون نظارت یک بزرگسال از آن‌ها استفاده کند.

۳. کمپرس سرد

کمپرس سرد نیز می‌تواند به درمان گوش درد کمک کند. یک کمپرس یخ را درون یک حوله بپیچید و به مدت ۲۰ دقیقه به طور مستقیم زیر گوش و ناحیه‌ی اطراف آن قرار دهید. این سرما نباید موجب درد بیشتر شود، بنابراین از تماس مستقیم یخ با پوست خودداری کنید. برخی از افراد ممکن است با گرما نتیجه‌ی بهتری ببینند. اما عموما توصیه می‌شود ۲۰ دقیقه کمپرس گرم و به دنبال ان ۲۰ دقیقه کمپرس سرد به کار ببرید.

۴. ماساژ

ماساژ ملایم می‌تواند به درد گوش که از فک یا دندان‌ها نشات می‌گیرد یا ایجاد سردرد تنشی می‌کند کمک کند. افراد می‌توانند ناحیه‌ی دردناک و همچنین عضلات اطراف آن را ماساژ دهند. به عنوان مثال، اگر ناحیه‌ی پشت گوش است که درد می‌کند، سعی کنید عضلات فک و گردن را ماساژ دهید. ماساژ همچنین ممکن است به گوش درد عفونی کمک کند.

با استفاده از یک حرکت رو به پایین، ابتدا پشت گوش و پایین گردن را فشار دهید. سپس به سمت جلوی گوش حرکت کنید. این نوع ماساژ ممکن است به تخلیه‌ی مایعات اضافی از گوش کمک کرده و از بدتر شدن درد جلوگیری کند.

 

۵. سیر برای گوش درد

سیر مدتهاست که در طب سنتی برای تسکین انواع درد مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که سیر دارای خاصیت ضدمیکروبی است و می‌تواند با عفونت مبارزه کند. افراد نباید از آن به عنوان یک جایگزین برای آنتی‌بیوتیک‌هایی که پزشک توصیه کرده است، استفاده نمایند. بلکه برای سریع‌تر کردن تسکین، اضافه کردن سیر به رژیم غذایی خود را در نظر داشته باشید. برای جلوگیری از عفونت گوش، هر روز یک حبه سیر میل کنید.

 

قطره گوش سیر نیز ممکن است باعث کاهش درد شود و از بدتر شدن عفونت جلوگیری کند. دو یا سه حبه را در دو قاشق غذاخوری خردل یا روغن دانه کنجد بپزید تا قهوه‌ای شود. سپس مخلوط را از صافی رد کنید و یک یا دو قطره را به گوش‌ها بمالید.

 

۶. پیاز

پیاز نیز مانند سیر، می‌تواند به مبارزه با عفونت و کاهش درد کمک کند و همچنین نمی‌تواند جایگزین دارو‌های پزشکی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها باشد. یک یا دو دقیقه پیاز را در مایکروویو گرم کنید. سپس آب آن را بگیرید و چند قطره را روی گوش بمالید. خوب است پس از این کار ۱۰ دقیقه دراز بکشید و سپس اجازه دهید که مایع از گوش خارج شود. این کار را در صورت لزوم می‌توانید تکرار کنید.

 

۷. مکیدن

مکیدن می‌تواند به کاهش فشار در لوله‌های استاش کمک کند و موجب تسکین گوش درد شود. کودکان شیرخوار، ممکن است با شیر خوردن احساس بهبودی بیشتری داشته باشند. بزرگسالان و کودکان می‌توانند از یک آب‌نبات سفت یا قطره‌ی سرفه کمک بگیرند.

 

۸. تسکین گوش درد با شیر مادر

شیر مادر دارای خواص ضد میکروبی است. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که شیر مادر براساس میکروب‌هایی که کودک در معرض ان قرار دارد تغییر می‌کند. این بدان معناست که شیر مادر در نوزادان موثر است. اما برخی منابع اظهار داشته‌اند که شیر مادر حتی ممکن است به بزرگسالان نیز کمک کند. در نوزادان شیرخوار و همچنین در کودکان و بزرگسالان، استفاده موضعی از شیر مادر نیز، می‌تواند موثر باشد. خوشبختانه این کار، اگر فایده‌ای نداشته باشد دست کم ضرری هم ندارد. افراد می‌توانند چند قطره شیر مادر را در گوش بریزند و هر چند ساعت یکبار در صورت لزوم تکرار کنند.

 

این نقاط از گوش را فشار دهید ببینید که چه اتفاقی می افتد

 برخی از داروهای غیر متعارف یا همان راههای درمانی ممکن است که عجیب و غریب به نظر برسد ولی برخی از آنها ممکن است که کار ساز باشند ، به عنوان مثال فشار دادن گوش که نتیجه ی قابل توجهی دارد . ادامه ی مطلب را بخوانید تا بدانید با فشردن برخی نقاط رفلکس گوش چه اتفاق هایی می افتد.

برخی چیزها از لحاظ منطق غیر ممکن به نظر می رسد ولی در واقعیت وجود دارد و البته جای گفتن نیز دارد که دانش و علم ما محدود است. این امکان پذیر نیست که هرکدام از ما ها از رمز و راز پزشکی باخبر باشیم و تمام اطلاعات آن را برداریم.

تسکین درد

یکی از روش های غیر متعارف این است که برخی با دانش طب فشاری شان ممکن است باعث تعجب و حیرت زدگی شما شوند.

این روش شامل یک گیره لباس (یا کلپیس) می باشد که با آن به برخی از نقاط گوش فشار وارد نمایید.

نقاط مختلف روی گوش به ارگان های خاصی از بدن متصل می باشد اعمال فشار به آن نقاط باعث درمان اندام های داخلی می شوند این یک مفهوم بازتابی می باشد.

نقاط تعیین شده برای درمان بیماری ها با فشار گوش

تسکین درد , از درمان میگرن تا معده با فشار گوش

۱- شکل را مشاهده کنید. نقطه ایی که با شماره ۱ مشخص شده گفته می شود به پشت و شانه هایتان متصل است. هنگامی که شما توسط گیره لباس و یا کلپس به این نقطه فشار اعمال کنید به شرط این که روزانه ۶۰ با این عمل انجام گردد باعث کم کردن و بهبود عملکرد کمر و شانه هایتان شود.

۲- نقطه ایی که شماره ۲ مشخص شده است ، گفته می شود که با عمال فشار به این نقطه ناراحتی های مزمن داخل بدن کاهش می یابند و باعث دفع مدفوع بهتر خواهد شد.

۳- نقطه ایی که با شماره ۳ مشخص شده است ، گفته می شود که به مفاصل متصل است و با اعمال فشار به این نقطه از درد و رنج مفاصل خلاص شوید.

۴- نقطه ایی که با شماره ۴ مشخص شده است. گفته می شود که با سینوس و گلو در ارتباط است و اگر شما نمی توانید به راحتی بخوابید که اکثرا به دلیل گرفتگی بینی می باشد اعمال فشار به این نقطه در بهبود این مشکل ، کمک می کند.

۵- نقطه ایی که با شمراه ۵ مشخص شده است ، با دستگاه گوراش در ارتباط است. با اعمال فشار به این نقاط می تواند به دستگاه گوارشی و درد معده را کاهش دهد.

۶- نقطه ایی که با شماره ۶ مشخص شده است گفته می شود که با قلب و سر ارتباط در ارتباط است. اگر دچار میگرن و سردرد های متوالی و متعدد شده اید با اعمال فشار سلامت و آنرا بهبود ببخشید.

منبع: بهداشت نیوز
ارسال نظر
ارسال نظر