تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

مرغی سیاهی که خون سیاه دارد! + عکس

رنگ سیاه در دنیای حیوانات رنگ غیر معمولی نیست. خرس‌ها سیاه هستند، گوریل‌ها سیاه هستند، نژادهایی از سگ‌ها و گربه‌ها سیاه هستند. اما این نژاد مرغ اندونزیایی که با نام Ayam Cemani شناخته می‌شود، «سیاه» را وارد قلمروی کاملا متفاوتی می‌کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین،  رنگ مشکی ایام جمانی فقط به پرهای آن محدود نمی‌شود، رنگ تماما و حتی داخل بدن است.  همه چیز در مورد این مرغ سیاه است: پوست، منقار، پر، زبان، پاها، ناخن‌های پا، حتی گوشت، استخوان‌ها و اندام‌های آن و حتی مغز استخوان هم سیاه است. خون آنها اگرچه سیاه نیست اما بسیار تیره رنگ است. ایام جمانی آنقدر دیدنی و عجیب است که از آن به عنوان "لامبورگینی طیور" یاد می‌شود.

کلمه Ayam در اندونزیایی به معنی مرغ است و Cemani در جاوه‌ای به معنای کاملا سیاه است. این نژاد عجیب و غریب از جاوه در اندونزی منشا گرفته است. آنها در سال ۱۹۹۸ توسط یک پرورش دهنده هلندی به اروپا معرفی شدند، جایی که به دلیل ظاهر و ترکیب ژنتیکی آن، علاقه قابل توجهی را در بین علاقه مندان به طیور جلب کردند. ایام جمانی یکی از گران‌ترین جوجه‌های جهان است که قیمت یک پرنده آن تا ۲۵۰۰ دلار می‌رسد.

ایام جمانی رنگ سیاه خود را از یک ویژگی عمومی به نام "فیبروملانوز" دریافت می‌کند که باعث تکثیر سلول‌های رنگدانه سیاه می‌شود. ژنی که باعث فیبروملانوزیس می‌شود جهشی است که بیش از ۸۰۰ سال پیش در آسیا وجود داشته است. این جهش راه خود را به گونه‌های دیگر مرغ، مانند مرغ سیاه سوئدی یا Svart Hona، که دارای ویژگی‌های فیبروملانتیکی مشابه Ayam Cemani است و از این رو، به سیاهی نژاد اندونزیایی است، باز کرد.

مرغی سیاهی که خون سیاهی دارد! + عکس

در آسیا، ایام جمانی‌ها بسیار مورد توجه هستند زیرا اعتقاد بر این است که گوشت آنها دارای قدرت عرفانی است. تصور می‌شود که گوشت آنها آهن بیشتری دارد، بنابراین برای زنان به ویژه قبل و بعد از زایمان مفید است. واقعیت این است که گاهی پرندگان در حین زایمان قربانی می‌شوند و معتقدند که بخت به مادر زحمتکش خواهد رسید. مرغ را در مناسبت‌های خاص دیگری نیز قربانی می‌کنند، زیرا تصور می‌شود شانس می‌آورد.  برخی از مردم آسیا معتقدند که خوردن این مرغ وجدان آنها را راحت می‌کند و بانگ آنها رفاه می‌آورد.

مرغ، تخم‌های خامه‌ای می‌گذارد که تنها قسمت ایام جمانی است که سیاه نیست. با این حال، از آنجایی که نشاسته ضعیفی دارند، جوجه کشی نمی‌کنند و بنابراین تنها راه برای تخم گذاری، جوجه کشی است.
این مطلب برایم مفید است
۱۵ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها