تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

افزایش ساعت کار دفاتر ازدواج در نوروز

رییس کانون سردفتران ازدواج و طلاق از افزایش ساعات کار دفاتر ازدواج در روزهای نوروز خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، علی مظفری افزود: ساعت کاری دفاتر ازدواج و طلاق در روزهای عادی سال، هشت صبح تا چهار بعدازظهر است اما در روزهای عید امسال به دلیل تقارن با ماه شعبان پیش بینی این است که میزان ثبت ازدواج افزایش یابد.

وی ادامه داد: با دستور سازمان ثبت اسناد و املاک کشور روزانه سه ساعت در روزهای عید ساعات کاری دفاتر افزایش یافته و ساعت کاری دفاتر هشت صبح تا هفت بعد از ظهر است.

مظفری گفت: تعرفه جدیدی برای ثبت ازدواج اعلام نشده است و نظام نامه پیشنهادی در حال تدوین است.

پیش از این حسن بابایی معاون رییس قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ۱۱ بهمن ماه ۱۴۰۰ با اشاره به تدوین نظام‌نامه جدید برای تعیین تعرفه ثبت دفاتر ازدواج و طلاق گفت: ملاک تعرفه ثبت ازدواج میزان مهریه می‌شود و مهریه‌های بالاتر باید تعرفه بیشتری برای ثبت ازدواج پرداخت کنند.

بابایی درباره بخشنامه‌ای که قرار است برای تعیین میزان تعرفه ثبت ازدواج در دفاتر ازدواج و طلاق صادر شود، اظهارداشت: این نظام‌نامه هنوز ابلاغ نشده است.

وی با بیان اینکه مهریه‌های بالاتر باید تعرفه بیشتری برای ثبت ازدواج پرداخت کنند، افزود: تعرفه تعیین شده در این نظام‌نامه پیشنهادی، براساس میزان مهریه است و ما به دنبال هدفی بودیم که هرچه میزان مهریه بالاتر برود، تعرفه ثبت ازدواج هم افزایش یابد و این مساله انگیزه‌ای باشد تا مهریه کمتری برای ازدواج در نظر گرفته شود.

بابایی درباره مبلغ پیشنهادی تعرفه جدید گفت: مبلغ پیشنهادی تقریبا از ۴۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان است.

وی یادآور شد: اکنون تعرفه ثبت ازدواج در دفاتر مربوط به چند سال قبل است و با توجه به هزینه‌های بالا در دفاتر ازدواج و طلاق به ویژه برای اجاره و هزینه‌های کارکنان، به هیچ عنوان متناسب نیست.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: درباره مفاد این نظام‌نامه در حال رایزنی هستیم و بعد از آن، این نظام‌نامه باید از سوی رییس قوه قضاییه ابلاغ شود.

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نرخ تعرفه ثبت اسناد ازدواج و طلاق در سال ۱۳۹۹ را اعلام کرده بود که این مبالغ ۲۰ درصد نسبت به سال ۱۳۹۸ افزایش داشت.

براساس گزارش سازمان ثبت احوال کشور، در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰، تعداد ۱۵۹ هزار و ۳۳۹ واقعه ازدواج ثبت شده همچنین در مدت مشابه  سال ۱۳۹۹، تعداد ۱۳۵ هزار و ۴۹۰ ازدواج ثبت شده که حاکی از افزایش ۱۵ درصدی ثبت ازدواج است.

محمدمهدی تندگویان معاون وقت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ۱۹ تیر سال جاری نیز اعلام کرد: شاخص نزولی ازدواج در کشور پس از ۱۷ سال، به رغم شیوع کرونا و تبعات اقتصادی آن، صعودی شده و ایران رشد پنج درصدی ازدواج را تجربه کرد.

منبع: ایرنا
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها