کد خبر 583501

حراج میلیون‌ یورویی دست خط انیشتین + عکس

یکی از نسخه‌های خطی نایاب از فیزیکدان نظری معروف، آلبرت انیشتین که مربوط به مطرح کردن نظریه نسبیت است، فردا در پاریس به حراج گذاشته می‌شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دیجیاتو، این دست خط در واقع کارهای مقدماتی انیشتین برای مطرح کردن نظریه نسبیت است و تخمین زده می‌شود که بین ۲ تا ۳ میلیون یورو به فروش رود. خانه حراج کریستیز (Christi's) در انگلستان این حراجی را در پاریس برگزار خواهد کرد و گفته که بدون شک این یکی از ارزشمندترین دست خط‌های انیشتین است که به حراجی راه پیدا کرده است.

انیشتین این سند ۵۴ صفحه‌ای بین سال‌های ۱۹۱۳ تا ۱۹۱۴ در زوریخ، سوییس و به همراه همکار سوییسی قابل اعتمادش، «میکله بسو» نوشته است. کریستیز گفته که این نسخه خطی به کمک بسو تاکنون و برای آیندگان حفظ شده است.

L0222765

دست خط انیشتین، نظریه وحدت میدان‌ها، ۱۹۳۰ میلادی

یافتن چنین سندی تقریبا غیرممکن بود و احتمالا خود انیشتین چنین نوشته‌ای را یک سند ساده می‌دانست. اما کسانی بودند که این مدرک را پیدا کردند و حالا افرادی هستند که می‌توانند با میلیون‌ها یورو آن را برای خود کنند. در دنیای امروز می‌توان با این سند به ذهن بزرگترین دانشمند قرن بیستم راه پیدا کرد و افکار او را در آن زمان درک کرد.

در سال ۱۹۲۱ میلادی، انیشتین جایزه نوبل فیزیک را به خاطر خدماتش به فیزیک نظری و کشف قانون اثر فوتوالکتریک از سمت آکادمی سلطنتی علوم سوئد دریافت کرد. او همچنین توانست مشارکت‌های بزرگی در مطرح کردن نظریه مکانیک کوانتومی انجام دهد. در نهایت، انیشتین در سن ۷۶ سالگی در سال ۱۹۵۵ میلادی درگذشت و او را می‌توان یکی از بزرگترین دانشمندان تاریخ دانست. او با نظریه نسبیت تمام فیزیک را زیر و رو کرد و به مسائل اساسی فیزیک در زمان خودش پاسخ داد.

ارسال نظر